1. Home
  2. Балкан
  3. Blogs

Категорија: Економија

Балкан
НБРМ: Инфлација од 6,7 отсто во јануари 2022, причина е растот на цените

НБРМ: Инфлација од 6,7 отсто во јануари 2022, причина е растот на цените

Во јануари 2022 година е остварена годишна стапка на инфлација од 6,7%. Забрзувањето на годишната инфлација е одраз на порастот на регулираните цени на енергенсите, како и на растот на дел од прехранбените производи коишто…

Балкан
Државните ревизори со предупредување: Достигнат е лимитот, јавниот долг стигна 60 отсто од БДП

Државните ревизори со предупредување: Достигнат е лимитот, јавниот долг стигна 60 отсто од БДП

Во услови на ковид 19 пандемијата постигнат е лимитот на јавениот долг од 60 отсто од Бруто домашниот производ и долгот е зголемен за 15 процентни поени. Ова е наведено во најновиот ревизорски извештај направен на…

Балкан
Битиќи: Не треба ребаланс, има пари за зголемувањето на минимална плата и пензиите

Битиќи: Не треба ребаланс, има пари за зголемувањето на минимална плата и пензиите

Нема потреба од ребаланс за најавените зголемувања на минималната плата и пензиите бидејќи за тоа се обезбедени средства, изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. – И за минималната плата и за пензиите не…

Балкан
Замрзнувањето на цените завршува, Бектеши најави ограничување на профитот на странските производи

Замрзнувањето на цените завршува, Бектеши најави ограничување на профитот на странските производи

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција најави дека се очекува да се спречи зголемувањето на цените на основните прехранбени производи со утврдување на увозни маржи за производите на големо и мало. Бектеши најави…

Балкан
Бислимовски: ЕВН Хоме е должен да фактурира по состојбата што граѓаните ја пријавиле со самоотчитување

Бислимовски: ЕВН Хоме е должен да фактурира по состојбата што граѓаните ја пријавиле со самоотчитување

Сите апокалиптични сценарија и најави дека цената на електрична енергија за домаќинставата ќе се зголеми до 50 проценти или ќе има рестрикции не се остварија. Цената се корегираше за 9,48 проценти, а рестрикции нема, посочи…

Економија
Берзите реагираат на предупредувањата за можна руска инвазија на Украина

Берзите реагираат на предупредувањата за можна руска инвазија на Украина

Акциите на светските берзи продолжуваат со пад и денеска по постојаните предупредувања за можна руска инвазија на Украина, што според официјални извори може наводно да се случи неделава.  Загриженоста од голем конфликт во Европа предизвика и зголемување на…

Балкан
Минимална плата го помина првиот „праг“ во Собранието, гласаа 101 пратеник

Минимална плата го помина првиот „праг“ во Собранието, гласаа 101 пратеник

Собранието денеска едногласно со 101 глас „за“ го прифати предлогот на Владата по скратена постапка да бидат донесени измените на Законот за минимална плата. Предлог-измените, кои се резултат на договорот постигнат на Економско-социјалниот совет за…

Балкан
СДСМ: Цените се зголемија за 9 отсто, а минималната плата за 100 отсто

СДСМ: Цените се зголемија за 9 отсто, а минималната плата за 100 отсто

Денеска во македонското Собрание на дневен ред се измените на Законот за минимална плата предложен од Владата предводена од СДСМ. Минималната плата се зголемува од 15.200 на 18.000 денари, што значи над 80.000 работници ќе…

Балкан
Синдикатот на УПОЗ бара скалесто усогласување со минималната плата

Синдикатот на УПОЗ бара скалесто усогласување со минималната плата

Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (УПОЗ), денеска на прес-конференција ќе информира за проблемот кој ќе се јави во управата и правосудството, доколку платите на вработените скалесто не се усогласат…

Балкан
Минималецот од март 18.000 денари, се очекува усогласување на сите плати

Минималецот од март 18.000 денари, се очекува усогласување на сите плати

Осумдесет илјади граѓани ќе добијат најмалку 18.000 денари минимална плата во мартовската исплата. Владата вчера ги усвои измените и дополнувањата на Законот за минимална плата во согласност со одлуките од Економско-социјалниот совет. Со овие измени,…