јуни 17, 2024
  1. Home
  2. MAIN MENU POST
  3. Blogs

Категорија: Здравје

MAIN MENU POST
Високо ниво на шеќер во крвта – симптоми, ризици и превенција

Високо ниво на шеќер во крвта – симптоми, ризици и превенција

Доколку шеќерот во крвта ви е покачен подолг временски период, може да претставува сериозен ризик за појава на здравствени проблеми. Несомнено е потребно да бидете внимателни и да го следите, без разлика дали имате дијагностициран…

MAIN MENU POST
СЗО: Секое шесто лице на планетата погодено од неплодност

СЗО: Секое шесто лице на планетата погодено од неплодност

Неплодноста го погодува секое шесто лице на планетата, покажуваат податоците од извештајот на Светската здравствена организација (СЗО). Речиси 17,8 отсто од возрасните во земјите со високи приходи се погодени од неплодност, додека во земјите со…

MAIN MENU POST
Касна чоколадо и си умре: Словенката Аленка имаше неизлечива болест и реши да направи евтаназија во Швајцaрија

Касна чоколадо и си умре: Словенката Аленка имаше неизлечива болест и реши да направи евтаназија во Швајцaрија

Аленка Чурин Јанжековиќ, професорка од Словенија, почина на 13 март во Швајцарија на начин и во време по сопствен избор.Имено, таа се одлучила за евтаназија, пишува „Јутарњи.хр“. Тој и ветил дека ќе продолжи да се…

MAIN MENU POST
Синдикатите и Министерството за здравство се договорија, покачување на платите за 3000 денари!

Синдикатите и Министерството за здравство се договорија, покачување на платите за 3000 денари!

Синдикатите од здравство кои неколку часа пред најавениот протест беа на средба во Министерството за здравство постигнаа договор. – Се договоривме. По три илјади денари за сите сестри и по две илјади денари за сите…

MAIN MENU POST
СЗО не се откажува од вакцините: Препорачува ново вакцинирање по 12 месеци од последната доза!

СЗО не се откажува од вакцините: Препорачува ново вакцинирање по 12 месеци од последната доза!

Светската здравствена организација (СЗО) ги промени препораките за вакцини против Ковид-19, сугерирајќи дека високоризичните популации треба да добијат дополнителна доза 12 месеци по последниот бустер. Според СЗО, постарите луѓе се изложени на висок ризик, како…

MAIN MENU POST
Првпат во светот хирурзи успеаја да му го вратат видот на слеп човек

Првпат во светот хирурзи успеаја да му го вратат видот на слеп човек

Поради ретка болест која целосно му ја уништила рожницата и површината на окото, 83-годишникот го изгубил видот пред 30 години на едното, а пред десет години на другото. Благодарение на специфична трансплантација на дел од…

MAIN MENU POST
Светски ден за борба против туберкулозата

Светски ден за борба против туберкулозата

Можеби звучи како болест од минатото, но туберкулозата (ТБ) претставува проблем и денес. Како и со сите здравствени состојби, превенцијата е секогаш подобра од лек. Иако не постои сигурен начин целосно да се спречи ширењето…

MAIN MENU POST
Американската Агенција за храна и лекови го одобри првиот домашен тест за ковид и грип

Американската Агенција за храна и лекови го одобри првиот домашен тест за ковид и грип

Американската Агенција за храна и лекови (ФДА) го одобри првиот домашен тест кој може да открие и ковид и грип. Тестот користи брис од нос што и може да даде резултати за околу половина час,…

MAIN MENU POST
Три или повеќе шолји кафе на ден може сериозно да ги оштетат бубрезите!

Три или повеќе шолји кафе на ден може сериозно да ги оштетат бубрезите!

Иако многу претходни студии докажаа дека умереното внесување на кафе придонесува за нашето здравје и нема да предизвика големи штети, ново истражување откри дека пиењето три или повеќе шолји кафе дневно може сериозно да ги…

MAIN MENU POST
Дебелината е здравствен проблем со животозагрозувачки ризик

Дебелината е здравствен проблем со животозагрозувачки ризик

На 4 март, Светскиот ден на дебелината да потсетиме дека прекумерната тежина е пред се здравствен проблем со животозагрозувачки ризик.  Од прекумерната тежина се зголемува ризикот за многу други болести како срцеви болести, дијабетес, висок крвен притисок.…