мај 27, 2024
  1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Анализа

MAIN MENU POST
Просечната плата ќе биде уште повисока ако не се крипто валутите и исплатите “на црно”

Просечната плата ќе биде уште повисока ако не се крипто валутите и исплатите “на црно”

Економистите велат дека просечната плата во Македонија би била повисока, доколку не се исплатите на црно, а посебно исплатите на македонски граѓани кои работат за странски компании. Официјалниот податок од Државниот завод за статистика вели…

MAIN MENU POST
Анализа: Една година од војната во Украина – потребно е да му се даде поголема шанса на мирот

Анализа: Една година од војната во Украина – потребно е да му се даде поголема шанса на мирот

Конфликтот во Украина една година по руската агресија не се движи кон разрешница, туку кон дополнителна ескалација. Заканите од нуклеарна експанзија се сметаат за малку веројатни. Потребно е да му се даде поголема шанса на…

MAIN MENU POST
Регионалниот пазар на трудот како придобивка на Отворен Балкан ќе донесе и раст на платите

Регионалниот пазар на трудот како придобивка на Отворен Балкан ќе донесе и раст на платите

Заснован на аплицирањето на четирите слободи на кои се темели и Европската Унија, слободно движење на стоки, трговија, луѓе и услуги, една од придобивките на Отворен Балкан е и единствениот и поврзан регионален пазар на…

MAIN MENU POST
На повидок е предлог за креативно решение за брза интеграција на дел од земјите од Западен Балкан во ЕУ

На повидок е предлог за креативно решение за брза интеграција на дел од земјите од Западен Балкан во ЕУ

Пишува: Зоран Бојаровски – Постојат идеи кои се презентирани од некои организации, аналитичари и тинк-тенкови особено од Париз и Виена и кои ја промовираат идејата да се даде поскорешен датум за членство на државите од…

MAIN MENU POST
Договорите за „Отворен Балкан“ чекаат „милост“ на пратениците

Договорите за „Отворен Балкан“ чекаат „милост“ на пратениците

Договорите од „Отворен Балкан“ со кои што се предвидува работници од Македонија, Србија и Албанија да конкурираат на пазарот на труд во сите три земји, не се ратификувани само во македонскиот парламент. Во изјава за…

MAIN MENU POST
Брисел уште еднаш ја нагласи отворената врата од ЕУ, до нас е да ги завршиме домашните задачи

Брисел уште еднаш ја нагласи отворената врата од ЕУ, до нас е да ги завршиме домашните задачи

Вчерашната посета на вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ во Брисел беше одбележана со потврда на недвосмислената поддршка од нашите европски партнери за Северна Македонија и нејзиниот пат до полноправното членство во Европската Унија. Сепак,…

MAIN MENU POST
Бугарски аналитичари: Македонофобијата во Софија ја зајакнува бугарофобијата во Скопје и обратно

Бугарски аналитичари: Македонофобијата во Софија ја зајакнува бугарофобијата во Скопје и обратно

Техничката влада на Бугарија соопшти дека го повлекува амбасадорот од Скопје, Ангел Ангелов и најави ревизија на проектите со Северна Македонија. Техничкиот министер за надворешни работи Николај Милков по состанокот на Комисијата за надворешна политика…

MAIN MENU POST
Детектор: Македонците и Албанците гледаат различен виновник за војната во Украина

Детектор: Македонците и Албанците гледаат различен виновник за војната во Украина

Македонците и Албанците гледаат различен виновник за војната во Украина. Етничките Албанци во Македонија сметаат дека Русија е одговорна за војната, речиси половна од Македонците сметаат дека за војната виновен е некој друг, покажува анкетата…

MAIN MENU POST
Откриено е што треба да направат македонските граѓани за да бидат фини како Финците, најсреќниот народ на светот во 2022 година

Откриено е што треба да направат македонските граѓани за да бидат фини како Финците, најсреќниот народ на светот во 2022 година

Пишува: ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Во 2011 година, Обединетите нации (ОН) ја прифатија филозофијата на бруто националната среќа како „фундаментална цел на човештвото“ и како „нова економска парадигма“. Оттогаш, под покровителство на ОН се мери степенот на…

MAIN MENU POST
Кој е Дерек Шоле, кого сите го чекаат во Македонија

Кој е Дерек Шоле, кого сите го чекаат во Македонија

Шоле работеше со дипломатски легенди како Џејмс Бејкер, Строуб Талбот и Ричард Холбрук и служеше во високите ешалони на Белата куќа, Пентагон и Стејт департментот Неговото доаѓање во Македонија  доби речиси митски статус, откако мораше…