мај 27, 2024
  1. Home
  2. Балкан
  3. Blogs

Категорија: Босна и Херцеговина

Балкан
Адмиралот на НАТО, Роб Бауер во официјална посета на Босна и Херцеговина

Адмиралот на НАТО, Роб Бауер во официјална посета на Босна и Херцеговина

Адмиралот на НАТО, Роб Бауер ќе биде во официјална посета на Босна и Херцеговина од денеска до 20 јули. Меѓу другото, планиран е и состанок со претставници на Министерството за одбрана на Босна и Херцеговина.…

Балкан
За Русија и Сребреница била изрежирана продукција

За Русија и Сребреница била изрежирана продукција

Министерката за надворешни работи на БиХ Бисера Турковиќ остро ги осуди обидите на Русија да го минимизира геноцидот во Сребреница и со тоа да ги негира воените злосторства извршени од руските сили во украинскиот град…

Балкан
Јоковиќ: ДПС никогаш нема да се врати на власт, а СНП нема да гласа за смена на Абазовиќ

Јоковиќ: ДПС никогаш нема да се врати на власт, а СНП нема да гласа за смена на Абазовиќ

ДПС никогаш нема да се врати на власт. Враќањето на ДПС на голема врата, како што некои велат, мислам дека е пореално враќање на Сојузот на комунистите на власт во Црна Гора, бидејќи направија многу…

Балкан
Додик: Од ситуацијата во БиХ зависи и ситуацијата во Република Српска

Додик: Од ситуацијата во БиХ зависи и ситуацијата во Република Српска

Во пресрет на денешната расправа во Народното собрание на Република Српска во Бања Лука, членот на претседателството на БиХ од овој ентитет, Милорад Додик изјави дека Република Српска е заинтересирана за политичката и економската состојба…

Балкан
Додик: БиХ е неуспешен проект, треба да се разделиме на цивилизиран начин

Додик: БиХ е неуспешен проект, треба да се разделиме на цивилизиран начин

Српскиот член на претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави за шпанскиот весник „Ел Мундо“ дека БиХ „е неуспешен проект“ и дека најдобро решение за земјата е „Бошњаците, Србите и Хрватите да се разделат на цивилизиран…

Босна и Херцеговина
Опозицијата во Република Српска нема да ја следи политиката на Додик, смета дека го загрозува мирот

Опозицијата во Република Српска нема да ја следи политиката на Додик, смета дека го загрозува мирот

Опозициските партии во Република Српска нема да ја следат политиката што ја води Милорад Додик бидејќи сметаат дека на тој начин го загрозува мирот низ БиХ, потврди еден од опозициските лидери Мирко Шаровиќ по средбата…

Балкан
Во БиХ пропаднаа над 600 илјади вакцини против Ковид-19

Во БиХ пропаднаа над 600 илјади вакцини против Ковид-19

Во Босна и Херцеговина ќе бидат уништени повеќе од 600 илјади вакцини против Ковид-19 поради изминат рок, а најголем дел од нив се на производителот Астра Зенека. Како што беше соопштено за „Независне новине“ во…

Босна и Херцеговина
Додик упорен да ги врати надлежностите на Република Српска

Додик упорен да ги врати надлежностите на Република Српска

Српскиот член на Претседателството на БиХ и лидер на Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД) Милорад Додик изјави дека нема понуда од странци што би можела да ја спречи актуелната влада во Република Српска во намерата…