1. Home
  2. Балкан
  3. Blogs

Категорија: Србија

Балкан
Падна мост во Србија, загинаа две жени (ВИДЕО)

Падна мост во Србија, загинаа две жени (ВИДЕО)

Две жени загинаа, а 10 лица се повредени при пад на висечки мост во градот Овчар Бања во Србија. Висечкиот мост на Западна Морава се урна во реката поради големиот број луѓе на него. Сега…

Балкан
Сијарто: Заеднички ќе ја браниме границата на Србија и Северна Македонија

Сијарто: Заеднички ќе ја браниме границата на Србија и Северна Македонија

Министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сијарто денеска изјави дека Унгарија, Австрија и Србија се договориле да ги здружат силите и дополнително да ги зајакнат границите меѓу Србија и Северна Македонија, како во однос…

Балкан
Вулин: Ќе го зголемиме бројот на луѓе на границата со Северна Македонија

Вулин: Ќе го зголемиме бројот на луѓе на границата со Северна Македонија

Србија ќе го зголеми бројот на луѓе на границата со Северна Македонија со цел да го намали бројот на нелегални влегувања во земјата, изјави денеска во Белград српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин, по…

Балкан
Вучиќ во ОН: Која е разликата меѓу територијалниот интегритет на Украина и Србија

Вучиќ во ОН: Која е разликата меѓу територијалниот интегритет на Украина и Србија

Србија го поддржува територијалниот интегритет на сите земји-членки на Обединетите нации, вклучително и Украина, и ќе продолжи да се залага за доследно почитување на принципот на неповредливост на границите, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во…

Балкан
Неформална средба на Вучиќ со Ковачевски на отворањето на Генералното собрание на ОН

Неформална средба на Вучиќ со Ковачевски на отворањето на Генералното собрание на ОН

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и македонскиот премиер Димитар Ковачевски со делегациите имаа неформална средба на отворањето на Генералната дебата во седиштето на ОН во Њујорк, јави дописникот на МИА од Белград. Вучиќ и Ковачевски се во седиштето…

Балкан
Србија забрани извоз на млеко, но одлуката не важи за Северна Македонија и Албанија

Србија забрани извоз на млеко, но одлуката не важи за Северна Македонија и Албанија

Владата на Република Србија на денешната седница донесе одлука за забрана за извоз на сурово и пастеризирано млеко, освен за Република Северна Македонија и Република Албанија, а со цел да се овозможи редовно снабдување со…

Балкан
Чомиќ: Македонците во Србија на 13 ноември на избори за свој Национален совет

Чомиќ: Македонците во Србија на 13 ноември на избори за свој Национален совет

Министерката за човекови и малцински права и социјален дијалог, Гордана Чомиќ, денеска распиша избори за членови на Националните совети на националните малцинства (НСНМ) во Србија за 13 ноември, меѓу кои и на НСНМ на македонското…

Балкан
Маричиќ од Белград: Нови проекти и Меморандум за соработка со Србија

Маричиќ од Белград: Нови проекти и Меморандум за соработка со Србија

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, заедно со српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, после одржаната билатерална средба, дадоа изјави во кои најавија дека соработката помеѓу Северна Македонија и Србија ќе се интензивира…

Балкан
Вучиќ: Со Северна Македонија сме најблиски и немаме ниту едно отворено прашање

Вучиќ: Со Северна Македонија сме најблиски и немаме ниту едно отворено прашање

И кога имавме одредени проблеми, бевме секогаш блиски, а денес сме најблиски и повеќе немаме ниту едно отврено прашање и горд сум што можам да кажам дека имаме најдобри односи во историјата и верувам дека…

Балкан
Ковачевски: Преку „Отворен Балкан“ создаваме конкурентен регион, атрактивен за инвестиции

Ковачевски: Преку „Отворен Балкан“ создаваме конкурентен регион, атрактивен за инвестиции

Премиерот Димитар Ковачевски на вториот ден од Самитот на Отворен Балкан во Белград, заедно со лидерите од регионот и со министрите за транспорт и врски Благој Бочварски, за правда Никола Тупанчевски, заменик-министерот за Информатичко општество…