1. Home
  2. Здравје
  3. Blogs

Категорија: Здравје

Здравје
Данска работи на целосно искоренување на пушењето кај идните поколенија

Данска работи на целосно искоренување на пушењето кај идните поколенија

Данската Влада работи на „целосно искоренување на навиките за пушење кај идните генерации“, т.е. никој роден 2010 година и потоа да не почне да пуши и да не користи други никотински производи. „‘Генерацијата без никотин…

Здравје
Најчести пози за спиење – секоја си има предности и недостатоци

Најчести пози за спиење – секоја си има предности и недостатоци

Колку и да сме уморни, барањето на позицијата во којашто е најудобно да се спие, понекогаш бара многу долго време. На крајот, заспиваме во вообичаената омилена положба, но дали тоа е најдобро за човекот и…

Здравје
Што се случува со телото кога спиете со чорапи?

Што се случува со телото кога спиете со чорапи?

Кога станува збор за носење чорапи во кревет, се зависи од личните преференции. Некои не можат да заспијат ако немаат топли чорапи на нозете, а други не можат да ја поднесат помислата да не си…

Здравје
Жените би можеле да бидат мајки на 50-годишна возраст, велат израелските научници

Жените би можеле да бидат мајки на 50-годишна возраст, велат израелските научници

Жените би можеле да бидат мајки на 50-годишна возраст, велат израелските научници кои успешно го смениле стареењето на човечките јајце-клетки. Во големото достигнување, израелските истражувачи ефикасно направија јајце-клетките на 40-годишни жени да изгледаат како јајце-клетки…

Здравје
ОН: Ковид-19 пандемијата може да се пролонгира поради нееднаквата дистрибуција на вакцините низ светот

ОН: Ковид-19 пандемијата може да се пролонгира поради нееднаквата дистрибуција на вакцините низ светот

Епидемијата на Ковид-19 две години подоцна се уште не е завршена и може дополнително да се пролонгира поради „скандалозно нееднаквата“ распределба на вакцините низ светот, предупреди генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. „Трагичниот биланс од…

Здравје
СЗО: Девет жртви во напади на здравствени установи во Украина

СЗО: Девет жртви во напади на здравствени установи во Украина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека најмалку девет лица загинале во 16 напади врз здравствени установи во Украина од почетокот на рускиот напад врз земјата. Нападите се случиле помеѓу 24 февруари и 3 март. Според…

Здравје
Во аптеките во Велика Британија почнаа да се продаваат инјекции за слабеење

Во аптеките во Велика Британија почнаа да се продаваат инјекции за слабеење

Аптеките во Велика Британија од денoвиве почнаа со продажба на „инјекција за слабеење“, за која не е потребен рецепт, а функционира така што го потиснува апетитот и „ветува губење на пет отсто“ од телесната тежина…

Здравје
Прва жена излекувана од ХИВ по трансплантација на матични клетки

Прва жена излекувана од ХИВ по трансплантација на матични клетки

Пациентка од САД со леукемија стана првата жена и третата личност до сега што е излечена од ХИВ, откако примила трансплантација на матични клетки од донатор кој бил природно отпорен на вирусот што предизвикува СИДА,…

Балкан
Ги запознаваме ретките болести: Мелкерсон-Розенталов синдром

Ги запознаваме ретките болести: Мелкерсон-Розенталов синдром

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, четврта по ред, „Република“ медиумски ја…

Здравје
Унгарија одобри четврта доза од антиковид вакцината

Унгарија одобри четврта доза од антиковид вакцината

По консултација со лекар, Унгарците ќе имаат можност да се вакцинираат со четврта доза против ковид, изјави Гергели Гуљас, шеф на кабинетот на премиерот, Виктор Орбан. Вчера, пак, Данска стана првата земја-членка на ЕУ која…