јули 15, 2024
  1. Home
  2. Хрватска

Категорија: Хрватска

Хрватска
Ја нападнаа Хрватска: Кои се LockBit хакерите?

Ја нападнаа Хрватска: Кои се LockBit хакерите?

Последниве денови хрватските институции и компании беа мета на хакери, а меѓу нив е и озлогласената групација ЛокБит. Минатата недела KBC Загреб претрпе хакерски напад од озлогласената хакерска група LockBit. LockBit на својот блог објави…

MAIN MENU POST
Милановиќ му го довери на Пленковиќ мандатот за состав на новата Влада

Милановиќ му го довери на Пленковиќ мандатот за состав на новата Влада

Пленковиќ веќе потврди дека новата влада ќе има повеќе министерства од претходните 16, а три министерства ќе му припаднат на коалициониот партнер, десничарската ДП, која го доби новоформираното Министерство за демографија. Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ во…

MAIN MENU POST
Шји ќе разговара за Украина и инвестиции во Унгарија

Шји ќе разговара за Украина и инвестиции во Унгарија

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг пристигна во Будимпешта доцна вчера, по посетата на Франција и Србија. Унгарија, под десничарскиот премиер Виктор Орбан, стана важен трговски и инвестициски партнер за Кина, за разлика од некои други земји…

MAIN MENU POST
Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска

Одделението за сеизмологија на Институтот за хидрометеорологија и сеизмологија денеска регистрираше умерен земјотрес во 5 часот и 38 минути, со епицентар на 32 километри западно од Чазин во Хрватска. Јачината на земјотресот во хипоцентарот (фокалната…

MAIN MENU POST
Српската полиција ги блокира косовските автобуси на границата со Хрватска

Српската полиција ги блокира косовските автобуси на границата со Хрватска

Над 300 државјани на Косово од полноќ се блокирани во Србија, соопшти Канцеларијата на Косово во Србија. Секретарот на Канцеларијата за врски на Косово во Србија, Фатмир Хаџоли, оцени дека ова доаѓа по позитивното гласање…

MAIN MENU POST
Вучиќ го осуди нападот врз хрватските граѓани во Панчево

Вучиќ го осуди нападот врз хрватските граѓани во Панчево

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска го осуди физичкиот напад врз четворица хрватски државјани во Панчево минатиот викенд и додаде дека надлежните органи ќе направат сè за да ги гонат одговорните за тој инцидент. „Тоа…

MAIN MENU POST
Последен ден од изборната кампања пред парламентарните избори во Хрватска

Последен ден од изборната кампања пред парламентарните избори во Хрватска

Учесниците на изборите за хрватскиот Сабор официјално можат да ги претстават своите програми и кандидати денеска до полноќ, кога почнува дводневниот изборен молк, а два часа пред полноќ почнуваат изборите за Парламентот во странство, во…

MAIN MENU POST
Убиени две жени во Загреб

Убиени две жени во Загреб

Утрово, имало пукање во Загреб, во кое е убиена жена. Потоа во друг дел од градот било пронајдено тело на уште една жена. Телото на жената е пронајдено на загрепска Трешњевца, соопшти полицијата. Истрагата е…

MAIN MENU POST
Милановиќ: Ако Уставниот суд ги поништи изборите, тоа ќе биде државен удар

Милановиќ: Ако Уставниот суд ги поништи изборите, тоа ќе биде државен удар

Уставниот суд може да воведе голем хаос во Хрватска и да доведе до она што со години го прави премиерот Андреј Пленковиќ, а тоа е заглупување, изјави Милановиќ. Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека нема…

MAIN MENU POST
Хрватскиот претседател Милановиќ поднесува оставка, ќе биде кандидат за премиер

Хрватскиот претседател Милановиќ поднесува оставка, ќе биде кандидат за премиер

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ неколку часа откако го објави датумот на изборите (17 април), ненадејно се појави на конференција на партијата СДП и ќе биде кандидат за премиер. Како што неофицијално се дознава, наскоро…