1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Грција

MAIN MENU POST
И официјално регистриран Центар за македонски јазик во Грција, Заев вели: Еве ги плодовите од Договорот од Преспа

И официјално регистриран Центар за македонски јазик во Грција, Заев вели: Еве ги плодовите од Договорот од Преспа

Овој месец Центар за македонски јазик и официјално е регистриран како невладина организација (НВО) од страна на судските власти во Грција. Од Центарот за македонски јазик во Грција велат дека во земјата и де факто…

MAIN MENU POST
Силен земјотрес во близина на грчкиот остров Крит

Силен земјотрес во близина на грчкиот остров Крит

Во морскиот дел меѓу островите Касос и Крит, час и половина по полноќ беше регистриран земјотрес со јачина од 5,5 степени, што бил почувствуван во повеќе делови на земјата. Засега нема информации за евентуална штета.…

Балкан
Генерален штрајк во Грција

Генерален штрајк во Грција

За зголемување на платите, колективни договори и хумани услови за работа, но и „да се стави крај на политиката која ги прави богатите побогати, а сиромашните посиромашни“, двата најголеми грчки синдикати на вработените во приватниот…

Балкан
Пристигнаа во Грција првите шест оклопни возила од Германија

Пристигнаа во Грција првите шест оклопни возила од Германија

Првата пратка од шест оклопни возила од типот Мардер 1A3, од Германија пристигнаа во Грција, како дел од договорот меѓу двете земји, 40 грчки оклопни возила ΒΜΡ-1 да се испратат во Украина, а истите да…

Балкан
Грчкото МНР со препорака да не се патува во Украина, Дендиас можно е денеска да го посети Киев

Грчкото МНР со препорака да не се патува во Украина, Дендиас можно е денеска да го посети Киев

Министерството за надворешни работи на Грција, преку соопштение, ги повика грчките граѓани да не патуваат во Украина, а на оние кои се таму, веднаш да ја напуштат земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Од…

Балкан
Разбиена мрежа на трговија со жени и нивна сексуална експлоатација во Атина

Разбиена мрежа на трговија со жени и нивна сексуална експлоатација во Атина

Две жени жртви на трафикинг се ослободени, а девет лица се уапсени во операцијата на грчката полиција, во соработка со службеници од Генералниот секретаријат на Интерпол и полицајци од одделот за борба против трговија со…

Балкан
Грчките власти кај Еврос спасиле 92 мигранти, кои биле целосно голи

Грчките власти кај Еврос спасиле 92 мигранти, кои биле целосно голи

Вкупно 92 мигранти целосно голи и без никаква опрема, вчера биле спасени на брегот на реката Еврос, од припадници на грчката граничната полиција во соработка со Фронтекс, соопштија од Министерството за цивилна заштита на Грција…

Балкан
Солун и Измир се поврзуваат со бродска линија

Солун и Измир се поврзуваат со бродска линија

Грчкиот град Солун и турскиот град Измир од денеска ќе се поврзат со бродска линија, преку траектот „Smyrna di Levante“, со кој управува приватната компанија „Levante Ferries“, јави дописничката на МИА од Атина. Траектот ќе сообраќа…

Балкан
Штрајк на вработените во јавниот превоз во Атина

Штрајк на вработените во јавниот превоз во Атина

Без метро, трамваи, автобуси и тролејбуси е денеска Атина, поради 24-часовниот штрајк на вработените во јавниот превоз и нивното учество во штрајкот свикан од Атинскиот работнички центар, јави дописничката на МИА од Атина. Причината за…

Балкан
Грчки остров кој е подобар од Миконос, а многу поевтин

Грчки остров кој е подобар од Миконос, а многу поевтин

Грчки остров кој е подобар од Миконос, а многу поевтин. Островите во Грција кои традиционално се посетуваат во летниот период се Тасос, Скијатос, Крф, Крит, Кефалонија, додека тие се брануваат на Санторини и Миконос. Парос…