1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Северна Македонија

MAIN MENU POST
Реакција на СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ им служи на туѓите интереси и не придонесува за членството во ЕУ

Реакција на СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ им служи на туѓите интереси и не придонесува за членството во ЕУ

„За инцидентот во Охрид институциите реагираа брзо, МВР успеа веднаш да ги пронајде напаѓачите и да постапи соодветно. Согласно со пријавите постапува и ОЈО кое има надлежност во овој случај. Насилство од било каков тип…

MAIN MENU POST
Николовски: Стапката на невработеност е намалена на 14,3 отсто и продолжува да паѓа

Николовски: Стапката на невработеност е намалена на 14,3 отсто и продолжува да паѓа

„Во моментов имаме најниска стапка на невработеност во историјата на Македонија – 14,3 проценти. Таа стапка продолжува да паѓа и покрај кризата која го зафати целиот свет“ изјави заменик-министерот за финансии, Филип Николовски во „Детектор“…

MAIN MENU POST
Човечки труп извлечен од водите на Вардар кај Долно Лисиче, Скопско

Човечки труп извлечен од водите на Вардар кај Долно Лисиче, Скопско

Во СВР Скопје, вчера, околу 12.44 часот, е пријавено дека по течението на реката Вардар во Долно Лисиче, пловел човечки труп, кој малку подоцна бил извлечен од водата од страна на противпожарната единица Скопје. Како…

MAIN MENU POST
Николоски во „Детектор“: Први на Балканот донесовме антикризен пакет, а Светска банка нотираше дека имаме најдобри мерки во регионот

Николоски во „Детектор“: Први на Балканот донесовме антикризен пакет, а Светска банка нотираше дека имаме најдобри мерки во регионот

Она што предизвика војната во Украина е криза со енергенси, односно гас и електрична енергија, како и криза со храна, особено жито и житни производи, рече заменикот министер за финансии Филип Николоски, во емисијата „Детектор“.…

MAIN MENU POST
Грчки државјанин починал во казино во Гевгелија

Грчки државјанин починал во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. – Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека во казино од хотел, 67-годишниот Г.З. од Република Грција…

MAIN MENU POST
Четириесетгодишна скопјанка физички нападната од нејзиниот поранешен вонбрачен партнер

Четириесетгодишна скопјанка физички нападната од нејзиниот поранешен вонбрачен партнер

Четириесетгодишна скопјанка, вчера, во 20:30 часот во Полициска станица Центар, пријавила дека  по претходна расправија, била физички нападната од нејзиниот поранешен вонбрачен партнер В.М. Како што соопшти МВР, настанот се случил околу 14:00 часот во…

MAIN MENU POST
Османи: На Русија и одговара да ги држи живи конфликтите на Балканот

Османи: На Русија и одговара да ги држи живи конфликтите на Балканот

Руската Федерација е еден од факторите на кои им е од интерес да се одржат живи конфликтите во овој регион, со цел полесно да може да се манифестира влијание. Па така и последната ескалација меѓу…

MAIN MENU POST
Македонскиот пазар на труд отворен за работници од странство, се чека ратификација на договорите од „Отворен Балкан“

Македонскиот пазар на труд отворен за работници од странство, се чека ратификација на договорите од „Отворен Балкан“

Во македонскиот парламент се уште се чека ратификација на Договорите од иницијатијата Отворен Балкан со кои се предвидува од Македонија, Србија и Албанија да конкурираат на пазарот на труд во сите три земји. Тоа е…

MAIN MENU POST
Ковачевски: Мицкоски за малку ќе почнеше да се натпреварува колку луѓе убил во воен конфликт

Ковачевски: Мицкоски за малку ќе почнеше да се натпреварува колку луѓе убил во воен конфликт

Премиерот Димитар Ковачевски во гостувањето во „360 степени“ повтори дека во земјата на политички план постојат два концепта. -Едниот концепт е за европска Македонија, политички партии, организации, институции кои што се за европска Македонија и…

MAIN MENU POST
АД ЕСМ произведе 19.180 мегават часови електрична енергија

АД ЕСМ произведе 19.180 мегават часови електрична енергија

Произведени се 19.180 мегават часови електрична енергија во текот на вчерашниот ден. Домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ, информираат денеска од Владата. – АД ЕСМ произведе 19.180…