1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: MAIN MENU POST

MAIN MENU POST
Пендаровски: Најитната задача на Советот за безбедност е да биде проактивно ангажиран за ставање крај на војната во Украина

Пендаровски: Најитната задача на Советот за безбедност е да биде проактивно ангажиран за ставање крај на војната во Украина

Најитната задача на Советот за безбедност е да биде проактивно ангажиран за ставање крај на војната во Украина, порача претседателот Стево Пендаровски вчера попладне во Њујорк во обраќањето на отворената дебата за одржување на меѓународниот…

MAIN MENU POST
Поевтинувањето на прехранбените производи се почитува во маркетите, од идната недела пониски цени и на пијалаците

Поевтинувањето на прехранбените производи се почитува во маркетите, од идната недела пониски цени и на пијалаците

Од влегувањето во сила до овој момент, задоволни сме како се почитува владината Одлука од страна на трговците, рече денеска министерот за економија Крешник Бектеши во врска со поевтинувањето на основните прехранбени производи за најмалку…

MAIN MENU POST
Ајварскиот пипер годинава на Градските пазари се продава поскапо за околу 20 отсто

Ајварскиот пипер годинава на Градските пазари се продава поскапо за околу 20 отсто

Зимницата годинава ќе биде поскапа за македонските граѓани. На Градскиот пазар во Штип денеска пиперките за ајвар се продаваа по цена од 40 до 60 денари. Раководителот на Градски пазар-Штип, Димче Колев за МИА вели…

MAIN MENU POST
Штипските пензионери протестираа за линеарно покачување на пензиите

Штипските пензионери протестираа за линеарно покачување на пензиите

Штипските пензионери со транспаренти, но и со писмо до министерката за труд и социјална политика го започнаа денешниот протест за линеарно покачување на пензиите за 3.500 денари. Соња Арсовска член на Иницијативниот одбор за протести…

MAIN MENU POST
ЕУ потпиша договор за статусот на Фронтекс со Албанија

ЕУ потпиша договор за статусот на Фронтекс со Албанија

Европската Унија и Албанија денеска потпишаа нов Договор за оперативна соработка во управување со границите од страна на Европската агенција за гранична и крајбрежна контрола (Фронтекс), соопшти Европската комисија. – Договорот е резултат на Акцискиот…

MAIN MENU POST
Конкурс за обука за личен асистент на лица со попреченост во Струга

Конкурс за обука за личен асистент на лица со попреченост во Струга

Општинската организација на Црвен крст Струга распиша конкурс за обука за личен асистент на лица со попреченост. Кандидатите треба да се државјани на Република Северна Македонија, да имаат општа психо-физичка способност за работа, минимум основно…

MAIN MENU POST
Судска администрација на протести, бараат покачување од 78 проценти на минималната плата и 35 проценти за додатоци

Судска администрација на протести, бараат покачување од 78 проценти на минималната плата и 35 проценти за додатоци

Судската администрација од Основниот кривичен суд и Основниот граѓански суд денеска повторно протестираше, откако им било кажано дека не е предвидено поголемо покачување за нив од 10 проценти. Претставници на синдикатите за судска администрација денеска…

MAIN MENU POST
Зголем бројот на туристи, особено на странските

Зголем бројот на туристи, особено на странските

Во јули годинава во земјава се евидентирани 197 273 туристи, од кои 46.0 % се домашни, а 54.0 % се странски, соопшти Државниот завод за статистика. Бројот на ноќевањата во јули изнесува 742 970, од…

MAIN MENU POST
<strong>Спасовски: Зголемена плата за 10 отсто на вработените во МВР и регрес за годишен одмор од 10 000 денари</strong>

Спасовски: Зголемена плата за 10 отсто на вработените во МВР и регрес за годишен одмор од 10 000 денари

На први октомври сите вработени во Министерството за внатрешни работи ќе имаат плата зголемена за 10 отсто и до крајот на годината регрес за годишен одмор од 10 000 денари за секој полициски службеник, истакна…

MAIN MENU POST
ДКСК не го потврдила сомнежот за неправилна дезинсекција во Скопје

ДКСК не го потврдила сомнежот за неправилна дезинсекција во Скопје

Антикорупциската комисија не го потврдила сомнежот од анонимен подносител на пријава кој тврди дека во Скопје се правела несоодветна дезинсекција односно против комарци е прскано од воздух со средство што е наменето само за аплицирање…