1. Home
  2. Балкан

Категорија: Црна Гора

Балкан
Црногорската влада цел на голем хакерски напад

Црногорската влада цел на голем хакерски напад

Серверите на Владата на Црна Гора се цел на сајбер напад, соопшти денеска Министерството за јавна администрација, додавајќи дека ова се најсофистицираните напади што досега се случиле во Црна Гора. Како што соопшти ова министерство,…

Балкан
Парламентот на Црна Гора ќе расправа за разрешување на владата на Дритан Абазовиќ

Парламентот на Црна Гора ќе расправа за разрешување на владата на Дритан Абазовиќ

Собранието на Црна Гора денеска ќе гласа за иницијативата за смена на владата на Дритан Абазовиќ. Смената на владата, само 50 дена по нејзиното формирање, побараа 36 претставници на Демократската партија на социјалистите (ДПС), Социјалдемократската…

Балкан
Маричиќ-Абазовиќ: Регионот трeба да соработува на патот кон ЕУ

Маричиќ-Абазовиќ: Регионот трeба да соработува на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во рамку на денешната еднодневна посета на Црна Гора, се сретна со црногорскиот премиер, Дритан Абазовиќ, при што посочија дека со соработка и заедничко делување…

Балкан
Пендаровски во Давос на средба со премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ

Пендаровски во Давос на средба со премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ

Претседателот Стево Пендаровски, за време на учеството на Светскиот економски форум во Давос оствари средба со претседателот на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ. На средбата беше изразена подготвеност за унапредување на севкупните билатерални односи…

Балкан
Новиот премиер на Црна Гора, Абазовиќ: Се залагам за Отворен Балкан

Новиот премиер на Црна Гора, Абазовиќ: Се залагам за Отворен Балкан

Премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ изјави дека се залага за регионалната иницијатива „Отворен Балкан“ и оцени дека Косово најмногу ќе има корист од учеството во неа, пренесува Клан Косова. Косово и Црна Гора одбија…

Балкан
Црна Гора доби нова Влада- Дритан Абазовиќ нов премиер

Црна Гора доби нова Влада- Дритан Абазовиќ нов премиер

Црногорскиот парламент со мнозинство гласови ја избра 43-та влада, предводена од премиерот Дритан Абазовиќ,   прва малцинска влада во историјата на земјата. Новата влада има четворица потпретседатели и вкупно 18 министерства, а покрај Обединетата реформска акција…

Балкан
Пендаровски и Ѓукановиќ ги потврдија одличните односи меѓу Скопје и Подгорица

Пендаровски и Ѓукановиќ ги потврдија одличните односи меѓу Скопје и Подгорица

Билатералните релации со Црна Гора се пресликуваат и во добрата соработка низ регионалните процеси. Споделуваме интерес за ЕУ интеграцијата, геополитичките случувања во поширокото соседство и влијанието од руската воена инвазија врз Украина, напиша на Фејсбук…

Балкан
Пендаровски во Подгорица на средби со Ѓукановиќ, Кривокапиќ и Абазовиќ

Пендаровски во Подгорица на средби со Ѓукановиќ, Кривокапиќ и Абазовиќ

Претседателот Стево Пендаровски претпладнево со највисоки државни и воени почести беше пречекан во Подгорица од црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, со што ја почна дводневната официјална посета на Црна Гора. Двајцата претседатели ќе одржат тет-а-тет средба,…

Балкан
Од полноќ рекордни цени на горивата во Црна Гора

Од полноќ рекордни цени на горивата во Црна Гора

Цените на горивата во Црна Гора од полноќ ќе достигнат историски максимум, со поскапувања од 16 до 29 центи, пишува подгорички „Вијести“. Како што претходно објавија црногорските медиуми, од утре бензинот поскапува за 16 центи,…

Балкан
Црна Гора се приклучува на санкциите на ЕУ против Русија

Црна Гора се приклучува на санкциите на ЕУ против Русија

Црногорското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека земјата се приклучила на санкциите што Европската унија ги воведе против Русија по нејзиниот напад врз Украина. Со приклучувањето кон рестриктивните мерки, економски и индивидуални санкции, Црна…