мај 27, 2024
  1. Home
  2. MAIN MENU POST
  3. Blogs

Категорија: Здравје

MAIN MENU POST
СЗО загрижена: Нова болест се шири во земјата од каде што дојде коронавирусот, болниците во Кина се полни

СЗО загрижена: Нова болест се шири во земјата од каде што дојде коронавирусот, болниците во Кина се полни

СЗО изрази загриженост поради зголемувањето на бројот на заболени од респираторни заболувања во Кина и апелираше до населението „да преземе заштитни мерки“. „СЗО испрати официјално барање до Кина за детални информации за зголемувањето на респираторните…

MAIN MENU POST
Греењето ноќе на спалната соба може да предизвика опасности по здравјето

Греењето ноќе на спалната соба може да предизвика опасности по здравјето

Кога температурите наесен опаѓаат, греењето се вклучува во сите домови. Многу луѓе го оставаат греењето вклучено и ноќе, додека спијат, па некои стручњаци велат дека тоа може да претставува опасност по здравјето. Следат три од…

MAIN MENU POST
Над 1.600 штипјани се вакцинирале против сезонски грип

Над 1.600 штипјани се вакцинирале против сезонски грип

Над 1.600 граѓани во штипскиот Центар за јавно здравје се вакцинирале против сезонски грип. Епидемиологот од Центарот за јавно здравје, Светлана Живкова информира дека бесплатната вакцина важи за ризични грипи, за кои во Штип се…

MAIN MENU POST
Над 29 илјади граѓани се вакцинирале против сезонски грип

Над 29 илјади граѓани се вакцинирале против сезонски грип

Министерството за здравство информира дека за бесплатна вакцинација против сезонски грип досега се пријавени 58.012 граѓани. Во центрите за јавно здравје и здравствените домови континуирано се врши имунизацијата против сезонски грип и досега се вакцинирани…

MAIN MENU POST
Се одбележува Светскиот ден на дијабетесот

Се одбележува Светскиот ден на дијабетесот

Под мотото „Соочени со предизвиците на дијабетесот во Македонија-дејствуваме пред да стане непоправливо“ денеска Сојузот на здруженија на дијабетичари ќе го одбележи 14 Ноември – Светскиот ден на дијабетесот. Централниот настан ќе биде во хотелот…

MAIN MENU POST
Лекови за канцер, МС, кардиоваскуларни болести и хемофилија се меѓу 25-те апликации за ставање на позитивна листа

Лекови за канцер, МС, кардиоваскуларни болести и хемофилија се меѓу 25-те апликации за ставање на позитивна листа

Апликациите за ставање на лек на позитивна листа што се пристигнати во Министерството за здравство, 21 за лекови и четири за нутриенси, веќе се евалуираат од страна на стручната комисија, која почна со работа во…

MAIN MENU POST
Над 10 илјади граѓани се вакцинирале против сезонски грип за една недела

Над 10 илјади граѓани се вакцинирале против сезонски грип за една недела

Над 10 илјади граѓани се вакцинирале против сезонски грип за една кога почна имунизацијата на населението, кажа денеска министерот за здравство Фатмир Меџити, кој беше во посета на вакционалниот пункт во Поликлиниката „Бит пазар“ во…

MAIN MENU POST
Од денеска лицата над 65 години може дома да се вакцинираат против грип и ковид-19, тимовите ќе вакцинираат и деца кои пропуштиле да се имунизираат

Од денеска лицата над 65 години може дома да се вакцинираат против грип и ковид-19, тимовите ќе вакцинираат и деца кои пропуштиле да се имунизираат

За заштита на здравјето на населението во есенско / зимскиот период, Министерство за здравство од денеска започнa со втората широка кампања за промовирање на имунизацијата, што се реализира заедно со Светска здравствена организација (СЗО) и…

MAIN MENU POST
Љубителите на здрави навики кафето го заменуваат со нов напиток

Љубителите на здрави навики кафето го заменуваат со нов напиток

Мешата во прав измешајте ја со лажица топла вода за да нема грутчиња и да не се залепи на рабовите на шолјата, па прелијте ја со остатокот од водата и убаво измешајте. Загрејте го млекото…

MAIN MENU POST
35-годишен Индиец две години се жалел на болки во стомакот, лекарите му извадиле 60 предмети

35-годишен Индиец две години се жалел на болки во стомакот, лекарите му извадиле 60 предмети

Човек кој две години се жалел на болки во стомакот ги шокирал лекарите кои откриле дека пациентот всушност голтал разни предмети од домаќинството, од копчиња до слушалки. Индиецот Кулдип Синг (35) решил да оди во…