1. Home
  2. Свет
  3. Blogs

Категорија: Свет

Свет
Италија стана првата земја во Европа што ќе бара ковид-потврда од работниците

Италија стана првата земја во Европа што ќе бара ковид-потврда од работниците

Првата земја во Европа што ќе бара сите вработени да поседуваат здравствена ковид-потврда е Италија, откако италијанската влада вчера усвои мерка со која што дигиталните потврди се задолжителни за вработените и во јавниот и во…

Свет
Бајден и Си разговараа телефонски час и половина

Бајден и Си разговараа телефонски час и половина

Американскиот претседател Џо Бајден и неговиот кинески колега Си Џинпинг имаа телефонски разговор кој траеше 90 минути. „Вчерашниот разговор беше исполнет со почитување и искреност, без предавања и надменост, рече портпаролката на Белата куќа, Џен…

Свет
Европол: Нови движења во трговијата со кокаин – балканските криминални мрежи стануваат важни играчи

Европол: Нови движења во трговијата со кокаин – балканските криминални мрежи стануваат важни играчи

Трговијата со кокаин во Европа е се пораширена и поконкурентна и се карактеризира со појава на нови криминални мрежи, како што е случајот со Западен Балкан, се вели во извештајот посветен на пазарот со кокаин,…

Свет
Америка 20 години по терористичкиот напад

Америка 20 години по терористичкиот напад

Америка денеска одбележува 20 години од терористичкиот напад на припадниците на Ал Каеда врз кулите „близначки“ во Њујорк и врз зградата на Пентагон, во кој загинаа речиси 3.000 луѓе, додека повеќе од 25.000 цивили беа…

Свет
Поради недостиг од чипови „Џенерал Моторс” затвора привремено осум од 15 фабрики

Поради недостиг од чипови „Џенерал Моторс” затвора привремено осум од 15 фабрики

„Џенерал Моторс” привремено ќе затвори осум од 15 северноамерикански фабрики за седмица, почнувајќи од понеделник, поради влошениот глобален недостаток на микрочипови. Пандемијата со коронавирусот и други катастрофи ги нарушија синџирите на снабдување со полупроводници, што…

Свет
Арсовски: Се е подготвено, пописот почнува во недела

Арсовски: Се е подготвено, пописот почнува во недела

Се е подготвено за почеток на пописот којшто треба да почне во недела на 5 септември, изјави денеска владиниот портпарол Душко Арсовски. На редовната прес-конференција во Владата, Арсовски соопшти дека во сите комисии на 50-те…