јули 15, 2024

НАСА го објави екипажот астронаути кои ќе летаат на Месечината по 50 години

Американската вселенска агенција НАСА ги објави имињата на четворица астронаути кои ќе летаат на Месечината на крајот на следната година, а една од нив е жена.

Четворицата беа претставени за време на церемонијата на телевизија од Хјустон, американскиот центар за астронаути и дом на Контролата на мисијата.

Тројца Американци и еден Канаѓанец ќе бидат првите кои ќе летаат со капсулата Орион на НАСА, која ќе биде лансирана со ракета од Систем за вселенско лансирање од Центарот Кенеди, најрано кон крајот на 2024 година. Тоа ќе биде прва мисија на Месечината од 1972 година.

Тие нема да слетаат на Месечината или да влезат во орбитата на Месечината, туку наместо тоа, капсулата ќе лета околу Месечината и ќе се врати на Земјата, што е увертира за планираното слетување на Месечината со двајца астронаути една година подоцна.

На командантот на мисијата Рид Вајсман ќе му се придружат Афроамериканецот Виктор Гловер, морнаричката авијатичарка Кристина Кох, која го држи светскиот рекорд за најдолг лет на жена во вселената и Канаѓанецот Џереми Хансен. Сите се вселенски ветерани освен Хансен.

На командантот на мисијата Рид Вајсман ќе му се придружат Афроамериканецот Виктор Гловер, морнаричката авијатичарка Кристина Кох, која го држи светскиот рекорд за најдолг лет на жена во вселената и Канаѓанецот Џереми Хансен. Сите се вселенски ветерани освен Хансен.

Тоа е првиот екипаж кој лета на Месечината со една жена и некој надвор од САД, и првиот екипаж во новата лунарна програма на НАСА наречена Артемида. На крајот на минатата година, празната капсула Орион полета до Месечината и назад во долгоочекуваниот тест.

За време на мисијата Аполо, НАСА испрати 24 астронаути на Месечината од 1968 до 1972 година. 12 од нив слетаа на Месечината. Сите беа воено обучени пробни пилоти, освен Харисон Шмит од Аполо 17, геологот кој ја затвори ерата на слетување на Месечината со покојниот Џин Сернан.

10-дневната мисија Артемида II ќе ја тестира моќната ракета на НАСА Систем за вселенско лансирање, како и системите за поддршка на животот на бродот Орион.

Првата мисија Артемида заврши во декември со беспилотната капсула Орион безбедно да се врати на Земјата по 25-дневно патување околу Месечината.

Доколку оваа 10-дневна мисија на Месечината помине добро, НАСА планира да слета двајца астронаути на Месечината до 2025 година.

Read Previous

СЗО: Секое шесто лице на планетата погодено од неплодност

Read Next

Тачи: Очекувам ослободување од сите обвиненија