1. Home
  2. MAIN MENU POST
  3. Blogs

Категорија: Здравје

MAIN MENU POST
Министерство за здравство: Сите пациенти ја добиваат потребната инсулинска терапија!

Министерство за здравство: Сите пациенти ја добиваат потребната инсулинска терапија!

Министерството за здравство преку соопштение реагираше на тврдењата на Сојузот на здруженија на дијабетичари, дека повторно се случува недостиг на инсулинска терапија. Според министерството за здравство, сите пациенти ја добиваат редовната инсулинска терапија. Во продолжение…

MAIN MENU POST
Грипот и големата кашлица го вклучија алармот, ќе заседава Комисијата за заразни болести!

Грипот и големата кашлица го вклучија алармот, ќе заседава Комисијата за заразни болести!

Комисијата за заразни болести денеска треба да се состане за состојбата со сите заразни заболувања, вклучително и со грипот и големата кашлица. Според податоците од последниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), се зголемува…

MAIN MENU POST
Пораст на заболени од грип – Ресен, Кавадарци и Кратово со многу висока активност на вирусот

Пораст на заболени од грип – Ресен, Кавадарци и Кратово со многу висока активност на вирусот

Повторно е регистриран пораст на заболени лица од грип во државата, покажуваат податоците од најновиот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Во три извештајни единици што пријавиле случаи во текот на оваа недела, се…

MAIN MENU POST
Вкупно 502 бубрежни трансплантации спроведени на Клиниката за урологија

Вкупно 502 бубрежни трансплантации спроведени на Клиниката за урологија

Вкупно 502 бубрежни трансплантации се спроведени досега на Клиниката за урологија, информираше денеска директорот Сашо Дохчев на прес-конференција. – Вкупниот број на трансплантации досега е 502, од кои 85 се кадаверични. Значајно е да се…

MAIN MENU POST
Четири деца починаа од голема кашлица во Белград, едно дете на респиратор

Четири деца починаа од голема кашлица во Белград, едно дете на респиратор

Четири деца починаа од голема кашлица во Институтот за мајки и деца „Д-р Вукан Чупиќ“ во Белград, изјави за РТС проф. д-р Владислав Вукомановиќ, кардиолог и раководител на педијатриската клиника на Институтот. Вукомановиќ вели дека…

MAIN MENU POST
Меџити: Ќе се изготви национална стратегија за 2023 – 2030 за справувањето со антимикробната резистенција

Меџити: Ќе се изготви национална стратегија за 2023 – 2030 за справувањето со антимикробната резистенција

Во справувањето со антимикробната резистенција, важно е прифаќањето на алатката на Светската здравствена организација за европскиот регион, а ќе биде изработена и на национална стратегија, порача министерот за здравство Фатмир Меџити, соопшти Министерството за здравство.…

MAIN MENU POST
Нов апарат за анестезија и респиратор за велешката болница

Нов апарат за анестезија и респиратор за велешката болница

Министерот за здравство Фатмир Меџити утрово беше во посета на Општата болница Велес по повод набавка на нова медицинска опрема за установата. Во продолжение, Ви го пренесуваме неговото обраќање во целост: „Денеска сме во посета…

MAIN MENU POST
Грипот зама замав: Во штипскиот регион за 23 дена регистрирани 195 случаи слични на грип

Грипот зама замав: Во штипскиот регион за 23 дена регистрирани 195 случаи слични на грип

Во штипскиот регион од октомври 2023 година до денеска се регистрирани околу 300 клинички пријавени случаи, слични на грип, изјави денеска за МИА, епидемиологот, Светлана Живкова од Центарот за јавно здравје-Штип. Најмногу случаи се регистрирани…

MAIN MENU POST
Се поизвесно е дека вработените во ФЗО ќе стапат во генерален штрајк, велат од Синдикатот на УПОЗ

Се поизвесно е дека вработените во ФЗО ќе стапат во генерален штрајк, велат од Синдикатот на УПОЗ

Синдикалната организација на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) ќе ја активира одлуката за штрајк донесена на 16.11.2023 година, доколку на утрешната седница на Управниот одбор на ФЗО се донесе одлука со која ќе се намалат…

MAIN MENU POST
Десетина пациенти со грип, a тројца од нив со ковид се на Инфективна, министерот вели нема простор за паника

Десетина пациенти со грип, a тројца од нив со ковид се на Инфективна, министерот вели нема простор за паника

Околу десет пациенти со грип се хоспитализирани на Инфективна клиника, а тројца од нив се веќе дијагностицирани со Ковид. Станува збор за иста фамилија на вируси. Нема простор за паника, се е под контрола и…