јули 15, 2024
  1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Босна и Херцеговина

MAIN MENU POST
Силен земјотрес ги разбуди Хрватите, почувствуван е и во Босна и Херцеговина: „Добро не потресе!“

Силен земјотрес ги разбуди Хрватите, почувствуван е и во Босна и Херцеговина: „Добро не потресе!“

Утрово сеизмографи на Сеизмолошката служба забележаа прилично силен земјотрес со епицентар на околу 15 километри јужно од Слуњ. Денеска, 01.05.2024 година, во 5 часот и 38 минути, сеизмографи на Сеизмолошката служба забележаа прилично силен земјотрес…

MAIN MENU POST
Европскиот совет одобри старт на преговорите за членство со БиХ

Европскиот совет одобри старт на преговорите за членство со БиХ

Европскиот совет штотуку одлучи да ги отвори пристапните преговори со Босна и Херцеговина, објави вечерва претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел. Вашето место е во нашето европско семејство. Денешната одлука е клучен чекор напред…

MAIN MENU POST
Лидерите на ЕУ го поддржаа отворањето на преговорите со БиХ во пресрет на седницата на Европскиот совет

Лидерите на ЕУ го поддржаа отворањето на преговорите со БиХ во пресрет на седницата на Европскиот совет

Лидерите на Австрија, Германија, Шпанија, Луксембург и Ирска го поддржаа отворањето на преговорите со Босна и Херцеговина во пресрет на седницата на Европскиот совет во Брисел. Лидерите на Австрија, Германија, Шпанија, Луксембург и Ирска го…

MAIN MENU POST
Земјотрес со интензитет од 5,7 степени ја потресе Босна и Херцеговина

Земјотрес со интензитет од 5,7 степени ја потресе Босна и Херцеговина

Според првичните податоци што ги објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот е регистриран 22 километри североисточно од Билеќе. САРАЕВО (АА) – Силен земјотрес со интензитет од 5,7 степени ја потресе Босна и Херцеговина (БиХ)…

MAIN MENU POST
Министерот за одбрана на БиХ поднесе кривична пријава против Додик

Министерот за одбрана на БиХ поднесе кривична пријава против Додик

Министерот за одбрана на Босна и Херцеговина Зукан Хелез поднел кривична пријава против претседателот на Република Српска Милорад Додик, неговиот заменик Александар Гогановиќ и полковникот на вооружените сили на БиХ Милан Дамјаниќ, потврди тој за…

MAIN MENU POST
Силен ветер и дожд ја парализираа Босна и Херцеговина

Силен ветер и дожд ја парализираа Босна и Херцеговина

Издадено е жолто предупредување за поголемиот дел од БиХ поради предвидениот ветер кој ќе дува до 70 километри на час за регионите на Вишеград, Сараево и Тузла. Предупредувањето е издадено за регионот Бањалука поради предвидените…

MAIN MENU POST
Средба Спасовски-Нешиќ во Сараево: Стабилен регион Западен Балкан значи стабилна Европа

Средба Спасовски-Нешиќ во Сараево: Стабилен регион Западен Балкан значи стабилна Европа

„Нашите заеднички средби праќаат силна порака дека сите сме насочени кон подобра регионална соработка во областа на безбедноста, борбата против организираниот криминал и корупцијата, со цел да овозможиме што е можно подобра безбедност…“  Министерот за…

MAIN MENU POST
Изетбеговиќ по 23 години нема да биде на власт во БиХ

Изетбеговиќ по 23 години нема да биде на власт во БиХ

Претседателот на Партијата за демократска акција, Бакир Изетбеговиќ за прв пат од 2000 година, нема да биде на ниту една функција во власта во Босна и Херцеговина. По 23 години, како што објавија сараевските медиуми,…

MAIN MENU POST
Вработените во државните институции во БиХ добија еднократна помош од по 250 евра поради поскапувањата

Вработените во државните институции во БиХ добија еднократна помош од по 250 евра поради поскапувањата

На вработените во институциите во БиХ ќе им бидат исплатени по 500 конвертибилни марки (околу 250 евра) поради значителното зголемување на индексот на потрошувачките цени во 2022 година. За оваа цел од овогодишната буџетска резерва на…

MAIN MENU POST
Во Дубаи уапсен наркобос од БиХ вклучен во шверц на над 30 тони кокаин!

Во Дубаи уапсен наркобос од БиХ вклучен во шверц на над 30 тони кокаин!

Наркобосот Един Гачанин Тито е уапсен во Дубаи, информира Истрага.ба повикувајќи се на информации од повеќе меѓународни полициски агенции. Европол и холандската полиција утринава соопштија дека е спроведена голема меѓународна полициска акција против суперкартелот. Четириесетгодишниот босански државјанин…