1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Наука и технологија

MAIN MENU POST
Второто полугодие ќе започне на 23 јануари

Второто полугодие ќе започне на 23 јануари

Втората половина од образованието и обуката во Северна Македонија ќе започне на 23 јануари, со цел да се спаси и заштити. На денешната 118 седница на Владата на Република Северна Македонија беше разгледан и прифатен…

MAIN MENU POST
Леталото Орион слета на Земјата

Леталото Орион слета на Земјата

Вселенското летало Орион на НАСА помина низ атмосферата на Земјата и слета во Тихиот Океан по патувањето без екипаж околу Месечината. Така беше завршена првата мисија на новата лунарна програма „Артемида 1“. Капсулата имаше екипаж…

MAIN MENU POST
Долгоочекуваната серија чиј трејлер е прегледан 12 милиони пати пристигна на Нетфликс

Долгоочекуваната серија чиј трејлер е прегледан 12 милиони пати пристигна на Нетфликс

ВЧЕРА на Нетфликс дојде долгоочекуваниот серијал на среда Адамс. Тим Буртин е режисер на нова серија чиј центар е мистериозното семејство Адамс. Станува збор за спин-оф серија која ја следи приказната за препознатливата среда, ќерката…

MAIN MENU POST
Официјален претставник на НАСА: Астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината до 2030 година

Официјален претставник на НАСА: Астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината до 2030 година

ПРЕД крајот на деценијата, астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината, изјави Хауард Ху, официјален претставник на НАСА.Ху, шеф на програмата за лунарниот вселенски брод на американската агенција Орион, вели дека луѓето би можеле…

Наука и технологија
Утре погледнете во небото – спектакуларна глетка која нема да се појави повторно до 2025 година

Утре погледнете во небото – спектакуларна глетка која нема да се појави повторно до 2025 година

Во вторник – 8 ноември, ќе можете да видите спектакуларна глетка на небото – целосно затемнување на Месечината. Затемнувањето ќе биде видливо во северна и источна Европа, Азија, Африка, Австралија, Северна Америка, поголемиот дел од…

Наука и технологија
Потврдено е: Оваа крвна група е најотпорна на повеќето болести

Потврдено е: Оваа крвна група е најотпорна на повеќето болести

ЛУЃЕТО со крвна група 0 се посебни затоа што можат да дадат крв на сите други групи, но сепак можат да примаат крв само од сопствената крвна група. Но, тоа не е сè што ги…

Наука и технологија
Експертите открија колку често треба да ја перете постелнината за да имате здрав сон

Експертите открија колку често треба да ја перете постелнината за да имате здрав сон

ДАЛИ знаевте дека просечниот човек ги пере чаршафите само на две недели, а секој трет човек ги пере чаршафите само еднаш годишно? Неодамнешното истражување на Hammonds Furniture го откри неверојатниот факт дека 30 отсто од…

Наука и технологија
Научници предупредуваат на ерупција на џиновски вулкан и тектонски удари

Научници предупредуваат на ерупција на џиновски вулкан и тектонски удари

Научниците од Нов Зеланд го зголемија нивото на тревога поради вулканот под најголемото езеро во земјата, кој ја предизвика најголемата ерупција на Земјата во последните 5 000 години, кога последен пат еруптираше пред околу 1…

Наука и технологија
Кинески научници открија нов месечев минерал

Кинески научници открија нов месечев минерал

Кинески истражувачи открија нов месечев минерал, со испитување на примероците земени од Месечината во мисијата „Чанг’е-5“, соопштија денеска Кинеската национална вселенска агенција и Кинеската управа за атомска енергија. Како што јави новинската агенција Синхуа, тоа…

Наука и технологија
Ќе се лансира џиновската ракета кон Месечината

Ќе се лансира џиновската ракета кон Месечината

НАСА синоќа соопшти дека во сабота повторно ќе се обиде да ја лансира џиновската ракета од новата генерација кон Месечината, откако првиот обид во понеделникот не успеа поради технички проблем. Со дебитантското лансирање на огромната ракета…