јули 15, 2024

Косовската опозиција со резолуција бара оставка на Курти и распуштање на Собранието

Собранието на Косово ќе одржи денеска пленарна седница на која ќе се расправа за трите години на Владата предводена од Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина.

Денешната собраниска расправа е закажана во понеделникот на седница на Претседателството на Собранието, на барање на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), која преку резолуцијата бара „Владата да го заврши мандатот со оставка или со предлог за нејзино разрешување“, а по оставката или разрешувањето, Собранието на Косово да се распушти.

Расправа за тригодишнината на владата на Движењето самоопределување (ВВ) беше побарана и претходно, но поради отсуство на премиерот Курти во Собранието не можеше да се одржи.

Седницата на која ќе се разгледува предлог-резолуцијата на ААК, партија предводена од поранешниот премиер, Рамуш Харадинај, е закажана за во 13 часот

Read Previous

Вучиќ: Амандманите на Црна Гора на резолуцијата за Сребреница се „валкана игра“

Read Next

Средба на Сиљановска Давкова со украинската, швајцарската амбасадорка и евроамбасадорот Гир