MAIN MENU POST
Мерсиха Смаиловиќ, кандидат за претседател од БДС: Подобар живот на сите граѓани и зајакната кохезија во државата

Мерсиха Смаиловиќ, кандидат за претседател од БДС: Подобар живот на сите граѓани и зајакната кохезија во државата

Мерсиха Смаиловиќ поддржана од Бошњачкиот демократски сојуз (БДС) е кандидатка за претседател на Република Северна Македонија на Претседателските избори 2024. Доаѓа од приватниот сектор, во јавноста е позната како граѓанска активистка во борба за човековите…

MAIN MENU POST
Откако побара и доби по 2500 евра месечно, Ковачевски вели: Прашањето на апанажата е нешто што не може да се коментира, тоа е законско решение

Откако побара и доби по 2500 евра месечно, Ковачевски вели: Прашањето на апанажата е нешто што не може да се коментира, тоа е законско решение

Прашањето на апанажата е нешто што не може да се коментира, тоа е законско решение. Се потврди и дека се лага обвинувањата од опозицијата дека имам свои бизниси и фирми, вели претседателот на СДСМ и…

MAIN MENU POST
Сашо Мијалков доби ослободителна пресуда во случајот „Трезор“

Сашо Мијалков доби ослободителна пресуда во случајот „Трезор“

– Сашо Мијалков, Горан Грујовски и Тони Јакимовски, обвинети во случајот „Трезор“, денеска добија ослободителна пресуда за случајот во врска со злоупотреба на средства од Буџетот на државата за набавка на електронско-комуникациска опрема за потребите на…

MAIN MENU POST
Ковачевски и Спасовски побарале и добиле апанажа, 12 месеци по ред ќе добиваат по 2500 евра од државата!

Ковачевски и Спасовски побарале и добиле апанажа, 12 месеци по ред ќе добиваат по 2500 евра од државата!

Функционерското право на апанажа од февруари го користат поранешниот премиер Димитар Ковачевски и ексминистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, објави МКД.мк Откако не останаа членови на техничката влада, тие во наредните 12 месеци ќе ја добиваат…

MAIN MENU POST
Силјановска-Давкова е кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ за претседател: Време е за женска димензија во политиката

Силјановска-Давкова е кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ за претседател: Време е за женска димензија во политиката

Професорката и пратеничка Гордана Силјановска-Давкова потврди дека е кандидат за претседателка на државата од ВМРО-ДПМНЕ. Таа изјави дека нема да биде републикански монарх, туку ќе се однесува кон граѓаните како кон луѓе, како кон индивидуи,…

MAIN MENU POST
Максим Димитриевски кандидат за претседател на државата!

Максим Димитриевски кандидат за претседател на државата!

Максим Димитриевски ќе биде кандидат за претседател на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија, соопшти денеска партискиот портпарол Никола Мемов. Како што соопшти Мемов на прес-конференција, од утре почнува постапката за собирање потписи. Според него,…

MAIN MENU POST
Нормализирано е влегувањето преку преминот Евзони, тргната блокадата на грчките земјоделци

Нормализирано е влегувањето преку преминот Евзони, тргната блокадата на грчките земјоделци

Од синоќа од 23 часот нормализирано е влегувањето во Грција преку преминот Евзони, кој од 18 часот беше блокиран од грчките земјоделци, а тамошните погранични служби пропуштаа патнички и товарни возила на секој половина час…

MAIN MENU POST
Двојно убиство во кумановското село Габреш, едно лице повредено

Двојно убиство во кумановското село Габреш, едно лице повредено

Брат ја убил сестра си и нејзиниот син, денеска во кумановското село Габреш, соопшти полицијата. Двајца мртви и еден повреден е епилогот од нерасчистените имтоно-правни односи, информираше СВР Куманово. Шеесет и шестгодишен жител на селото…

MAIN MENU POST
Реконструкцијата на Универзалната сала е во две фази, се очекува да биде завршена во 2026 година

Реконструкцијата на Универзалната сала е во две фази, се очекува да биде завршена во 2026 година

Почнаа градежните работи на објектот Универзална сала во Скопје. Реконструкцијата ќе се одвива во две фази и се очекува да биде завршена до 2026 година кога објектот треба да е подготвен за настани и да…

MAIN MENU POST
Бојмацалиев: Обрасци пристигаат, заменети над 1.300.000 патни исправи

Бојмацалиев: Обрасци пристигаат, заменети над 1.300.000 патни исправи

Стигнати се 20.000 обрасци, до крајот на месецов ќе стигне дополнителна пратка, како и во јуни, никој никого не саботира во МВР, изјави денеска дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, кој заедно со…