1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Свет

MAIN MENU POST
Украина може да има поголеми шанси да победи во 2024 година, вели пензиониран американски генерал

Украина може да има поголеми шанси да победи во 2024 година, вели пензиониран американски генерал

Некои американски воени претставници се чини дека се изненадени што украинската контраофанзива не напредува брзо и, преку анонимни медиумски цитати, вината ја префрлаат на украинската војска. Пензионираниот генерал на американската армија Марк Арнолд вели дека…

MAIN MENU POST
Експерт: Речиси 178 милиони хектари нето-загуба на шуми низ светот во период од 30 години

Експерт: Речиси 178 милиони хектари нето-загуба на шуми низ светот во период од 30 години

Тропските дождовни шуми, кои сочинуваат 45 отсто од шумите во светот, се соочуваат со неповратно уништување поради климатските промени, урбанизацијата и демографските промени  Во периодот меѓу 1990 и 2020 година во светот се изгубени 420…

MAIN MENU POST
Дефорестацијата на Амазон годинава намалена за 31% во споредба со лани

Дефорестацијата на Амазон годинава намалена за 31% во споредба со лани

Дефорестацијата на Амазон во првите пет месеци од годината откако е на власт претседателот Луиз Инасио да Силва е намалена за 31% во споредба со истиот период минатата година, соопштија бразилските власти. Сателитските снимки покажуваат…

MAIN MENU POST
Блокиран Нотингем во Британија, тројца мртви и еден уапсен

Блокиран Нотингем во Британија, тројца мртви и еден уапсен

Британската полиција соопшти дека три лица се пронајдени мртви во централниот англиски град Нотингем, а еден маж е уапсен под сомнение за убиство, откако се обидел да прегази уште три лица со комбе. Полицијата соопшти…

MAIN MENU POST
Почина поранешниот италијански премиер, Силвио Берлускони

Почина поранешниот италијански премиер, Силвио Берлускони

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони почина на 86-годишна возраст, објавија италијанските медиуми. Тој почина во болницата „Сан Рафаеле“ во Милано. Овој бизнисмен и политичар пред неколку дена повторно беше примен во болница, откако пред речиси…

MAIN MENU POST
Украина тврди дека пресретнала повик што докажува дека Русија је разнела браната Каховка

Украина тврди дека пресретнала повик што докажува дека Русија је разнела браната Каховка

Украинската служба за безбедност (СБУ) денеска соопшти дека пресретнала телефонски повик со кој се докажува дека руска „диверзантска група“ ги разнела хидроцентралата и браната Каховка во јужна Украина, пренесе Хина. Уништувањето на браната во вторникот…

MAIN MENU POST
Разузнавачи информации на САД посочуваат на Русија како виновник за уривањето на браната Нова Каховка во јужна Украина

Разузнавачи информации на САД посочуваат на Русија како виновник за уривањето на браната Нова Каховка во јужна Украина

САД имаат разузнавачки информации што водат кон тоа дека Русија е виновникот за нападот на браната во Украина, соопшти Ен-би-си повикувајќи се на еден западен службеник и двајца службеници на САД. Администрацијата на претседателот Џо…

MAIN MENU POST
На матурска вечер во Ричмонд убиени матурант и неговиот татко, седум други лица се ранети

На матурска вечер во Ричмонд убиени матурант и неговиот татко, седум други лица се ранети

Две лица загинаа, а неколку се ранети во пукотница што се случи вчера во парк во Ричмонд, во американската сојузна  држава Вирџинија, соопшти полицијата. По пукањето приведени се две лица, едниот осомничен бил пуштен на…

MAIN MENU POST
Русија со нови воздушни напади врз Киев – дронови погодија згради во Москва

Русија со нови воздушни напади врз Киев – дронови погодија згради во Москва

Русија започна нов бран напади со беспилотни летала врз Киев рано на 30 мај, при што загина најмалку едно лице, а неколку други беа повредени, соопштија украинските власти, додавајќи дека најголемиот дел од беспилотните летала…

MAIN MENU POST
Кина се соочува со нов, силен бран на случаи на Ковид-19

Кина се соочува со нов, силен бран на случаи на Ковид-19

Кинеските здравствени власти денеска предупредија дека главниот град Пекинг се соочува со нов, силен бран на случаи на Ковид-19, а истото се случува и во голем дел од земјата, јави ДПА. На училиштата во некои…