1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Црна Гора

MAIN MENU POST
ИЈЗ: Црна Гора на прагот на епидемија на сипаници

ИЈЗ: Црна Гора на прагот на епидемија на сипаници

Црногорскиот Институт за јавно здравје денеска уште еднаш апелираше до родителите да ги вакцинираат своите деца со МРП вакцината, бидејќи, како што посочија од установата, државата е на прагот на епидемија. – Мали сипаници –…

MAIN MENU POST
Црна Гора: Партијата на Ѓукановиќ инсистира на повлекување на Законот за претседател

Црна Гора: Партијата на Ѓукановиќ инсистира на повлекување на Законот за претседател

Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Мило Ѓукановиќ инсистира на итно повлекување на усвоениот дополнет Закон за претседател и организирање вонредни парламентарни избори во Црна Гора. По вчерашниот состанок што го иницираше претседателката на Собранието…

Балкан
Црна Гора не планира аранжман со ММФ оваа година, задолжување кај домашните банки

Црна Гора не планира аранжман со ММФ оваа година, задолжување кај домашните банки

Аранжман со ММФ не е опција за оваа година, најави министерот за финансии на Црна Гора, Александар Дамјановиќ. За парите што недостигаат, како што претходно беше најавено, државата ќе се обиде да се задолжи кај…

Балкан
Црна Гора и Бугарија го откажаа своето учество на Евровизија

Црна Гора и Бугарија го откажаа своето учество на Евровизија

По разгледувањето на расположливите ресурси, трошоците и обврските што Јавниот сервис ги очекува наредниов период, донесена е одлука Црна Гора да не учествува на Евровизија следната година. „Покрај значителните трошоци за котизација, како и трошоците…

Балкан
Црногорската влада цел на голем хакерски напад

Црногорската влада цел на голем хакерски напад

Серверите на Владата на Црна Гора се цел на сајбер напад, соопшти денеска Министерството за јавна администрација, додавајќи дека ова се најсофистицираните напади што досега се случиле во Црна Гора. Како што соопшти ова министерство,…

Балкан
Парламентот на Црна Гора ќе расправа за разрешување на владата на Дритан Абазовиќ

Парламентот на Црна Гора ќе расправа за разрешување на владата на Дритан Абазовиќ

Собранието на Црна Гора денеска ќе гласа за иницијативата за смена на владата на Дритан Абазовиќ. Смената на владата, само 50 дена по нејзиното формирање, побараа 36 претставници на Демократската партија на социјалистите (ДПС), Социјалдемократската…

Балкан
Маричиќ-Абазовиќ: Регионот трeба да соработува на патот кон ЕУ

Маричиќ-Абазовиќ: Регионот трeба да соработува на патот кон ЕУ

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во рамку на денешната еднодневна посета на Црна Гора, се сретна со црногорскиот премиер, Дритан Абазовиќ, при што посочија дека со соработка и заедничко делување…

Балкан
Пендаровски во Давос на средба со премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ

Пендаровски во Давос на средба со премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ

Претседателот Стево Пендаровски, за време на учеството на Светскиот економски форум во Давос оствари средба со претседателот на Владата на Црна Гора, Дритан Абазовиќ. На средбата беше изразена подготвеност за унапредување на севкупните билатерални односи…

Балкан
Новиот премиер на Црна Гора, Абазовиќ: Се залагам за Отворен Балкан

Новиот премиер на Црна Гора, Абазовиќ: Се залагам за Отворен Балкан

Премиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ изјави дека се залага за регионалната иницијатива „Отворен Балкан“ и оцени дека Косово најмногу ќе има корист од учеството во неа, пренесува Клан Косова. Косово и Црна Гора одбија…

Балкан
Црна Гора доби нова Влада- Дритан Абазовиќ нов премиер

Црна Гора доби нова Влада- Дритан Абазовиќ нов премиер

Црногорскиот парламент со мнозинство гласови ја избра 43-та влада, предводена од премиерот Дритан Абазовиќ,   прва малцинска влада во историјата на земјата. Новата влада има четворица потпретседатели и вкупно 18 министерства, а покрај Обединетата реформска акција…