1. Home
  2. Албанија

Категорија: Албанија

Албанија
Експерт по безбедност: Кибер-нападите врз Албанија се широка агресија која ги откри фундаменталните слабости на управувањето со националната безбедност

Експерт по безбедност: Кибер-нападите врз Албанија се широка агресија која ги откри фундаменталните слабости на управувањето со националната безбедност

Познатиот албански експерт за меѓународни односи и безбедност, Адријан Штуни, иранските кибер-напади врз Албанија ги смета за „широка агресија“. Во емисијата „Опен“, на News24 рече дека нападот бил планиран одамна, од мај 2021 година. -Момент на…

Албанија
Мета бара оставка од Рама по кибернападите и објавените доверливи податоци

Мета бара оставка од Рама по кибернападите и објавените доверливи податоци

Претседателот на Партијата на слободата и доскорешен шеф на албанската држава Илир Мета актуелната ситуација во земјата ја оцени како „сериозна“ откако хакерите објавија податоци и информации кои можат да и наштетат на националната безбедност…

Албанија
САД: Русија ја финансирала Демократската партија на Албанија 

САД: Русија ја финансирала Демократската партија на Албанија 

Русија тајно дала повеќе од 300 милиони долари на политички партии и кандидати во десетици земји од 2014 година. Рускиот претседател Владимир Путин, се ангажирал во тајно политичко финансирање ширум светот, тврди висок американски функционер.…

Албанија
Рама: Сериозно ќе размислиме да ги поканиме земјите од ЕУ во Отворен Балкан

Рама: Сериозно ќе размислиме да ги поканиме земјите од ЕУ во Отворен Балкан

Албанскиот премиер Еди Рама денеска во Белград на отворањето на лидерскиот самит „Отворен Балкан“ изјави дека лидерите на земјите членки сериозно ќе размислат да поканат на регионалната иницијатива и други важни земји, но и од…

Албанија
Бугарите во Албанија бараат итна средба со претседателот на Бугарија Румен Радев

Бугарите во Албанија бараат итна средба со претседателот на Бугарија Румен Радев

Бугарите во Албанија бараат итна средба со бугарскиот претседател Румен Радев, јавува БНТ, пренесува Трибуна. Спорот меѓу Софија и Скопје се пренесе и во Албанија, каде што се очекува два реона Голо Брдо и Гора да…

Албанија
На преминот Блато спречен шверц на ветеринарни лекови од Албанија

На преминот Блато спречен шверц на ветеринарни лекови од Албанија

На граничниот премин „Блато” на македонско – албанската граница кај Дебар спречен е шверц на ветеринарни лекови. – На 27 јули 2022 година на граничниот премин Блато, при спроведување на редовна царинска контрола, царинските службеници…

Албанија
Бегај даде заклетва и стана осми претседател на Алабнија, по падот на комунизмот

Бегај даде заклетва и стана осми претседател на Алабнија, по падот на комунизмот

Во Албанија денеска даде заклетва новиот претседател Бајрам Бегај. Тој ќе биде осмиот претседател на државата. Бегај беше избран за претседател на 4 јуни годинава, со 78 гласови на пратениците на Собранието во третиот круг,…

Албанија
АБЦ њуз: Рама ја почна битката за спас на Хашим Тачи, Албанија ќе носи резолуција против извештајот на Марти

АБЦ њуз: Рама ја почна битката за спас на Хашим Тачи, Албанија ќе носи резолуција против извештајот на Марти

Еден месец по осмата заедничка седница на владите на Албанија и на Косово, кога во Приштина албанскиот премиер Еди Рама, најави дека Тирана ќе започне кампања, која ќе ги вклучи Вашингтон, Париз, Берлин и други…

Албанија
Во Албанија развод на нотар со меѓусебен договор на сопружниците

Во Албанија развод на нотар со меѓусебен договор на сопружниците

Во Албанија брачните другари кои со меѓусебно разбирање одлучиле да ја прекинат брачната заедница може да се разведат на нотар.  На овој начин, како што наведува нотарката Елона Салијај, ќе се намали бројот на натрупани…

Албанија
Еди Рама: „Најдени многу нафта и природен гас во Албанија“

Еди Рама: „Најдени многу нафта и природен гас во Албанија“

Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека меѓународна компанија неодамна открила големи количини нафта и природен гас на територијата на Албанија. Овие наоди, според него, ќе ја променат албанската економија и енергетската иднина на Европа.…