мај 27, 2024
  1. Home
  2. Uncategorized

Категорија: Бугарија

Uncategorized
Поранешниот бугарски премиер Кирил Петков неповреден во судар на две возила, едно лице загина, а две се повредени

Поранешниот бугарски премиер Кирил Петков неповреден во судар на две возила, едно лице загина, а две се повредени

Едно лице загина, а две се повредени во сообраќајна несреќа во близина на Варна, во која учествувал автомобил во кој се превезувал поранешниот бугарски премиер и копретседател на „Промените продолжуваат“, Кирил Петков. Поранешниот бугарски премиер,…

MAIN MENU POST
Радев: Набргу ќе се знае дали ВМРО-ДПМНЕ и Силјановска ќе работат за европската перспектива на Скопје

Радев: Набргу ќе се знае дали ВМРО-ДПМНЕ и Силјановска ќе работат за европската перспектива на Скопје

Бугарскиот претседател Румен Радев вели дека набргу ќе биде јасно дали новоизбраната претседателка на Република Северна Македонија, Гордана Силјановска, и партијата ВМРО-ДПМНЕ ќе работат за европската перспектива на Скопје. „Секогаш сум ја поддржувал европската интеграција…

MAIN MENU POST
Бугарија ја доби 10. преодна влада, новите избори закажани за 9 јуни

Бугарија ја доби 10. преодна влада, новите избори закажани за 9 јуни

Бугарија денеска ја доби преодната влада на чело со премиерот Димитар Главчев, а на 9 јуни се закажани вонредни парламентарни избори. Народното собрание на вонредна седница ја инаугурираше 10. преодна влада во историјата на државата,…

MAIN MENU POST
Два силни земјотреси утрово ја погодија Грција

Два силни земјотреси утрово ја погодија Грција

Два силни земјотреси утрово ја погодија Грција, јавува Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Првиот земјотрес се случил на југот на Грција нешто по 8 часот утрово, со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала, а само една…

MAIN MENU POST
Марија Габриел ќе ја формира новата Влада на Бугарија

Марија Габриел ќе ја формира новата Влада на Бугарија

Шефицата на бугарската дипломатија Марија Габриел од централно-десничарската партија ГЕРБ денеска се согласи да ја формира новата влада на Бугарија, по оставката на премиерот Николај Денков на почетокот на март. Го прифаќам овој мандат со…

MAIN MENU POST
Зголемен бројот на македонски туристи во Бугарија

Зголемен бројот на македонски туристи во Бугарија

За 15 проценти е зголемен бројот на македонски туристи кои оваа зимска сезона ја посетиле Бугарија во споредба со претходната година, покажуваат податоците на бугарскиот Единствени туристички информативен систем (УСТИ). Споредено со минатата зимска сезона,…

MAIN MENU POST
Прогласена епидмија на грип во Бугарија

Прогласена епидмија на грип во Бугарија

Во Бугарските градови Велико Трново и Јамбол од денеска е прогласена епидемија на грип. Мерките ќе останат во сила до 5 февруари, соопштија здравствените власти. Од среда епидемија на грип е најавена и за Шумен…

MAIN MENU POST
Бугарскиот пасош стана 13-ти највлијателен во светот

Бугарскиот пасош стана 13-ти највлијателен во светот

Бугарските државјани имаат право да влезат на територијата на 179 држави. Тоа ја рангира Бугарија на 13-то место на светската ранг-листа за тоа колку се влијателни пасошите на државите според Индексот за пасоши Хенли за…

MAIN MENU POST
Речиси 3000 граѓани на Македонија побарале бугарско државјанство во 2023-та година!

Речиси 3000 граѓани на Македонија побарале бугарско државјанство во 2023-та година!

Двојно зголемување на барањата за добивање бугарско државјанство во последните три години, јавува БГНЕС, повикувајќи се на податоци од Министерството за правда. За стекнување на бугарско државјанство во периодот од почетокот на јануари до 24 ноември годинава,…

MAIN MENU POST
Бугарско МВР за Алсат: Немаме податоци дека Палевски е во Бугарија

Бугарско МВР за Алсат: Немаме податоци дека Палевски е во Бугарија

До овој момент нема податоци дека Љупчо Палевски се наоѓа на територијата на Р. Бугарија – ова е кусиот одговор од утринава на Министерството за внатрешни работи на Бугарија на прашањето на Алсат дали бугарската…