1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Хрватска

MAIN MENU POST
Во Хрватска се превртел автобус со албански регистарски таблички, едно лице загина, неколкумина се повредени

Во Хрватска се превртел автобус со албански регистарски таблички, едно лице загина, неколкумина се повредени

Едно лице го загубило животот, додека неколкумина се повредени откако автобус со албански регистарски таблички се превртел на автопат во Хрватска. – Несреќата се случила на автопатот А-1, во правец на север, кај клучката Бриње,…

MAIN MENU POST
Хрватскиот Сабор ќе расправа за отповикување на премиерот Пленковиќ

Хрватскиот Сабор ќе расправа за отповикување на премиерот Пленковиќ

Хрватскиот Сабор денеска ќе расправа за отповикување на премиерот Андреј Пленковиќ на предлог на 33 пратеници од опозицијата, кои како причини наведоа корупциски скандали, неуспех во спроведувањето на здравствената реформа и навремена реконструкција по земјотресот.…

MAIN MENU POST
Човек фрлил бомба во Загреб, полицијата истражува

Човек фрлил бомба во Загреб, полицијата истражува

Непознат сторител фрлил бомба во близина на семејни куќи во Загреб со која ги оштетил фасадите и оградите на куќите. Извори на полицијата информираат дека бомбата експлодирала во текот на вчерашниот ден, а се уште…

MAIN MENU POST
Хрватска ги разреши министрите за градежништво и регионален развој

Хрватска ги разреши министрите за градежништво и регионален развој

Министерот за градежништво, Иван Паладина, често беше цел на критики поради неуспехот да се обноват домовите во Петриње по земјотресот, и покрај помошта од 700 милиони евра обезбедени од ЕУ Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ соопшти…

MAIN MENU POST
Маж со секира нападнал жена и дете во Загреб

Маж со секира нападнал жена и дете во Загреб

Маж (41) доцна синоќа во Загреб со секира ги нападнал поранешната сопруга (41) и детето кое имало една година и пет месеци а потоа побегнал, јавуваат хрватските медиуми. Од здобиените повреди детето починало во болница…

MAIN MENU POST
Објавени детали за падот на хрватскиот МиГ

Објавени детали за падот на хрватскиот МиГ

Командантот на хрватските воздухопловни сили, бригаден генерал Михаел Крижанец, ги претстави деталите за денешниот урнат МиГ 21. „Во 13 часот и 44 минути го добивме првиот сигнал дека авион упатил итен повик. Во 13:48 екипажот…

MAIN MENU POST
Дојава за бомба и во училиште во Загреб

Дојава за бомба и во училиште во Загреб

Евакуирано е основно училиште во Загреб, поради дојава за бомба, јавува „Индекс“. Полицијата врши пиротехнички преглед, а учениците се изнесени надвор од објектот. До училиштето се наоѓа и градинка, а полицијата веќе истражува од каде…

Балкан
Професори од Филозофскиот факултет-Скопје учесници на глобалната конференција за справување со ризици и кризи во Хрватска

Професори од Филозофскиот факултет-Скопје учесници на глобалната конференција за справување со ризици и кризи во Хрватска

Професори од Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ од денеска до 30 септември 2022 година во Цавтат, Република Хрватска, ќе учествуваат на глобалната научна конференција „Како да се соочиме со несигурности во сè посложена…

Балкан
Хрватска има свое „Мртво Море“ 

Хрватска има свое „Мртво Море“ 

И Хрватска има свое „Мртво Море“, коешто се наоѓа на островот Локрум, што се наоѓа на 10 минути пловење со брод од Дубровник. Всушност станува збор за солено езеро. Езерото, нарекувано „Мртво море“, се наоѓа…

Балкан
Најмалку три лица загинаа во железничка несреќа во Хрватска

Најмалку три лица загинаа во железничка несреќа во Хрватска

Најмалку три лица загинаа, а 11 се повредени кога се судрија патнички и товарен воз во централниот дел на Хрватска. Судирот се случил синоќа, околу 21:30 часот по локално време, во близина на градот Новска,…