јуни 17, 2024

Починаа тројца пациенти во штипската модуларна болница

Тројца пациенти ја загубија битката со коронавирусот во штипската модуларна болница. Според болничкиот извештај починатите пациенти се од Виница на возраст од 47 години и двајца од Штип на возраст од 58 и 67 години.

Иако е зголемен бројот на прегледи во дневната амбуланта, каде што за 24 часа се прегледани 72 пациенти, сепак притисокот за болничко сместување се намалува во споредба со минатите денови.

Во модуларната болница се лекуваат 35 пациенти, од кои само четворица не се на кислородна поддршка, а на Кожното одделение се лекуваат шест пациенти, кои се стабилизирани и со полесна клиничка слика.

Извор: МИА

Read Previous

МЗ: Вчера ставени 13.219 вакцини, бројот на починати од ковид-19 надмина 6.000

Read Next

Поради недостиг од чипови „Џенерал Моторс” затвора привремено осум од 15 фабрики