јули 15, 2024
  1. Home
  2. Балкан

Категорија: Косово

Балкан
Бугарска заедница во Косово „во создавање“, институциите молчат

Бугарска заедница во Косово „во создавање“, институциите молчат

Н.Н. од околината на Призрен, припадничка на босанската заедница, вели дека пред неколку години потпишала „документ“ со кој потврдува дека некој од нејзиното семејство има бугарско потекло, за да ја искористи можноста да студира во…

MAIN MENU POST
НАТО: Посветени на мирот и слободата на движење – 25 години од ослободувањето на Косово

НАТО: Посветени на мирот и слободата на движење – 25 години од ослободувањето на Косово

На 25-годишнината од ослободувањето на Косово, НАТО изрази посветеност кон идеите за мир и слобода на движење за сите граѓани. Оваа годишнина се одбележува со сеќавања на борбата и жртвите за слободата на Косово, како…

MAIN MENU POST
Курти за „Фајненшл тајмс“: ЕУ и САД се „премногу благи“ кон Србија

Курти за „Фајненшл тајмс“: ЕУ и САД се „премногу благи“ кон Србија

Косовскиот премиер Албин Курти вели дека Европската Унија и Соединетите Американски Држави покажале дека се премногу попустливи кон Србија, на која треба да ѝ постават ултиматум за да воведе санкции кон Русија.

MAIN MENU POST
Косовската опозиција со резолуција бара оставка на Курти и распуштање на Собранието

Косовската опозиција со резолуција бара оставка на Курти и распуштање на Собранието

Собранието на Косово ќе одржи денеска пленарна седница на која ќе се расправа за трите години на Владата предводена од Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина. Денешната собраниска расправа е закажана во понеделникот…

MAIN MENU POST
Францускиот министер за европски прашања, Баро:Прашањето за членството на Косово во Советот на Европа треба да се разгледа подоцна

Францускиот министер за европски прашања, Баро:Прашањето за членството на Косово во Советот на Европа треба да се разгледа подоцна

Прашањето за членството на Косово во Советот на Европа треба да се разгледа подоцна, изјави францускиот министер за европски прашања, Баро, бидејќи според него, во оваа фаза постои ризик прашањето за Косово да предизвика поделби…

MAIN MENU POST
Османи и Штајнмаер разговарале за членството на Косово во Советот на Европа

Османи и Штајнмаер разговарале за членството на Косово во Советот на Европа

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, објави дека телефонски разговарала со претседателот на Германија, Франк Валтер-Штајнмаер, на кој станало збор за апликацијата на Косово за членство во Советот на Европа. Османи преку платформата „Х“, информриа дека…

MAIN MENU POST
Од утре до 9 август во Косово ќе се менуваат српските возачки дозволи

Од утре до 9 август во Косово ќе се менуваат српските возачки дозволи

Приштинските институции соопштија дека постапката за замена на возачките дозволи издадени од надлежните институции на Република Србија за возачки дозволи на Косово ќе почне утре на 10 мај и ќе трае до 9 август 2024…

MAIN MENU POST
Владата на Косово дозволи замена на српските возачки дозволи за косовски

Владата на Косово дозволи замена на српските возачки дозволи за косовски

Владата на Косово соопшти дека Министерството за внатрешни работи донело одлука на граѓаните да им дозволи да ги заменат српските возачки дозволи за косовски. Возачките дозволи издадени од Србија за градовите во Косово главно ги…

MAIN MENU POST
Курти: Ги исполнивме сите барања на ЕУ за укинување на казнените мерки

Курти: Ги исполнивме сите барања на ЕУ за укинување на казнените мерки

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека се исполнети сите барања на Европската Унија (ЕУ) за укинување на казнените мерки против Косово, кои беа воведени кон средината на минатата година, бидејќи официјална Приштина ги игнорираше барањата…

MAIN MENU POST
Курти: Ги исполнивме сите барања на ЕУ за укинување на казнените мерки

Курти: Ги исполнивме сите барања на ЕУ за укинување на казнените мерки

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека се исполнети сите барања на Европската Унија (ЕУ) за укинување на казнените мерки против Косово, кои беа воведени кон средината на минатата година, бидејќи официјална Приштина ги игнорираше барањата…