1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Србија

MAIN MENU POST
Вучиќ: Огласот на Вагнер групата за регрутирање во Србија не е фер

Вучиќ: Огласот на Вагнер групата за регрутирање во Србија не е фер

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека огласот на руската паравоена група „Вагнер“ за регрутирање доброволци за војната против Украина, што го објави Раша Тудеј Србија, „не е фер“ и дека се знае оти тоа…

MAIN MENU POST
САД со критики за активностите на руската група „Вагнер“ во Србија

САД со критики за активностите на руската група „Вагнер“ во Србија

„Видовме дека групата „Вагнер“ сака да регрутира војници од Србија и од други места, и тоа е нешто што сметаме дека не може да се прифати“ Советникот на американскиот Стејт департмент, Дерек Шоле, ја критикуваше…

MAIN MENU POST
Вучиќ: Ова е мојот последен мандат

Вучиќ: Ова е мојот последен мандат

Српскиот претседател Александар Вучиќ во своето годишно обраќање до граѓаните рече дека нивната земја е поважна од лидерите и политичките партии и им се заблагодари за поддршката. Тој додаде дека негова работа е да биде…

MAIN MENU POST
Тројца уапсени поради потонатиот сплав во Белград, им се закануваат 8 години затвор

Тројца уапсени поради потонатиот сплав во Белград, им се закануваат 8 години затвор

Во акцијата на Петто одделение за криминалистички истраги и Третото основно јавно обвинителство од Србија денеска се уапсени три лица за инцидентот на сплавот „Фристајлер“ на новогодишната ноќ. Според Курир, меѓу уапсените е и еден…

MAIN MENU POST
Погледнете какво пиротехничко шоу имаше во Белград точно на полноќ, а за Скопје да не коментираме (ВИДЕО)

Погледнете какво пиротехничко шоу имаше во Белград точно на полноќ, а за Скопје да не коментираме (ВИДЕО)

Како никогаш досега во Скопје изостана предновогодишната атмосфера. Ковид кризата, енергетската, економската, инфлацијата, сите овие работи ги погодија македонските граѓани кои се потешко живеат со нивните примања. Но, веројатно заслужија подобра новогодишна атмосфера, колку толку…

MAIN MENU POST
Српската влада поднесе барање до КФОР за враќање на српската војска на Косово

Српската влада поднесе барање до КФОР за враќање на српската војска на Косово

Претставниците на Владата на Србија денеска поднесоа барање до КФОР за враќање на до илјада припадници на српските безбедносни сили на Косово и Метохија, во согласност со резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН.…

MAIN MENU POST
САД бараат од Србија да ги отстрани барикадите, а од Приштина да формира Заедница на српски општини: „Рокот за договор е веднаш“

САД бараат од Србија да ги отстрани барикадите, а од Приштина да формира Заедница на српски општини: „Рокот за договор е веднаш“

Барикадите на северот на Косово треба мирно да бидат отстранети од оние кои ги поставиле, порача денес заменик помошникот на американскиот државен секретар Габриел Ескобар и истакна дека САД се против идејата за враќање на…

MAIN MENU POST
Тензии на Косово, барикадите остануваат: „Безбедноста на регионот зависи само од Вашингтон“

Тензии на Косово, барикадите остануваат: „Безбедноста на регионот зависи само од Вашингтон“

Србите кои протестираат поради апсењето на поранешниот полицаец Дејан Пантиќ се уште се на барикадите во Косово. Северот на Косово е блокиран и од косовската полиција, а преминувањето на премините Брњак и Јариње не е…

MAIN MENU POST
Македонскиот државјанин осомничен за шверц на мигранти останува во притвор во Софија

Македонскиот државјанин осомничен за шверц на мигранти останува во притвор во Софија

По барање на Окружното обвинителство во Софија, судот го задржа во притвор македонски државјанин кој се сомничи дека илегално им помагал на странци да влезат во земјата, соопшти прес-центарот на Окружното обвинителство на Софија. Како…

MAIN MENU POST
Вучиќ: Испаднав најглупавиот претседател во светот

Вучиќ: Испаднав најглупавиот претседател во светот

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека се уште жали за неговата одлука да се откаже од ископувањето литиум во Србија и дека „испадна оти е најглупавиот претседател на светот“. Вучиќ за ТВ Пинк, коментирајќи…