MAIN MENU POST
Објавен оглас за 40 вработувања во Здравствен дом – Скопје

Објавен оглас за 40 вработувања во Здравствен дом – Скопје

 Објавен е оглас со којшто во Здравствен дом – Скопје наскоро ќе бидат вработени околу 40 здравствени работници, кадар што ќе биде ангажиран во Брзата помош и превентивните пунктови, најави директорот на оваа здравствена установа,…

MAIN MENU POST
Ковачевски: Ќе ги предложам сите потребни одлуки Северна Македонија да го продолжи својот пат кон ЕУ

Ковачевски: Ќе ги предложам сите потребни одлуки Северна Македонија да го продолжи својот пат кон ЕУ

Ќе ги предложам сите потребни одлуки Северна Македонија да го продолжи својот пат во остварување на втората стратешка цел –  членство во Европската унија. Се надевам дека сите политички партии во државата, сите претставници на…

MAIN MENU POST
Над 15.000 ученици денеска полагаат државна матура, министерот Шаќири вели: Дел од реформата за основно образование е спојување на предметите

Над 15.000 ученици денеска полагаат државна матура, министерот Шаќири вели: Дел од реформата за основно образование е спојување на предметите

Вкупно 15.620 ученици денеска полагаат државна матура, а резултатите за овој испит ќе бидат објавени на 10 јуни од страна на Државниот испитен центар, информира денеска министерот за образование и наука Јетон Шаќири на почетокот…

MAIN MENU POST
Мицкоски подготвен за лидерска со Ковачевски, ама има услов!

Мицкоски подготвен за лидерска со Ковачевски, ама има услов!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски е подготвен на лидерска кога станува збор за национални и државни интереси, но на неа треба да се разговара и што по неуспехот на уставните измени, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во нивното…

MAIN MENU POST
Пендаровски со својот правен тим ќе ги разгледува измените на законите за коридорите 8 и 10д пред да ги потпише указите

Пендаровски со својот правен тим ќе ги разгледува измените на законите за коридорите 8 и 10д пред да ги потпише указите

Претседателот на државата Стево Пендаровски со својот правен тим ќе ги разгледа измените на законите поврзани со коридорите 8 и 10д донесени вчера од Собранието, посочуваат од МИА од Кабинетот на претседателот наведувајќи дека бидејќи…

MAIN MENU POST
Министерот Николовски во посета на Вермонт: Го зајакнуваме 30-годишното партнерство во делот на размена и искуства во земјоделството и отвораме можност за пласман на нашите македонски производи

Министерот Николовски во посета на Вермонт: Го зајакнуваме 30-годишното партнерство во делот на размена и искуства во земјоделството и отвораме можност за пласман на нашите македонски производи

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски е во посета на Вермонт, САД. При посетата на фармата Borderview договорена е помош во трансформација, обука и експертиза на советодавните тела во земјоделството во нашата земја.…

MAIN MENU POST
Мицкоски: Ковачевски да ги стави уставните измени на дневен ред, ако нема мнозинство, да си поднесе оставка

Мицкоски: Ковачевски да ги стави уставните измени на дневен ред, ако нема мнозинство, да си поднесе оставка

„Често пати се чудам на аматерскиот однос кон суштинските и важни прашања  за граѓаните и за Македонија на Владата. И секогаш кога мислам дека го допреле дното, јас во суштина сум бил песимиста, тие можеле…

MAIN MENU POST
По Србија, Бујар Османи во посета на Косово

По Србија, Бујар Османи во посета на Косово

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи на Северна Македонија, Бујар Османи денеска ќе престојува во Косово каде што ќе има средби со претседателката Вјоса Османи Садриу, со премиерот Албин Курти, како и со…

MAIN MENU POST
Премиерот очекува поддршка во Собранието за законите за коридорите, опозицијата останува на ставот да не гласа

Премиерот очекува поддршка во Собранието за законите за коридорите, опозицијата останува на ставот да не гласа

Собраниската расправа за пакетот закони поврзани со изградбата на коридорите 8 и 10д кои треба да ги гради конзорциумот „Бехтел и Енка“ е завршена. Останува само да се гласа по нив. За денеска во Собранието…

MAIN MENU POST
Османи – Гервала Шварц: Дијалогот предводен од ЕУ придонесува за регионалната стабилност

Османи – Гервала Шварц: Дијалогот предводен од ЕУ придонесува за регионалната стабилност

Билатералните перспективи, улогата на Мисијата на ОБСЕ во Косово и дијалогот предводен од ЕУ, беа централните теми на кои разговараа претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни на Северна Македонија Бујар Османи и шефица на…