јули 15, 2024

Серија земјотреси во Црна Гора, најсилниот со јачина од 5,3 степени

емјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во Црна Гора во 04:06 часот по локално време, објави Европскиот медитерански сеизмолошки институт (EMSC)

Според податоците на Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на 76 километри северозападно од Подгорица и на 32 километри северозападно од Никшиќ.

Земјотресот е регистриран на длабочина од 10 километри.

Инаку, земјотресот во Црна Гора е почувствуван и во делови од Македонија.

Read Previous

Над 2.500 земјоделски и прехранбени производи се очекува да поевтинат со новиот закон за нефер трговски практики

Read Next

Парламентарни избори во Хрватска на 17 април