1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Албанија

MAIN MENU POST
Земјотрес со сила од 4,8 степени во Албанија, почувствуван во повеќе градови во Македонија

Земјотрес со сила од 4,8 степени во Албанија, почувствуван во повеќе градови во Македонија

Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје синоќа во 22 часот и 37 минути, регистрираше земјотрес со епицентар на 20 километри североисточно од Тирана, во Албанија и со локална Рихтерова магнитуда од 4.8 степени. Според…

MAIN MENU POST
Албанија на прагот на епидемија на грип, се зголемува бројот на заразени, болниците се полни

Албанија на прагот на епидемија на грип, се зголемува бројот на заразени, болниците се полни

Институтот за јавно здравје на Албанија попладнево соопшти дека официјално неделно се пријавуваат по 14.000 случаи на заразени со грип, а споредено со пред една недела овој број е зголемен за 2.000 заразени. – Но,…

MAIN MENU POST
Албанскиот главен град Тирана трет најскап во регионот

Албанскиот главен град Тирана трет најскап во регионот

Тирана, главниот град на Албанија, е третото најскапо место за живеење на Западен Балкан, по Будва и Белград, покажа извештајот на Numbeo 2023 за животните трошоци. Извештајот дава податоци од дневните трошоци ширум светот, создавајќи…

MAIN MENU POST
Рама: Интегритетот на Косово го штити цела меѓународна заедница

Рама: Интегритетот на Косово го штити цела меѓународна заедница

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека интегритетот на Косово го штити целата меѓународна заедница и дека нема причина Албанија да испрати таму полициски сили. Рама пред седиштето на неговата Социјалистичка партија,  по седница на претседателството,…

MAIN MENU POST
Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја имаме во регионот, ЕУ е тука за нас

Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја имаме во регионот, ЕУ е тука за нас

На заедничката прес-конференција со Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, премиерот на Албанија Еди рече дека ова е првпат ЕУ да ги напушта границите на ЕУ за да одржи самит, а такво нешто се…

MAIN MENU POST
Тирана новогодишно украсена, на плоштадот поставено „село за одмор“

Тирана новогодишно украсена, на плоштадот поставено „село за одмор“

Вечерва во центарот на Тирана, на плоштадот „Скендербег”, светна голема, богато украсена новогодишна елка. По традиција во присуство на голем број деца и други граѓани светилките ги запали градоначалникот Ерион Велиај.На плоштадот „Скендербег” изградено е…

Албанија
Бериша: Протестираме на 6 декември, лидерите на ЕУ тоа да го разберат како добредојде

Бериша: Протестираме на 6 декември, лидерите на ЕУ тоа да го разберат како добредојде

Поранешниот албански премиер и актуелен пратеник и лидер на побројното крило на опозициските демократи,  Сали Бериша, изјави дека 6 декември е датум кога “опозиционерите треба да го покажат својот глас пред Европската унија, за да…

MAIN MENU POST
Албанија ќе и врати 20 нелегално изнесени икони на Македонија

Албанија ќе и врати 20 нелегално изнесени икони на Македонија

Со Договорот за соработка меѓу Албанија и Северна Македонија за враќање на незаконски изнесените икони во земјата на потекло, што беше потпишан вчера, се враќаат 20 икони кои пред десетина години беа нелегално изнесени од…

MAIN MENU POST
Ковачевски: Северна Македонија и Албанија заедно ги почнаа преговорите со ЕУ и имаат можност и заедно и да ги завршат

Ковачевски: Северна Македонија и Албанија заедно ги почнаа преговорите со ЕУ и имаат можност и заедно и да ги завршат

Билатералните односи помеѓу Северна Македонија и Албанија никогаш не биле подобри од тоа што се денес и слободно можеме да кажеме како два соседа може и треба да соработуваат, истакна премиерот Димитар Ковачевски во официјалното…

MAIN MENU POST
На заедничката владина седница со Албанија ќе бидат потпишани повеќе меморандуми и одлуки за соработка

На заедничката владина седница со Албанија ќе бидат потпишани повеќе меморандуми и одлуки за соработка

Односите меѓу Северна Македонија и Албанија се на исклучително високо ниво, исто како што се на исклучително високо ниво и со другите соседни држави, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски по увидот на реконструираната полициска станица…