1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Економија

MAIN MENU POST
Битиќи: Од први јули следува враќање на евтината дневна тарифа на електричната енергија

Битиќи: Од први јули следува враќање на евтината дневна тарифа на електричната енергија

Во интервју за утринската програма на Телевизија Телма, потпретседателот на СДСМ, Фатмир Битиќи најави дека од први јули оваа година, граѓаните повторно ќе имаат можност да користат евтина дневна тарифа на електричната енергија. „Се прават…

MAIN MENU POST
Тренчевска: Законот во Собрание не дефинира 60 часовна работна недела, туку прекувремена работа

Тренчевска: Законот во Собрание не дефинира 60 часовна работна недела, туку прекувремена работа

Ако сакаме да градиме инфраструктура во државата и да не ја градиме по 15-20 години, туку да ја завршиме за четири години и седум месеци, како што е договорот со „Бехтел и Енка“, тогаш, праксата,…

MAIN MENU POST
Ковачевски: И според сегашните законски решенија може да се работи над 40 часа, со согласност на работникот

Ковачевски: И според сегашните законски решенија може да се работи над 40 часа, со согласност на работникот

Согласно сегашните законски решенија кај нас и во моментов може да се работи повеќе од 40 часа, односно 50 часа. Има голем број работници кои работат и 50 часа по свој избор и со нивна…

MAIN MENU POST
Тајвански „Јагео“ влегува во Македонија, најголема гринфилд инвестиција од осамостојувањето

Тајвански „Јагео“ влегува во Македонија, најголема гринфилд инвестиција од осамостојувањето

Директорот на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони (ТИРЗ) Јован Деспотовски денеска во Таипеи, Тајван, ќе потпише договор со „Јагео“ за нова инвестиција во Република Северна Македонија. Како што јавува известувачот на МИА од Таипеи,…

MAIN MENU POST
Бесими: Со раст на државните и приватните инвестиции, ќе постигнеме стапки на раст од 5 отсто и отворање нови работни места

Бесими: Со раст на државните и приватните инвестиции, ќе постигнеме стапки на раст од 5 отсто и отворање нови работни места

Преку забрзување на вкупните инвестиции, во јавниот, но и во приватниот сектор, ќе се генерираат нови работни места и ќе се забрза економскиот раст, порачува министерот за финансии Фатмир Бесими. Тој во интервју за „Гласот…

MAIN MENU POST
Цените на становите во Скопје со раст од 18,8 проценти во првиот квартал

Цените на становите во Скопје со раст од 18,8 проценти во првиот квартал

– Цените на становите во Скопје во првиот квартал годинава бележат раст од  18,8 проценти на годишно ниво, а од 1,3 отсто на квартално ниво, покажуваат податоците на Народната банка. Во првиот квартал лани недвижностите…

MAIN MENU POST
Пазарџиите и маркетите ги намалија цените на овошките и зеленчукот – Владините мерки значително го намалија товарот врз граѓаните од инфлацијата која коси низ Светот

Пазарџиите и маркетите ги намалија цените на овошките и зеленчукот – Владините мерки значително го намалија товарот врз граѓаните од инфлацијата која коси низ Светот

Новите мерки кои ги донесе Владата на вчерашната седница, денеска се ефектуираа на пазарите и маркетите. Цените на овошјата и зеленчукот кои се дел од мерките беа намалени. Владата вчера ја објави одлуката за замрзнување…

MAIN MENU POST
Бектеши: Гледам многу политичари се покажуваат како хуманитарци, ќе донирале плати!

Бектеши: Гледам многу политичари се покажуваат како хуманитарци, ќе донирале плати!

Министерот за економија Крешник Бектеши смета дека сите кои сакаат да донираат или да поддржат ранливи категории семејства, тоа не треба да го сторат јавно. Неговиот став министерот го искажа на прес-конференција со директорот на…

MAIN MENU POST
Се ограничуваат цените на доматите, пиперот, кромидот, бананите, портокалите, лимонот,…

Се ограничуваат цените на доматите, пиперот, кромидот, бананите, портокалите, лимонот,…

Владата денеска треба да ги утврди највисоките цени на дел од овошјето и зеленчукот. Со одлуката ќе бидат опфатени домати, краставици, кромид, карфиол, пипер, грав, леќа, банани, портокали, мандарини и лимон. Како што соопшти министерот…

MAIN MENU POST
Над 2,5 милиони денари казни за непочитување на замрзнати цени

Над 2,5 милиони денари казни за непочитување на замрзнати цени

Од почетокот на донесувањето на владините одлуки за „замрзнување“ на цените на одредени производи до денеска спроведени се над 1.800 инспекциски надзори и одлуките генерално се почитуваат, изјави в.д директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан…