јули 15, 2024
  1. Home
  2. Балкан

Категорија: Грција

Балкан
Мицотакис: Новата власт во Северна Македонија непотребно го комплицира европското обединување

Мицотакис: Новата власт во Северна Македонија непотребно го комплицира европското обединување

Загрижен сум дека новата власт во Северна Македонија непотребно го комплицира европското обединување порача грчкиот премиер од Вашингтон. На трибина во советот за надворешни односи во рамки на НАТО Самитот Мицотакис изјави дека еден од…

Балкан
„Од грчка страна не е планирана средба на Мицотакис со Мицкоски“, вели Амирас

„Од грчка страна не е планирана средба на Мицотакис со Мицкоски“, вели Амирас

Директорот на Канцеларијата за односи со јавност и медиуми на грчкиот премиер, Панос Амирас во интервјуто за државната телевизија ЕРТ го повтори ставот дека прашањето со „прекршувањето на Договорот од Преспа од соседната земја“, ќе…

Албанија
Герапетритис со порака до Скопје и Тирана: Дејствата со иредентистички тенденции не помагаат на патот кон европското семејство

Герапетритис со порака до Скопје и Тирана: Дејствата со иредентистички тенденции не помагаат на патот кон европското семејство

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, ги нападна Скопје и Тирана во средата, за време на состанокот со неговиот австриски колега, Александар Шаленберг, во Атина, пренесуваат грчките медиуми. Герапетритис, според написите, ги предупредил владите…

Грција
Земјотрес ја погоди Грција, се тресеше во близина на познат остров

Земјотрес ја погоди Грција, се тресеше во близина на познат остров

Земјотрес со јачина од 3,8 степени според Рихтер, ја погоди утворо Грција. Потресот бил регистирран на островот Крит, 63 километри од Ираклион на длабочина од 14 километри. Потресот е регистриран во 9:34 часот по локално…

MAIN MENU POST
Грците се заблагодаруваат за „братската бугарска помош“ во гаснењето на пожарите

Грците се заблагодаруваат за „братската бугарска помош“ во гаснењето на пожарите

Грците им се заблагодаруваат на бугарските пожарникари за помошта во гаснењето на шумските пожари. Денешното заладување ја ублажи ситуацијата, но силниот ветер може да направи проблеми, јавува БНР, пренесува Трибуна. Бугарската екипа се наоѓа на аеродромот во…

MAIN MENU POST
Сиљановска Давкова: “Skopia или FIROM, името што од нас бараат да го почитуваме, тие никаде не го истакнале“

Сиљановска Давкова: “Skopia или FIROM, името што од нас бараат да го почитуваме, тие никаде не го истакнале“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова изјави дека иако го критикува, ќе го почитува Преспанскиот договор, кој е правен факт. Таа очекува и Грција да го почитува договорот. На вчерашниот настан по повод 20-годишнината од Центарот за…

MAIN MENU POST
Еден милион туристи од Македонија ја посетиле Грција во 2023-та година!

Еден милион туристи од Македонија ја посетиле Грција во 2023-та година!

Минатата година Грција ја посетиле 1.128.000 туристи од Северна Македонија, бројка што е нешто помалку од двојно поголема споредбено со 2022 година, согласно податоците од Институтот на Асоцијацијата на грчки туристички бизниси (ИНСЕТЕ), јави дописничката…

MAIN MENU POST
Грчкиот Врховен суд им забрани на десничарите да влезат во изборната трка за Европарламентот

Грчкиот Врховен суд им забрани на десничарите да влезат во изборната трка за Европарламентот

Врховниот суд на Грција денеска ѝ забрани на крајнодесничарската партија што функционира под името Спартанци да се кандидира на годинашниве избори во Европарламентот, објавија грчките медиуми. Судски извори ја потврдиле информацијата за Ројтерс, со оглед…

MAIN MENU POST
Грчките новинари штрајкуваат за да привлечат внимание на зголемените трошоци за живот

Грчките новинари штрајкуваат за да привлечат внимание на зголемените трошоци за живот

Новинарите во Грција за денеска најавија 24-часовен штрајк во знак на протест поради зголемените трошоци за живот и релативно ниските плати, јави ДПА. Новинарските синдикати најавија дека штрајкот е знак на протест против одбивањето на…

MAIN MENU POST
Маринакис: За помалку од една седмица 472 шумски пожари во Грција

Маринакис: За помалку од една седмица 472 шумски пожари во Грција

Минатата седмица цивилната заштита и противпожарната служба се соочија со стотици пожари низ целата земја, иако сме на средина на пролетта. Јасно е дека климатската криза е тука и сезоната на пожари што претстои ќе…