Ревакцинирани се вкупно 690.806 граѓани

Здравствените власти известуваат дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација.

Досега вкупно се аплицирани 1.465.229 дози вакцини, а ревакцинирани се 690.806 граѓани.

Вчера вкупно се вакцинирале 12.062 граѓани, од кои прва доза вакцина вчера примиле 2.955 граѓани. 

55% од населението над 40 години имаат примено барем една доза вакцина. 

31% од населението над 18-39 години имаат примено барем една доза вакцина.

„Вакцините се безбедни и ефикасни и се единствениот начин да се победи пандемијата. Само со комплетна вакцинација се спречува тешка форма на болеста и се намалува шансата од заболување како и смртен исход од болеста“-истакнуваат од МЗ.

Read Previous

Сарач: ДЗС веднаш да ги отстрани недостатоците, во спротивно ќе ги повикаме Турците на бојкот на пописот

Read Next

Пендаровски ќе одлучува за помилувањето на Сеад Кочан