1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Косово

MAIN MENU POST
Српска стока не може да влезе во Косово, ниту камиони со српски регистарски таблички

Српска стока не може да влезе во Косово, ниту камиони со српски регистарски таблички

По апсењето на тројца припадници на косовската полиција, косовската влада донесе одлука да забрани влез на српска стока во Косово.  Еуроњуз Србија утрово јави од преминот Мердаре дека е оневозможено преминување камиони со српски стоки,…

MAIN MENU POST
Ескобар: Курти има рок два дена да ги исполни барањата на САД и ЕУ, во спротивно ќе има последици

Ескобар: Курти има рок два дена да ги исполни барањата на САД и ЕУ, во спротивно ќе има последици

Заменикот помошник државен секретар на САД и специјален пратеник на претседателот Џо Бајден за Балканот, Габриел Ескобар, кој заедно со специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак вчера и…

MAIN MENU POST
Курти ја пофали, опозицијата ја критикува двегодишната работа на Владата

Курти ја пофали, опозицијата ја критикува двегодишната работа на Владата

Косовскиот премиер Албин Курти денеска на седницата на Собранието на Косово ја пофали работата и посветеноста на Владата во двегодишниот период, додека пратениците од опозицијата беа многу критични на извештајот за работата на Владата на…

MAIN MENU POST
Тачи: Очекувам ослободување од сите обвиненија

Тачи: Очекувам ослободување од сите обвиненија

На вториот ден од судската седница против поранешните лидери на ОВК во Хаг, поранешниот претседател на Косово, Хашим Тачи, изрази уверување дека ќе биде ослободен од обвиненијата на Специјалното обвинителство за воени злосторства, исто како…

MAIN MENU POST
На средбата Бегај- Курти главна тема преговорите меѓу Косово и Србија

На средбата Бегај- Курти главна тема преговорите меѓу Косово и Србија

Последните случувања во преговорите меѓу Косово и Србија беа главна тема на разговор на денешната средба на албанскиот претседателБајрам Бегај и косовскиот премиер Албин Курти, објави Бегај на Фејсбук. Како што стои во објавата тој…

MAIN MENU POST
Османи: Никогаш нема да престанеме да бараме злосторниците да бидат изведени пред лицето на правдата

Османи: Никогаш нема да престанеме да бараме злосторниците да бидат изведени пред лицето на правдата

Претседателката на Косово Вјоса Османи, денеска од селото Велика Круша во општина Ораховац порача дека воените злосторства никогаш не застаруваат и дека Косово нема да престане да бара сторителите да бидат изведени пред лицето на…

MAIN MENU POST
Вучиќ и Курти ќе го продолжат дијалогот под покровителство на ЕУ на 18 март во Северна Македонија

Вучиќ и Курти ќе го продолжат дијалогот под покровителство на ЕУ на 18 март во Северна Македонија

Средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти со претставници на Европската Унија во Брисел заврши без договор, но европскиот комесар за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Вучиќ и Курти се…

MAIN MENU POST
Курти: Србија го оштети Косово за стотици милиони евра

Курти: Србија го оштети Косово за стотици милиони евра

Косовскиот премиер Албин Курти вечерва на Твитер ја обвини Србија дека го оштетила Косово за стотици милиони евра „преку паралелните структури што ги контролира на север“. „Паралелните структури контролирани од Србија во општините на северот…

MAIN MENU POST
Косовската полиција вели дека нашла три лаборатории за дрога во северна Митровица, двајца Срби се уапсени

Косовската полиција вели дека нашла три лаборатории за дрога во северна Митровица, двајца Срби се уапсени

Косовската полиција соопшти дека во денешната „кампања против производство и трговија со наркотици во северниот дел на Косовска Митровица“, открила три лаборатории и уапсила двајца осомничени од српска националност. Дел од акцијата била спроведена во…

MAIN MENU POST
Курти – Не е можно формирање моноетничка заедница на Косово

Курти – Не е можно формирање моноетничка заедница на Косово

„Mултиетничкиот Устав не дозволува формирање на моноетнички заедници“, го повтори својот став премиерот на Косово, Албин Курти, на 1 февруари во Урошевац. Тој додаде дека Србија е таа што сака етнички поделби на Косово и…