1. Home
  2. Балкан
  3. Blogs

Категорија: Србија

Балкан
Во Србија покрената иницијатива против санкции за Русија

Во Србија покрената иницијатива против санкции за Русија

Во Белград денес е претставена петиција против воведувањето санкции кон Русија, која досега ја потпишаа повеќе од 200 јавни личности, меѓу кои се и академиците Матија Бечковиќ, Коста Чавошки и Василије Крестиќ, владиците на СПЦ Иринеј и Давид, режисерот Емир Кустурица,…

Балкан
Вучиќ: Србија е најдобар пријател на Македонија, секогаш им помагаме, а ништо не им бараме

Вучиќ: Србија е најдобар пријател на Македонија, секогаш им помагаме, а ништо не им бараме

Иницијативата Отворен Балкан опстојува благодарение на Тирана, Белград и Скопје, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ и посочи дека САД имаат коректен однос кон оваа иницијатива, што, како што кажа, не може да се каже за Европејците, јави…

Балкан
Несреќа во Србија, загинале 8 рудари, 20-тина заробени во рударско окно

Несреќа во Србија, загинале 8 рудари, 20-тина заробени во рударско окно

Во рудникот „Соко“ кај Сокобања утрово околу 5 часот дошло до експлозија на метан, пренесува нова.рс. Според првичните неофицијални информации, во несреќата има осум настрадани рудари, а во тек е акција за спасување на повредените…

Балкан
Училиштата во Србија забрануваат мобилни телефони за време на часовите

Училиштата во Србија забрануваат мобилни телефони за време на часовите

За седум дена две основни училишта во Србија забранија користење на мобилни телефони за време на наставата. Училиштата донесоа ваква одлука поради забелешките на наставниците дека телефоните им пречат на децата, им го одвлекуваат вниманието…

Балкан
Ќе има доволно пченица, брашно и масло за јадење, Србија ја „крева рампата“ за Македонија

Ќе има доволно пченица, брашно и масло за јадење, Србија ја „крева рампата“ за Македонија

Граѓаните да бидат спокојни, ќе има доволно количини пченица, пченка, брашно и масло за јадење, порача вчера од Белград министерот за земјоделство, шумарство и водостапанство Љупчо Николовски. Тој имаше работна средба со српскиот вицепремиер и министер за земјоделство,…

Балкан
Србија забрани извоз на брашно, пченка, пченица, масло

Србија забрани извоз на брашно, пченка, пченица, масло

И покрај најавата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека земјите од регионот како Македонија, Албанија, Црна Гора и Босна и понатаму ќе можат да увезуваат житни култури и брашно од Србија, вечерва Владата во Белград…

Балкан
Распуштање на Собранието на Србија

Распуштање на Собранието на Србија

Претседателот на Собранието на Србија Ивица Дачиќ најави дека денеска ќе биде распуштен парламентот и ќе бидат распишани предвремени парламентарни избори. Тие, како што е најавено, треба да се одржат на 3 април. Локалните и…

Балкан
Вучиќ вети просечна плата од 1.000 евра

Вучиќ вети просечна плата од 1.000 евра

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека до крајот на работата на идната влада просечната плата би можела да биде 1.000 евра. Коментирајќи ја економската состојба во земјата, Вучиќ гостувајќи во „ТВ Пинк“ рече дека…

Балкан
Има промени во Уставот на Србија, во областа на правдата

Има промени во Уставот на Србија, во областа на правдата

Собранието на Србија го објави промените на Уставот, во областа на правдата, кој беше изгласан со референдум. Српските пратеници попладнево во Собранието каде што беше прогласени Законот за измени и надополнување на Уставот на Србија,…

Албанија
Истражување за перцепцијата на извозно ориентираните компании за иницијативата „Отворен Балкан“

Истражување за перцепцијата на извозно ориентираните компании за иницијативата „Отворен Балкан“

Аналитика тинк-тенк денеска ќе ги презентира наодите од првото квантитативно и квалитативно истражување „Перцепцијата на извозно ориентираните компании во Северна Македонија за Иницијативата Отворен Балкан“. Анализите и истражувањето се изработени во рамки на проектот „Економска…