мај 27, 2024
  1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Наука и технологија

MAIN MENU POST
Која апликација ја бришеа луѓето најмногу минатата година?

Која апликација ја бришеа луѓето најмногу минатата година?

Некои податоци покажуваат дека Instagram била најбришаната апликација во 2023 година. Оваа информација се појави на социјалната мрежа Х, а ја сподели Илон Маск, пишува Index.hr. Interesting https://t.co/qzN5XVqWGX — Elon Musk (@elonmusk) February 15, 2024…

MAIN MENU POST
Извршено е првото вградување чип во човечки мозок – Маск: Пациентот е во добра состојба

Извршено е првото вградување чип во човечки мозок – Маск: Пациентот е во добра состојба

Американскиот бизнисмен Илон Маск објави дека на првиот пациент на кој му бил вграден чип во мозокот преку програмата Телепати (Telepathy) на неговата компанија „Неуралинк“ добро закрепнува. „Првите резултати покажуваат ветувачко откривање на невронската активност“,…

MAIN MENU POST
Пере и пегла по дома: Погледнете како хуманоидниот робот на „Тесла“ ги дипли алиштата

Пере и пегла по дома: Погледнете како хуманоидниот робот на „Тесла“ ги дипли алиштата

Илон Маск објави видео на кое се гледа како хуманоидниот робот „Оптимус“ на неговата компанија „Тесла“ ги превиткува и дипли алиштата. На видеото објавено од Маск се гледа како хуманоидниот робот, кој може да помога…

MAIN MENU POST
Мисијата Ax-3 лансирана кон Меѓународната вселенска станица, во која е и првиот турски астронаут Гезеравџи

Мисијата Ax-3 лансирана кон Меѓународната вселенска станица, во која е и првиот турски астронаут Гезеравџи

Ракетата Фалкон 9 на Спејс икс полета во 21:49 GMT со екипаж од 4 лица, меѓу кои е и првиот турски астронаут Вселенската мисија Ax-3, лансирана од вселенскиот центар на НАСА, „Кенеди“, го започна патувањето…

MAIN MENU POST
Шаоми почна да прави автомобили

Шаоми почна да прави автомобили

Кинескиот производител на паметни телефони „Шјаоми“ го претстави своето прво електрично возило – лимузината „СУ-7“, и веднаш ја објави својата намера да стане еден од петте најголеми светски производители на електромобили. – Со напорна работа,…

MAIN MENU POST
Гугл ќе ги исклучи колачињата за милиони корисници на 4 јануари: Што значи тоа?

Гугл ќе ги исклучи колачињата за милиони корисници на 4 јануари: Што значи тоа?

Тие се еден од најголемите прекршители на приватноста на интернетот, но од 4-ти јануари Google почнува да ги исклучува колачињата од трета страна, наметливите компјутерски датотеки што го следат вашето однесување. Технолошкиот гигант по случаен…

MAIN MENU POST
Кинезите претставија батерија која за 15 минути се полни за возење до 500 километри

Кинезите претставија батерија која за 15 минути се полни за возење до 500 километри

Брендот за електрични возила „Zeekr“ на кинескиот произведувач „Geely“ претстави литуим-железо-фосфатна батерија (LFP) која се полни брзо, а призводителите тврдат дека батеријата за 15 минути се полни за возење до 500 километри. Во фабриката за…

MAIN MENU POST
Интернетот наместо да го направи светот порационален, тој стана средство за „луди идеи“

Интернетот наместо да го направи светот порационален, тој стана средство за „луди идеи“

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил дека тој станал средство за дезинформации и „луди идеи“. Според него,…

MAIN MENU POST
„Мајкрософт“ го претстави првиот чип со вештачка интелигенција

„Мајкрософт“ го претстави првиот чип со вештачка интелигенција

На конференција во Сиетл, компанијата „Мајкрософт“ го претстави својот прв чип со вештачка интелигенција – „Маја 100“, којшто може да се натпреварува со многу бараните процесори на „Енвидија“. Технолошкиот гигант го претстави и чипот „Кобалт…

MAIN MENU POST
Кина го пушти во употреба најбрзиот интернет на светот

Кина го пушти во употреба најбрзиот интернет на светот

Кина го пушти во употреба најбрзиот интернет во светот, десет пати побрз од сегашниот. Со помош на оваа конекција, е овозможен трансфер на податоци со брзина од 1,2 терабити по секунда помеѓу Пекинг на север,…