Приведено едно лице од тетовска Шипковица, полицијата пронајде поголема количина оружје и муниција

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и СВР Тетово, денеска на улица „Полог”, го лиши од слобода У.М.(34) од тетовска Шипковица.

При преглед на патничко возило „опел астра” со тетовски регистарски ознаки, кое го управувал, била пронајдена една автоматска пушка и 50 куршуми „Лугер” калибар 9 мм.

При претрес, извршен со наредба од Судија на претходна постапка од Основен суд Тетово, во неговиот дом се пронајдени 237 куршуми калибар 9мм, поголема количина на муниција од различен калибар, пиштол „Црвена застава” 7.62 мм со рамка со куршуми, пиштол “Глок 17” со рамка со куршуми калибар 9 мм, гасен пиштол, еден топовски удар, една полоавтоматска пушка “Кхан Армс” со 5 патрони.

Од страна на СВР Тетово во текот на утрешниот ден до надлежното Основно јавно обвинителство Тетово ќе биде поднесена кривична пријава за извршено кривично дело по член 396 од Кривичниот законик.

Read Previous

Основните и средните училишта  со евтина струја да ги греат училниците

Read Next

Петличковски: Кај нас официјално нема Кракен, но многу е веројатно дека е тука