1. Home
  2. Култура и забава

Категорија: Култура и забава

Култура и забава
Како си ги претвораме децата во материјалисти?

Како си ги претвораме децата во материјалисти?

Истражувањето од Универзитетот во Мисури и Универзитетот во Илиноис, Чикаго открива дека родителите кои користат материјални средства како дел од нивните родителски техники им создаваат потешкотии на децата подоцна во животот. „Нашето истражување сугерира дека…

Култура и забава
23.Денови на операта на ТУРКСОЈ во Бурса – Елеонора Џоџоска ја претставуваше Северна  Македонија

23.Денови на операта на ТУРКСОЈ во Бурса – Елеонора Џоџоска ја претставуваше Северна Македонија

23-тите Денови на операта на ТУРКСОЈ, традиционално организирани од ТУРКСОЈ, започнаа со величествениот отворен концерт одржан во Бурса, културната престолнина на турскиот свет во 2022 година. Голем број љубители на уметноста од Бурса присуствуваа на…

Култура и забава
Филмот „Русокоса“ доби 14-минутен аплауз во Венеција

Филмот „Русокоса“ доби 14-минутен аплауз во Венеција

Филмот „Русокоса“ на Ендрју Доминик дебитираше со долги 14-минутни овации за време на светската премиера на Филмскиот фестивал во Венеција. Ана де Армас, која ја игра главната улога – на Мерлин Монро, се расплака, па…

Култура и забава
Овие три знаци ги очекуваат неверојатни промени овој месец

Овие три знаци ги очекуваат неверојатни промени овој месец

Еден од најпознатите руски астролози, Павел Глоба, oткри кои знаци во септември хороскопски знаци се поврзуваат со голема среќа, успех и просперитет во сите сегменти од животот. Бидејќи неговите прогнози се сметаат за исклучително точни,…

Култура и забава
Три хороскопски знаци ги очекуваат неволји и предизвици во септември – почетокот на октомври носи подобри денови!

Три хороскопски знаци ги очекуваат неволји и предизвици во септември – почетокот на октомври носи подобри денови!

Кои 3 хороскопски знаци ги очекуваат проблеми во септември 2022 година – астролозите велат дека најмногу ќе бидат погодени од ретроградниот Меркур! Речиси цел септември ќе биде под влијание на ретроградниот Меркур, кој не очекува…

Култура и забава
Проблемите за Шакира немаат крај, пејачката пред нов предизвик

Проблемите за Шакира немаат крај, пејачката пред нов предизвик

Очигледно дека овие неколку месеци за пејачката Шакира се навистина стресни. Откако и се заканува затворска казна заради затајување на данок и разводот со Пике, таа сега мора да одлучи каде да се пресели со…

Култура и забава
Двејн Џонсон не се враќа во „Брзи и бесни“

Двејн Џонсон не се враќа во „Брзи и бесни“

Двејн Џонсон останува на ставот дека не се враќа во последниот филм „Брзи и бесни“, по навестувањето на Вин Дизел дека можеби повторно ќе ги здружат силите. Инаку, тие двајцата имаат медиумски „добро документирана тензија“…

Балкан
Ентони Дод Ментл влегува во Клубот на великаните на фестивалот „Браќа Манаки“

Ентони Дод Ментл влегува во Клубот на великаните на фестивалот „Браќа Манаки“

Четириесет и третото издание на фестивалот „Браќа Манаки“ го наградува со Златна камера 300 за животен опус, истакнатиот британско-дански кинематографер Ентони Дод Ментл. Со изборот да му ја додели оваа престижна награда на Дод Ментл, фестивалот…

Култура и забава
Џони Деп заработува и како сликар

Џони Деп заработува и како сликар

Американскиот глумец Џони Деп вчера продаде колекција портрети на холивудски и рок-ѕвезди, коишто сам ги изработил и ги посветил на неколку познати личности. Тој сликите ги продал за 3,5 милиони евра. А, на Инстаграм напиша…

Култура и забава
Бритни Спирс и Елтон Џон снимаат дует

Бритни Спирс и Елтон Џон снимаат дует

Бритни Спирс и Елтон Џон снимија преработка на неговата песна „Tiny Dancer“ од 1971 година. Како што пишува „Пејџ сикс“ тие ја снимиле траката минатата недела во студио во Беверли Хилс. „Ова беше негова идеја…