1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Бугарија

MAIN MENU POST
Бугарија бара безбедноссна гаранција за посетителите на 4 февруари

Бугарија бара безбедноссна гаранција за посетителите на 4 февруари

Посакуваме деескалација и дијалог, рече бугарскиот шеф на дипломатијата Николај Милков, прашан за билатералните односи со Македонија. Во оваа насока, како што најави Милков, ќе биде и телефонскиот разговор меѓу премиерите од двете земји, Димитар…

MAIN MENU POST
Протест во Софија за заштита на правата на Бугарите во Северна Македонија

Протест во Софија за заштита на правата на Бугарите во Северна Македонија

Пред претставништвото на Европската комисија во Софија се одржува протест за одбрана на правата на Бугарите во Северна Македонија каде се најбројни симпатизери и претставници на политичката партија ВМРО-БНД. Протестот е и за поддршка за…

MAIN MENU POST
МНР на Бугарија:Политичарите и јавните личности од Бугарија и Северна Македонија имаат одговорна улога за добрососедските односи

МНР на Бугарија:Политичарите и јавните личности од Бугарија и Северна Македонија имаат одговорна улога за добрососедските односи

Министерството за надворешни работи (МНР) на Бугарија ја потврдува својата категорична позиција дека политичарите и јавните личности од Бугарија и Северна Македонија имаат одговорна улога во градењето доверба и развивање на добрососедски односи меѓу двете…

MAIN MENU POST
Уапсениот во Бугарија британски терорист Деjвид Бодил предизвика бурни дебати во бугарскиот Парламент

Уапсениот во Бугарија британски терорист Деjвид Бодил предизвика бурни дебати во бугарскиот Парламент

Случајот со британскиот државјанин Дејвид Бодил уапсен од бугарската полиција поради црвена потерница од Интерпол влезе и во бугарскиот Парламент. Партијата ГЕРБ излезе со специјална декларација по повод случајот и по повод информациите дека Бодил…

MAIN MENU POST
Во Бугарија се поизвесни се нови парламентарни избори

Во Бугарија се поизвесни се нови парламентарни избори

Втората најголема партија во Бугарија, Продолжуваме со промената најави дека в понеделник ќе го врати мандатот за формирање на влада, што беше доделен на нејзиниот кандидат за премиер Николај Денков. Партијата Продолжуваме со промената на…

MAIN MENU POST
МНР на Бугарија и Фондација „Бугарска памет“ ќе ја претстават комедијата „Вражалец“ пред публиката во Битола, Штип и Струмица

МНР на Бугарија и Фондација „Бугарска памет“ ќе ја претстават комедијата „Вражалец“ пред публиката во Битола, Штип и Струмица

Познатите бугарски актери Љубомир Нејков, Станимир Г’мов и Петјо Петков-Шаjбата ќе ги забавуваат битолчани, штипјани и струмичани во почетокот на месецот февруари, јавува Трибуна. Една од најпопуларните бугарски театарски комедии „Вражалец“ на театарската формација „Мелпомена“ во…

MAIN MENU POST
Бугарија му даде краен рок на Брисел до кога сака да влезе во Шенген

Бугарија му даде краен рок на Брисел до кога сака да влезе во Шенген

Иако пристапувањето во Шенген не е точка на дневниот ред на самитот на ЕУ во Брисел, Бугарија денес  побара гаранции дека ќе стане членка, наведувајќи го како краен рок  октомври 2023 година. „Ние сме на…

MAIN MENU POST
Отворена изложба на бугарската уметничка група „XXL“ во Националната галерија во Скопје

Отворена изложба на бугарската уметничка група „XXL“ во Националната галерија во Скопје

Попладнево во мултимедијалниот центар „Мала станица“ се одржа официјално претставување на уметничката група „XXL“ од Софија. Националната галерија на Република Северна Македонија заедно со Културно информативниот центар на Република Бугарија во Скопје ја претстави изложбата…

MAIN MENU POST
Бугарското Собрание не го избра Грабовски за премиер, против гласале 125 пратеници

Бугарското Собрание не го избра Грабовски за премиер, против гласале 125 пратеници

Бугарскиот парламент денеска ја отфрли номинацијата на Николај Габровски за премиер откако „за“ гласаа 113 пратеници, а „против“ беа 125. Габровски беше предложен од ГЕРБ на Бојко Борисов да предводи т.н. експертска влада, но за…

MAIN MENU POST
Градоначалничката на Софија го прекина маршот за поддршка на Русија

Градоначалничката на Софија го прекина маршот за поддршка на Русија

Градоначалничката на Софија, Јорданка Фандакова, издаде наредба за прекин на митингот под наслов „Мир, неутралност, суверенитет”, соопшти прес-центарот на општината. Настанот не бил координиран со општината, бил откажан врз основа на информации добиени од Агенцијата…