Невреме во Бугарија, две лица загинаа, прекини на електрична енергија и блокирани патишта

Две лица ги загубија животите во невремето што зафати големи делови од Бугарија, при што силните ветрови, дождот и снегот предизвикаа сериозни штети и го прекинаа снабдувањето со електрична енергија на градовите и селата, соопштија денеска властите.

Жители на источна Бугарија, која беше најтешко погодена од невремето, велат дека никогаш не доживеале вакво невреме.

Во Варна, град на Црното Море, е прогласена вонредна состојба, а властите предупредија дека невремето претставува ризик за жителите.

Во тој град дошло до прекин на снабдувањето со електрична енергија, а патиштата блокирани.

Полицијата синоќа соопшти дека еден маж загинал откако неговото комбе удрило во паднато дрво на главниот булевар во Софија, додека една жена настрадала во Варна кога врз неа паднала гранка.

Бугарските метеоролози денеска издадоа предупредувања за опасно време за поголемиот дел од источна Бугарија, со удари на ветер до 125 километри на час. Се очекува обилните врнежи од дожд да преминат во снег поради падот на температурата.

Read Previous

Греењето ноќе на спалната соба може да предизвика опасности по здравјето

Read Next

Планинар починал на Пелистер