мај 27, 2024

Во Дубаи уапсен наркобос од БиХ вклучен во шверц на над 30 тони кокаин!

Наркобосот Един Гачанин Тито е уапсен во Дубаи, информира Истрага.ба повикувајќи се на информации од повеќе меѓународни полициски агенции. Европол и холандската полиција утринава соопштија дека е спроведена голема меѓународна полициска акција против суперкартелот.

Четириесетгодишниот босански државјанин е уапсен во Дубаи како дел од голема меѓународна полициска операција против шверцери на кокаин. Европол соопшти дека во текот на оваа истрага се уапсени вкупно 49 осомничени. Тие беа назначени од европската полиција и американската ДЕА како „високи цели“ што го формираа суперкартелот што контролираше околу една третина од трговијата со кокаин во Европа.

Медиумите претходно објавија дека еден од уапсените е 40-годишен Холанѓанец, кој исто така е државјанин на Босна и Херцеговина, а потоа и дека всушност се работи за Гачанин. Кривичниот предмет против него го водат обвинителите на Државното обвинителство на Холандија, соопшти холандската полиција.

Тој е осомничен дека подготвувал увоз на речиси 8 000 килограми суровини за производство на амфетамин. Суровините за производство на лекови пристигнале преку пристаништето Антверпен, а нивната крајна дестинација била компанија во Холандија.

Read Previous

МТСП: Во тек е етапната исплата на ноемвриските пензии

Read Next

Вучиќ: Испаднав најглупавиот претседател во светот