мај 27, 2024
  1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Србија

MAIN MENU POST
Вучиќ: Амандманите на Црна Гора на резолуцијата за Сребреница се „валкана игра“

Вучиќ: Амандманите на Црна Гора на резолуцијата за Сребреница се „валкана игра“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека во понеделник на 20 мај, ќе отпатува за Њујорк за да присуствува на седницата на Генералното собрание на Обединетите нации (ОН), на која ќе се гласа за резолуцијата…

MAIN MENU POST
По конфликтот во поранешна Југославија над 11.000 лица сѐ уште не се пронајдени

По конфликтот во поранешна Југославија над 11.000 лица сѐ уште не се пронајдени

„Граѓаните на една земја исчезнуваа во друга земја. Прашањето за исчезнатите лица на Западен Балкан никогаш не може целосно да се реши во само една земја. Регионалната соработка е од клучна важност“. Речиси три четвртини…

MAIN MENU POST
Вучевиќ: Црна Гора со поддршката на резолуцијата за Сребреница не прави ништо добро за односите со Србија

Вучевиќ: Црна Гора со поддршката на резолуцијата за Сребреница не прави ништо добро за односите со Србија

Додека претседателот Александар Вучиќ се подготвува идната недела повторно да се обрати пред Генералното собрание на ОН да не се гласа за Резолуцијата за геноцид во Сребреница, премиерот Милош Вучевиќ денеска оцени дека најавата на…

MAIN MENU POST
Од утре до 9 август во Косово ќе се менуваат српските возачки дозволи

Од утре до 9 август во Косово ќе се менуваат српските возачки дозволи

Приштинските институции соопштија дека постапката за замена на возачките дозволи издадени од надлежните институции на Република Србија за возачки дозволи на Косово ќе почне утре на 10 мај и ќе трае до 9 август 2024…

MAIN MENU POST
Се откачи рингишпил во Србија, повредени се повеќе деца

Се откачи рингишпил во Србија, повредени се повеќе деца

На панаѓур во Куршумлија денеска околу 13 часот и 30 минути се откорна метална конструкција од рингишпил при што се повредени тринаесет деца, од кои три се тешко повредени. Како што пренесуваат српските медиуми, несреќата…

MAIN MENU POST
РТС го прекина емитувањето на Евровизија за директно да го пренесува доаѓањето на Си Џипинг во Белград

РТС го прекина емитувањето на Евровизија за директно да го пренесува доаѓањето на Си Џипинг во Белград

Државната телевизија во Србија, РТС вечерва го прекина директниот пренос на Евровизија поради доаѓањето на претседателот на Кина Си Џипинг. По прекинот веднаш започна директен пренос од аеродромот „Никола Тесла“ каде со фолклорен ансамбл беше…

MAIN MENU POST
Белградски енергетски форум на 13 и 14 мај во Белград

Белградски енергетски форум на 13 и 14 мај во Белград

Регионалната конференција за енергетика, Белградскиот енергетски форум, ќе се одржи на 13 и 14 мај 2024 година. На дводневната конференција во Белград, во организација на порталот Балкан Грин Енерџи Њуз (Balkan Green Energy News) се…

MAIN MENU POST
Македонија е држава која во Србија секогаш може да најде партнер, порача Вучевиќ

Македонија е држава која во Србија секогаш може да најде партнер, порача Вучевиќ

Мандатарот на новата српска влада Милош Вучевиќ во експозето на собраниската седница на која ќе се избере владата и новите министри, најави дека таа ќе биде континутет на политиката на досегашните влади и на претседателот…

MAIN MENU POST
МАНДАТАРОТ ВУЧЕВИЌ ГО ОБЈАВИ СОСТАВОТ НА НОВАТА СРПСКА ВЛАДА, ВЛЕЗЕ И ВУЛИН КОЈ Е ПОД АМЕРИКАНСКИ САНКЦИИ

МАНДАТАРОТ ВУЧЕВИЌ ГО ОБЈАВИ СОСТАВОТ НА НОВАТА СРПСКА ВЛАДА, ВЛЕЗЕ И ВУЛИН КОЈ Е ПОД АМЕРИКАНСКИ САНКЦИИ

Новата српска влада ќе го вклучи и поранешниот шеф на разузнавањето Александар Вулин, кој одржуваше блиски врски со Русија и се најде под американските санкции. Мандатарот Милош Вучевиќ, кој е претседател на Српската напредна партија,…

MAIN MENU POST
Вучиќ: Притисокот врз малите земји е се поголем и позабележителен, ќе ја продолжиме борбата

Вучиќ: Притисокот врз малите земји е се поголем и позабележителен, ќе ја продолжиме борбата

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска во Њујорк изјави дека за време на денешните разговори со земјите од азиско-пацифичкиот регион ги објаснил сите причини зошто Србија е против усвојувањето на резолуцијата за Сребреница и дека…