1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Северна Македонија

MAIN MENU POST
Владина делегација предводена од премиерот Ковачевски, положи цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација предводена од премиерот Ковачевски, положи цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски

Владина делегација, предводена од претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, положи цвеќе и оддаде почит на патронот на македонската култура, една од најзначајните личности за македонската писменост, Свети Климент Охридски, во рамки…

MAIN MENU POST
Ковачевски: По стапките на Свети Климент Охридски, македонскиот јазик стана реалност во Европа и светот

Ковачевски: По стапките на Свети Климент Охридски, македонскиот јазик стана реалност во Европа и светот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на централниот настан што во рамки на одбележувањето на денешниот голем државен празник 8 Декември – Свети Климент Охридски, се одржа во Националната и…

MAIN MENU POST
ОЈО: Закани, демнење и вознемирување кон обвинител и неговото семејство, поведена постапка

ОЈО: Закани, демнење и вознемирување кон обвинител и неговото семејство, поведена постапка

Основното јавно обвинителство Прилеп покренало постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривични дела „полово вознемирување“ од член 190-а, „загрозување на сигурноста“ од член 144 став 5 и „демнење“ од член…

MAIN MENU POST
МВР објави дека е поднесена кривична пријава против возачот кој го возел Палевски до Турција

МВР објави дека е поднесена кривична пријава против возачот кој го возел Палевски до Турција

Единицата за насилен криминал – Одделение за крвни и сексуални деликти при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје вчера поднесе кривична пријава по брза постапка против С.Д., поради постоење основи на сомнение дека сторил…

MAIN MENU POST
(ФОТО) Му вратиле 10.000 евра, останатите му ги земале, Царинската управа заплени неколку илјади евра на скопскиот аеродром

(ФОТО) Му вратиле 10.000 евра, останатите му ги земале, Царинската управа заплени неколку илјади евра на скопскиот аеродром

Запленети 50.600 евра коишто патник на влез во државата на царинската испостава Аеродром Скопје не ги пријавил кај царинските службеници. Патникот кој патувал од Истанбул на влез се определил да помине на зелен канал каде…

MAIN MENU POST
Осум висококатници ќе се градат кај поранешна „Алумина“, соседите немаат право да се жалат!

Осум висококатници ќе се градат кај поранешна „Алумина“, соседите немаат право да се жалат!

На празниот простор на поранешната фабрика „Алумина“ во Скопје ќе се градат осум нови згради. Општина Карпош го изготви Деталниот урбанистички план (ДУП) З06 блок 11 кој го опфаќа само делот на некогашна „Алумина“, за…

MAIN MENU POST
Постапката за екстрадација на првоосомничениот за убиството на Вања и Панче во тек, останатите осомничени во 30-дневен притвор

Постапката за екстрадација на првоосомничениот за убиството на Вања и Панче во тек, останатите осомничени во 30-дневен притвор

Постапката за екстрадација на Љупчо Палевски – Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски започна вчера, откако Министерството за правда побара од надлежните турски власти тој да биде задржан во притвор сѐ…

MAIN MENU POST
Османи од Брисел: Успешно завршен скрининг процесот, доколу не ги усвоиме уставните измени, нашиот европски пат ќе запре

Османи од Брисел: Успешно завршен скрининг процесот, доколу не ги усвоиме уставните измени, нашиот европски пат ќе запре

Министерот за надворешни работи Бујар Османи заедно со заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ учествуваат на последниот состанок од скрининг процесот помеѓу Северна Македонија и Европската Комисија, посветен на Поглавјето 31…

MAIN MENU POST
Министерството за правда побара од турските власти Љупчо Палевски да биде задржан во притвор сѐ до завршување на постапката за екстрадиција

Министерството за правда побара од турските власти Љупчо Палевски да биде задржан во притвор сѐ до завршување на постапката за екстрадиција

Министерството за правда информира дека од надлежните турски власти побарале Љупчо Палевски, првоосомничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, да биде задржан во притвор поради екстрадиција сѐ до завршувањето на постапката. Оттаму велат…

MAIN MENU POST
Ковачевски во Брисел: ЕУ е нашиот најголем економски партнер

Ковачевски во Брисел: ЕУ е нашиот најголем економски партнер

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во рамки на работната посета на Брисел, се обрати и ја отвори последната сесија од скрининг процесот на Северна Македонија, посветена на Кластер 6 кој…