1. Home
  2. Балкан
  3. Blogs

Категорија: Србија

Балкан
Премиерот Ковачевски ги посети македонските штандови за вино: Македонските вина со огромна промоција, можности за развој и нови пласмани

Премиерот Ковачевски ги посети македонските штандови за вино: Македонските вина со огромна промоција, можности за развој и нови пласмани

Во рамки на првиот меѓународен саем за вино, храна и туризам „Винска Визија на Отворен Балкан“, кој во следните четири дена се одржува во Белград под покровителство на Република Северна Македонија, Република Србија и Република…

Балкан
Маричиќ: Балканот е отворен!

Маричиќ: Балканот е отворен!

-Отворени сме за соработка, развој, напредок и градење нови пријателства кои сигурно обезбедуваат просперитет за граѓаните и водат кон Европската Унија, порачува вицепремиерот Бојан Маричиќ. Како што вели тој, автентичноста на нашите производи произведени од…

Балкан
Бектеши: Со мотото „Вкуси го животот“ Северна Македонија во Белград ја претставува својата традиција

Бектеши: Со мотото „Вкуси го животот“ Северна Македонија во Белград ја претставува својата традиција

Иницијативата Отворен Балкан  уште еднаш покажува што значи интеграција, практична примена на политика на отворени врати и добрососедство, порача министерот за економија Крешник Бектеши. Како што вели тој, со мотото „Вкуси го животот“ Северна Македонија…

Балкан
Македонските вина помеѓу 400 изложувачи во Белград во рамките на Отворен Балкан

Македонските вина помеѓу 400 изложувачи во Белград во рамките на Отворен Балкан

Првиот меѓународен саем за вино „Винска визија на Oтворен Балкан“ започна денеска на Саемот во Белград и ќе трае до недела, 4 септември. Тоа е прва заедничка регионална манифестација на иницијативата „Отворен Балкан“ која обедини…

Балкан
Ковачевски: Ги поврзуваме нашите економии, отвораме нови пазари

Ковачевски: Ги поврзуваме нашите економии, отвораме нови пазари

Денешното отворање на првиот Меѓународен саем за вино, храна и туризам „Винска визија на Отворен Балкан“, е многу повеќе од промоција на најдобрите вина и највкусната храна на Балканот, тој значи интеграција, олеснет пристап, практична…

Балкан
Вулин: Хил мисли дека може да нѐ натера да направиме нешто, како да сме во резерват

Вулин: Хил мисли дека може да нѐ натера да направиме нешто, како да сме во резерват

Министерот за внатрешни работи на Србија, Александар Вулин, денеска го критикуваше американскиот амбасадор во Белград, Кристофер Хил, велејќи дека тој мисли оти може да ја натера Србија на каков било потег. Во врска со синоќешната…

Балкан
Го тужеа за воени злосторства, но по неколку дена почина

Го тужеа за воени злосторства, но по неколку дена почина

Почина поранешниот генерал на српската војска Божидар Делиќ, неколку дена откако беше назначен за потпретседател на Собранието на Србија. Делиќ почина по тешка болест од која боледувал. Служел во српската војска во текот на целата…

Балкан
Курти и Вучиќ единствено се договорија повторно да се сретнат

Курти и Вучиќ единствено се договорија повторно да се сретнат

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел, изјави дека Косово и Србија не постигнале договор за прашањето околу регистарските таблички и српските лични документи. Наместо тоа, страните се согласиле да продолжат со дискусиите и во следните…

Балкан
Вучиќ и Курти денеска на одвоени средби со Столтенберг

Вучиќ и Курти денеска на одвоени средби со Столтенберг

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти денеска, на одделни средби во Брисел ќе разговараат со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, ден пред новата рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина со…

Балкан
По 18 години АСНОМ ќе се слави во манастирот Прохор Пчински

По 18 години АСНОМ ќе се слави во манастирот Прохор Пчински

По осумнаесет години, претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, на 2 август 2022 година, вторник, ќе предводи државнo-црковна делегација во посета на манастирот „Св. Прохор Пчински“, каде…