1. Home
  2. Свет
  3. Blogs

Категорија: Свет

Свет
Почина кралицата Елизабета Втора

Почина кралицата Елизабета Втора

Кралицата Елизабета почина на 96-годишна возраст, соопшти Бакингемската палата. „Кралицата почина мирно во Балморал попладнево. Кралот и Консортот на кралицата ќе останат во Балморал оваа вечер и ќе се вратат во Лондон утре“, соопшти Бакингемската…

Свет
Германија ги одложи плановите за затворање на нуклеарките

Германија ги одложи плановите за затворање на нуклеарките

Неколку месеци пред истекот на рокот за затворање на последните нуклеарни реактори во Германија, кои би ја направиле земјата првата индустриска сила која не произведува нуклеарна енергија, владата во Берлин беше принудена на уште еден…

Свет
Западот ги измами најсиромашните земји со житото од Украина, се отиде во ЕУ, тврди Путин

Западот ги измами најсиромашните земји со житото од Украина, се отиде во ЕУ, тврди Путин

Рускиот претседател Владимир Путин истакна дека земјите во развој добиле минимална количина на жито извезено од Украина, пренесува Раша тудеј. „Западните држави лажеа кога тврдеа дека на Украина и е потребен пристап до поморската трговија…

Свет
„Гаспром“ со видео порака до Европа: „Зимата ќе биде долга и темна“

„Гаспром“ со видео порака до Европа: „Зимата ќе биде долга и темна“

Рускиот државен енергетски гигант „Гаспром“ објави реклама во која испрати јасна порака до Европа. Во двеминутното рекламно видео „Гаспром“ користи песна од советската ера во адаптирана верзија. Видеото го прикажува исклучувањето на руските гасоводи и…

Свет
Шест лица загинаа во напад во Камерун

Шест лица загинаа во напад во Камерун

Најмалку шест цивили загинаа, а осуммина се ранети откако сепаратисти отворија оган врз автобус во југозападниот дел на Камерун, соопштија официјални претставници. Англофонските бунтовници кои се борат за независна држава во северозападниот и југозападниот дел…

Свет
Јапонија истражува поврзаност на проруска група со прекинот во достапноста на владини интернет-страници

Јапонија истражува поврзаност на проруска група со прекинот во достапноста на владини интернет-страници

Јапонските власти истражуваат можна вклученост на проруска хакерска група во кибер-нападот на повеќе официјални владини веб-страници, соопшти главниот секретар Хироказу Мацуно. Тој додаде дека повеќе од 20 интернет-страници на четири јапонски министерства вчера не биле…

Свет
Путин: Западните санкции се опасност за целиот свет

Путин: Западните санкции се опасност за целиот свет

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека западните санкции наметнати кон Москва се кусогледи и претставуваат опасност за целиот свет, кој, како што оценува, сè повеќе се врти кон Азија. Говорејќи на Источниот економски форум во…

Свет
Си Џинпинг и Владимир Путин ќе се сретнат наредната седмица во Узбекистан

Си Џинпинг и Владимир Путин ќе се сретнат наредната седмица во Узбекистан

Кинескиот лидер Си Џинпинг и рускиот претседател Владимир Путин ќе се сретнат следната недела во Узбекистан, пренесуваат светските агенции објава на руската дипломатија. „За помалку од десет дена ќе има нова средба на нашите лидери…

Свет
САД размислуваат за годишни вакцини против Ковид-19, соопштија здравствените власти

САД размислуваат за годишни вакцини против Ковид-19, соопштија здравствените власти

САД најверојатно ќе почнат да препорачуваат годишни вакцини против Ковид-19, соопштија здравствените власти. Соопштението беше објавено откако земјата одобри воведување на нови, засилувачки, дози вакцини, дизајнирани да се борат против варијантите на коронавирусот кои моментално…

Свет
Бајден: Русија не треба да биде означена како спонзор на тероризмот

Бајден: Русија не треба да биде означена како спонзор на тероризмот

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изјави дека Русија не треба да се класифицира како држава што спонзорира тероризам. Тој, на новинарско прашање дали Русија треба да се означи како држава што спонзорира, кусо одговори „не“.…