Американската Агенција за храна и лекови го одобри првиот домашен тест за ковид и грип

Американската Агенција за храна и лекови (ФДА) го одобри првиот домашен тест кој може да открие и ковид и грип.

Тестот користи брис од нос што и може да даде резултати за околу половина час, а во САД се продава без рецепт.

Може самостојно да го користат сите лица над 14 години, како и возрасни за тестирање деца на возраст над две години.

Тестот може да идентификува негативен резултат за вирусот тип А кој предизвикува грип со повеќе од 99 проценти точност и позитивен резултат со повеќе од 90 проценти точност.

Тој е 100 отсто прецизен за негативни примероци од ковид и повеќе од 88 отсто за позитивни резултати, пишува Си-Ен-Ен.

Истакнувајќи дека сите тестови носат ризик од лажно-позитивни или лажно негативни резултати, ФДА ги советува луѓето кои се позитивни на тестот за грип или ковид да преземат мерки на претпазливост за да избегнат ширење на болеста.

Доколку е потребно за лекување на пациентот, негативните резултати треба да се потврдат со лабораториски тест, додаваат од ФДА.

Read Previous

Три или повеќе шолји кафе на ден може сериозно да ги оштетат бубрезите!

Read Next

Зеленски отпушти петмина високи функционери во украинската тајна служба