1. Home
  2. MAIN MENU POST
  3. Blogs

Категорија: Бугарија

MAIN MENU POST
Изборите во Бугарија се без јасен победник, проруските сили добиваат поддршка

Изборите во Бугарија се без јасен победник, проруските сили добиваат поддршка

Конзервативната партија на поранешниот премиер Бојко Борисов има многу мала предност пред либералната листа, предводена од поранешниот лидер на центристите Кирил Петков, пишува францускиот весник „Монд“, повикувајќи се на синоќешните прогнози врз основа на делумни…

MAIN MENU POST
Според првичните анкети за излезноста повторно нема видлив победник на изборите во Бугарија

Според првичните анкети за излезноста повторно нема видлив победник на изборите во Бугарија

Според првичните резултати од излезната анкета на агенцијата „Алфа Рисрч“ на денешните петти парламентарни избори во Бугарија во поледните две години, повторно не се наѕира јасен победник, бидејќи двете најсилни коалиции изборниот ден го завршуваат речеиси изедначено. Коалицијата „Промените…

MAIN MENU POST
Бугарија и Црна Гора категорично ја осудуваат руската агресија во Украина, рече Румен Радев

Бугарија и Црна Гора категорично ја осудуваат руската агресија во Украина, рече Румен Радев

Бугарија и Црна Гора категорично ја осудуваат руската агресија во Украина, изјави претседателот на Бугарија, Румен Радев на заедничката прес-конференција во Претседателството со шефот на државата на Црна Гора Мило Ѓукановиќ, кој на покана на…

MAIN MENU POST
Во Бугарија 18 мигранти пронајдени мртви во камион

Во Бугарија 18 мигранти пронајдени мртви во камион

Осумнаесет мигранти денеска се пронајдени мртви во камион во Бугарија, соопшти бугарското Министерство за внатрешни работи. „Според првичните информации, возилото нелегално превезувало околу четириесетина мигранти “, соопшти Министерството. Засега не е позната причината за смртта,…

MAIN MENU POST
Стапи на должност петтата техничка Влада на Бугарија

Стапи на должност петтата техничка Влада на Бугарија

Бугарската техничка Влада денеска положи заклетва пред претседателот на државата Румен Радев, која треба да служи на државата до одржување на предвремени парламентарни избори и назначување редовна влада. -Пред шест месеци ја презедовте одговорноста за…

MAIN MENU POST
Бугарскиот претседател ги распиша петтите парламентарни избори за две години

Бугарскиот претседател ги распиша петтите парламентарни избори за две години

Радев ги распиша изборите откако ниту една од трите најголеми политички групи во високо фрагментираниот парламент не успеа да формира коалициска влада по предвремените избори во октомври минатата година Бугарскиот претседател Румен Радев денеска го…

MAIN MENU POST
Почнува изградбата на гасоводот помеѓу Бугарија и Србија

Почнува изградбата на гасоводот помеѓу Бугарија и Србија

Изградбата на гасниот интерконектор меѓу Србија и Бугарија започна на 1 февруари на делот од гасоводот од Ниш до границата со Бугарија кај Димитровград, а рокот за завршување на работите е октомври 2023 година, објавено…

MAIN MENU POST
Бугарија бара безбедноссна гаранција за посетителите на 4 февруари

Бугарија бара безбедноссна гаранција за посетителите на 4 февруари

Посакуваме деескалација и дијалог, рече бугарскиот шеф на дипломатијата Николај Милков, прашан за билатералните односи со Македонија. Во оваа насока, како што најави Милков, ќе биде и телефонскиот разговор меѓу премиерите од двете земји, Димитар…

MAIN MENU POST
Протест во Софија за заштита на правата на Бугарите во Северна Македонија

Протест во Софија за заштита на правата на Бугарите во Северна Македонија

Пред претставништвото на Европската комисија во Софија се одржува протест за одбрана на правата на Бугарите во Северна Македонија каде се најбројни симпатизери и претставници на политичката партија ВМРО-БНД. Протестот е и за поддршка за…

MAIN MENU POST
МНР на Бугарија:Политичарите и јавните личности од Бугарија и Северна Македонија имаат одговорна улога за добрососедските односи

МНР на Бугарија:Политичарите и јавните личности од Бугарија и Северна Македонија имаат одговорна улога за добрососедските односи

Министерството за надворешни работи (МНР) на Бугарија ја потврдува својата категорична позиција дека политичарите и јавните личности од Бугарија и Северна Македонија имаат одговорна улога во градењето доверба и развивање на добрососедски односи меѓу двете…