1. Home
  2. MAIN MENU POST
  3. Blogs

Категорија: Здравје

MAIN MENU POST
Доктор Беќаровски: Ако одлучите да носите маска подобро ставете хируршка, отколку N95, Kn95 или FFP2

Доктор Беќаровски: Ако одлучите да носите маска подобро ставете хируршка, отколку N95, Kn95 или FFP2

Доктор Нико Беќаровски преку социјалните мрежи ги совиетуваше граѓаните дека доколку сакаат да се заштитат од загадениот воздух подобро е да носат обични хируршки маски. „Сите нови независни студии покажаа дека обичните хируршки маски апсорбираат…

MAIN MENU POST
Кој ќе не лекува, во последните 5 години, 939 лекари и медицински лица заминале од земјава?!

Кој ќе не лекува, во последните 5 години, 939 лекари и медицински лица заминале од земјава?!

Во последните 5 години, 939 лекари се иселиле од земјава, според податоците од издадените лиценци за работа надвор од земјава. Но кој ќе остане да ги лекува граѓаните? Во некои општини како Дојран и Чашка…

MAIN MENU POST
Во САД одобрен лек за Алцхајмеровата болест

Во САД одобрен лек за Алцхајмеровата болест

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) го одобри лекот за Алцхајмеровата болест „Џакенемаб“ (Jekanemab) развиен од јапонската компанија „Еисаи и Биоген“ (Eisai Co Ltd и Biogen Inc), за пациенти во раните стадиуми на болеста,…

MAIN MENU POST
Најмногу заболени од грип има во Битола и Гостивар

Најмногу заболени од грип има во Битола и Гостивар

Во текот на 52-ра недела од 2022 година (26.12.2022-01.01.2023), во Mакедонија се пријавени 347 случаи на групни пријави за заболени од грип/ заболувања слични на грип, 96,0% повеќе во споредба со претходната недела. Бројот на…

MAIN MENU POST
ВМРО-ДПМНЕ: Надвор од функција единствениот ургентен центар за деца на Клиниката за детски болести

ВМРО-ДПМНЕ: Надвор од функција единствениот ургентен центар за деца на Клиниката за детски болести

Единствениот ургентен центар за деца на Клиниката за детски болести повеќе не е во фунција, а тука се третираа најтешките педијатриски случаи од целата држава, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата посочуваат дека тука се хоспитализираа…

MAIN MENU POST
Французите јадат остриги против мамурлак, пробајте и вие

Французите јадат остриги против мамурлак, пробајте и вие

Во Франција остригите се консумираат за време на празниците, а во земја позната по виното, очигледно се добри и против мамурлак, објавија медиумите ден по новогодишната ноќ, кога како и секаде во светот луѓето се…

MAIN MENU POST
80 лица завршиле на Ургентниот центар во Скопје

80 лица завршиле на Ургентниот центар во Скопје

Во текот на новогодишната ноќ во Ургентниот центар во Скопје биле извршени 80 прегледи, од кои четири сообраќајни незгоди и четири физички напади. Александар Трајановски, директор на Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и…

MAIN MENU POST
Шест работи што треба да ги знаете за петардите и огнометот

Шест работи што треба да ги знаете за петардите и огнометот

На многумина им паѓаат нерви и секогаш има сериозни повреди. Но, огнометот и петардите остануваат дел од Новата година во поголемиот дел од светот. Како функционираат ракетите и зошто светкаат темноцрвена или златна боја? И…

MAIN MENU POST
КЗБ: Стабилна состојбата со респираторниот синцициски вирус и Ковид-19

КЗБ: Стабилна состојбата со респираторниот синцициски вирус и Ковид-19

Стабилна е состојбата со инфекцијата со РСВ-респираторен синцициски вирус, нема зголемување на бројот на новозаболени и хоспитализации, а болничките капацитети ги задоволуваат потребите за укажување здравствена грижа за децата со симптоми, констатираше денеска Комисијата за…

MAIN MENU POST
Филипче: Фондацијата „Заев едно општество за сите“ ќе стипендира специјализанти за усовршување во европски центри

Филипче: Фондацијата „Заев едно општество за сите“ ќе стипендира специјализанти за усовршување во европски центри

Вложувањето во младите лекари специјализанти, во нивна експертиза и знаење, е влог во подобрување и усовршување на целиот здравствен систем во Северна Македонија.  Државата има квалитетен медицински кадар и за да нема одлив на кадри,…