мај 27, 2024
  1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Спорт

MAIN MENU POST
Милевски останува селектор на македонската фудбалска репрезентација

Милевски останува селектор на македонската фудбалска репрезентација

Фудбалската федерација на Македонија со одлука на Управниот одбор го продолжи договорот со селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски. Според новиот договор Милевски останува на селекторската функција до крајот на квалификациски циклус за пласман…

MAIN MENU POST
Елиф Елмас потпиша договор со германски Лајпциг до 2028-ма година

Елиф Елмас потпиша договор со германски Лајпциг до 2028-ма година

Елиф Елмас се сели од Наполи се сели во РБ Лајпциг, а од 1 јануари 2024 година и официјално ќе биде член на германскиот тим. 24-годишниот македонски фудбалер потпиша договор до јуни 2028 година и ќе…

MAIN MENU POST
Македонските фудбалери освоија бод со Англија

Македонските фудбалери освоија бод со Англија

Македонската фудбалска репрезентација одигра нерешено, 1:1 со Англија во последното коло од Ц-групата во квалификациите за Европското првенство 2024. „Црвено-жолтите“ поведоа преку Енис Барди во 41. минута по неуспешниот изведен пенал, но одбиената топка му…

MAIN MENU POST
Осма „Златна топка“ за Меси, најдобра фудбалерка Бонмати

Осма „Златна топка“ за Меси, најдобра фудбалерка Бонмати

Аргентинецот Лионел Меси вечерва по рекорден осми пат во кариерата ја доби наградата „Златна топка“ за најдобар фудбалер во изминатата година, додека признанието во женска конкуренција го освои фудбалерката на Барселона и шпанска репрезентативка Аитана…

MAIN MENU POST
Белингем е вториот играч во историјата на Реал кој постигнал гол на секој од првите три натпревари во ЛШ

Белингем е вториот играч во историјата на Реал кој постигнал гол на секој од првите три натпревари во ЛШ

Фудбалерот на Реал Мадрид, Џуд Белингем, стана вториот играч во историјата на „Кралскиот клуб“ кој постигнал гол на секој од нивните први три натпревари во Лигата на шампионите. Белингем вчеравечер постигна гол против Брага (2:1)…

MAIN MENU POST
Лука Модриќ, останува уште една сезона на “Бернабеу”

Лука Модриќ, останува уште една сезона на “Бернабеу”

Капитенот на хрватската репрезентација, Лука Модриќ, ќе го добие долгоочекуваното продолжување на договорот со „кралевите“.  Хрватот одамна изјавуваше дека сака да остане во Мадрид, но беше помалку разочаран дека управата на Реал сè уште не…

MAIN MENU POST
Судиите најавува штрајк, под знак прашалник продолжението на сезоната

Судиите најавува штрајк, под знак прашалник продолжението на сезоната

Фудбалот во Шпанија оди од скандал во скандал, па така сега е под знак прашалник продолжението на сезоната дури и во најсилната Примера дивизија. Сојузот на судиите најавува штрајк, повлекување од работната позиција и прекин…

MAIN MENU POST
Пари Сен Жермен сака да го купи стадионот „Стад де Франс“

Пари Сен Жермен сака да го купи стадионот „Стад де Франс“

Откако градоначалничката на Париз, Ан Хидалго ги отфрли сите понуди на Пари Сен Жермен да го откупат стадионот на кој играат, „Паркот на принцовите“, богатиот француски клуб во катарска сопственост ќе се фокусира да го…

MAIN MENU POST
Халанд,  стигна до 45 гола во сите натпреварувања

Халанд,  стигна до 45 гола во сите натпреварувања

Ерлинг Халанд, фудбалерот на Манчестер Сити, испиша историја во четврт-финалето на Лигата на шампионите. Манчестер Сити го совлада Баерн во првиот четврт-финален натпревар во Лигата на шампионите (3:0), а стрелец на третиот гол на тој…

MAIN MENU POST
Шпанските судии се надобро платени во Европа

Шпанските судии се надобро платени во Европа

Шпанска „Марка“ се погрижи да изнесе интересни информации, околу платите на фудбалските арбитри. Интересно, судиите се најдобро платени во Шпанија и тоа убедливо. Во Примера арбитрите добиваат по 4.200 евра за еден натпревар, што може…