мај 27, 2024
  1. Home
  2. Здравје
  3. Blogs

Категорија: Здравје

Здравје
ОН: Ковид-19 пандемијата може да се пролонгира поради нееднаквата дистрибуција на вакцините низ светот

ОН: Ковид-19 пандемијата може да се пролонгира поради нееднаквата дистрибуција на вакцините низ светот

Епидемијата на Ковид-19 две години подоцна се уште не е завршена и може дополнително да се пролонгира поради „скандалозно нееднаквата“ распределба на вакцините низ светот, предупреди генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. „Трагичниот биланс од…

Здравје
СЗО: Девет жртви во напади на здравствени установи во Украина

СЗО: Девет жртви во напади на здравствени установи во Украина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека најмалку девет лица загинале во 16 напади врз здравствени установи во Украина од почетокот на рускиот напад врз земјата. Нападите се случиле помеѓу 24 февруари и 3 март. Според…

Здравје
Во аптеките во Велика Британија почнаа да се продаваат инјекции за слабеење

Во аптеките во Велика Британија почнаа да се продаваат инјекции за слабеење

Аптеките во Велика Британија од денoвиве почнаа со продажба на „инјекција за слабеење“, за која не е потребен рецепт, а функционира така што го потиснува апетитот и „ветува губење на пет отсто“ од телесната тежина…

Здравје
Прва жена излекувана од ХИВ по трансплантација на матични клетки

Прва жена излекувана од ХИВ по трансплантација на матични клетки

Пациентка од САД со леукемија стана првата жена и третата личност до сега што е излечена од ХИВ, откако примила трансплантација на матични клетки од донатор кој бил природно отпорен на вирусот што предизвикува СИДА,…

Балкан
Ги запознаваме ретките болести: Мелкерсон-Розенталов синдром

Ги запознаваме ретките болести: Мелкерсон-Розенталов синдром

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, четврта по ред, „Република“ медиумски ја…

Здравје
Унгарија одобри четврта доза од антиковид вакцината

Унгарија одобри четврта доза од антиковид вакцината

По консултација со лекар, Унгарците ќе имаат можност да се вакцинираат со четврта доза против ковид, изјави Гергели Гуљас, шеф на кабинетот на премиерот, Виктор Орбан. Вчера, пак, Данска стана првата земја-членка на ЕУ која…

Здравје
Нов Зеланд планира целосно да го забрани пушењето

Нов Зеланд планира целосно да го забрани пушењето

Нов Зеланд ќе ја забрани продажбата на тутун на своите помлади генерации во обид на крајот целосно да се откаже од пушењето, пишува Би-Би-Си. Никој роден по 2008 година нема да може да купува цигари или…