јули 15, 2024

Елмас: Почувствував нова одговорност во Наполи

Со видно измената стартна постава и променет капитен, Наполи успешно ја стартуваше новата сезона во Серија А, славејќи на незгодното гостување кај секогаш непредвидливата Верона.

Тимот на Лучијано Спалети победи со 2:5 и тргна онака како што посакуваше, па иако е многу рано да се суди, добриот почеток сигурно ќе влијае врз самодовербата на Елиф Елмас и неговите соиграчи.

Македонецот доби шанса во второто полувреме и одигра речиси 30 минути на теренот, но пред првиот натпревар „ДАЗН“ направил интервју со нашиот репрезентативец и истото беше објавено сега во италијанската јавност.

– Си заминаа одлични играчи кои долги години беа тука во Наполи. Сега останаа само неколкумина важни играчи и сите почувствувавме нови обврски и одговорности, почнувајќи од нашиот нов капитен Ди Лоренцо.

– Сигурен сум дека новите играчи ќе ни подадат рака. Минатата сезона имавме одлично првенство, се надеваме дека ќе продолжиме исто и во новата сезона, – изјавил Елмас.

Од наполи ова лето си заминаа клучни играчи како Инсиње, Кулибали, Мертенс и Оспина, а дојдоа нови имиња како Остигард, Ангиса, Кварацхелија, Сиригу, Матијас Оливера и Мин Јае Ким.

Извор: дерби.мк

Read Previous

Голем успех во семејството Али – тројцата млади избрани за членови на Фармацевтската комора на Северна Македонија

Read Next

Украина го испрати првиот брод со хуманитарна прехранбена помош за Африка