мај 27, 2024

Нов состанок на израелскиот воен кабинет

Воениот кабинет на Израел ќе се состане денеска за да го разгледа одговорот на иранскиот напад со беспилотни летала и ракети, изјави израелски претставник за „Си-Ен-Ен“.

Тоа ќе биде петти состанок на воениот кабинет откако Техеран почна масовен напад врз Израел ноќта кон саботата и неделата. Тоа беше, вели Иран, одговор на израелскиот напад врз иранскиот конзулат во Дамаск претходно овој месец.

Иранскиот напад беше прв во историјата во кој Иран пукаше директно кон Израел од своја територија.

Read Previous

За една година затворени 14 училишта во Македонија

Read Next

Грчките новинари штрајкуваат за да привлечат внимание на зголемените трошоци за живот