1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Свет

MAIN MENU POST
Најмалку 51 загинати во две несреќи во Пакистан

Најмалку 51 загинати во две несреќи во Пакистан

Најмалку 51 лице загинаа во две одделни сообраќајни несреќи во западен Пакистан во неделата, кога автобус падна од мост и одделно се преврте чамец во кој имало деца. Засега е потврдено дека 41 лице загинаа…

MAIN MENU POST
Над 40 отсто од територијата на Украина е минирана

Над 40 отсто од територијата на Украина е минирана

Над 40 отсто од територијата на Украина е минирана како резултат на воените дејствија, објави денеска британската телевизија „Скај њуз“, повикувајќи се на невладината Советодавна група за рудници (Mines Advisory Group). Според невладината организација, Украина…

MAIN MENU POST
Се урнаа два авиона на индиските воздухопловни сили, еден пилот загина

Се урнаа два авиона на индиските воздухопловни сили, еден пилот загина

Два авиона на индиското воено воздухопловство се урнаа денеска, при што загина еден пилот, објави Военото воздухопловство. „Авионите биле на рутинска мисија за обука за летање. Еден од тројцата пилоти се здобил со фатални повреди.…

MAIN MENU POST
СЗО денеска би можело да прогласи крај на пандемијата

СЗО денеска би можело да прогласи крај на пандемијата

Светската здравствена организација (СЗО) денес одржува состанок, 14-ти откако за првпат се појави коронавирусот, а нивниот итен одбор за ковид-19 би можел да му предложи на Генералното собрание укинување на пандемијата, речиси три години откако…

MAIN MENU POST
Смртните случаи на новинари лани се зголемија за 50 насто

Смртните случаи на новинари лани се зголемија за 50 насто

Убиствата на новинари ширум светот скокнаа за 50 насто во 2022 година во споредба со претходната година, главно предизвикани од случаите во Украина, Мексико и Хаити. Според извештајот на Комитетот за заштита на новинарите со…

MAIN MENU POST
Варшава побара од Берлин дозвола да ги достави своите тенкови Леопард во Украина

Варшава побара од Берлин дозвола да ги достави своите тенкови Леопард во Украина

Полскиот министер за одбрана денеска изјави дека побарал од Германија одобрение за Полска да испорачува тенкови Леопард на Украина. „Германија веќе го доби нашето барање да го прифати трансферот на тенковите Леопард 2 во Украина“,…

MAIN MENU POST
Во домот на Бајден се пронајдени уште шест доверливи документи

Во домот на Бајден се пронајдени уште шест доверливи документи

Истражителите на американското Министерство за правда пронајдоа уште шест доверливи документи во домот на американскиот претседател Џо Бајден во Вилмингтон. -Некои од документите се од времето на мандатот на Бајден во Сенатот од 1973 до…

MAIN MENU POST
(ВИДЕО) Цензура или слобода на говор? Информативен мрак ја покри Русија

(ВИДЕО) Цензура или слобода на говор? Информативен мрак ја покри Русија

Информативен молк е резултатот од заробената држава што ја диктира Путин. Русите имаат се помалку канали преку кои можат да ја дознаат вистината за ужасите што ги врши нивната војска во Украина. Под образложение дека…

MAIN MENU POST
Почнува истрагата за падот на хеликоптерот во Киев

Почнува истрагата за падот на хеликоптерот во Киев

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им се заблагодари на сите кои учествуваа во спасувачката операција по хеликоптерската несреќа во која и покрај различните информации дадени до украинските власти, според последните информации, загинаа 14 лица. Зеленски смртта…

MAIN MENU POST
Научници сакаат да складираат енергија во стари напуштени рудници

Научници сакаат да складираат енергија во стари напуштени рудници

Нема сомнение дека обновливите извори на енергија се иднината на Земјата. Тие ги има во сите земји, но нивниот вкупен потенцијал се уште не е искористен. Според Меѓународната агенција за обновлива енергија, до 2050 година…