мај 27, 2024

Адмиралот на НАТО, Роб Бауер во официјална посета на Босна и Херцеговина

Адмиралот на НАТО, Роб Бауер ќе биде во официјална посета на Босна и Херцеговина од денеска до 20 јули. Меѓу другото, планиран е и состанок со претставници на Министерството за одбрана на Босна и Херцеговина.

Како воен советник на генералниот секретар и Северноатлантскиот совет, адмиралот Бауер е највисок воен офицер на НАТО.

Претходно, тој ја посети Хрватска и нагласи оти за нив, многу е важна стабилноста на регионот на Западен Балкан и наоѓањето мирни решенија за несогласувањата што постојат, објави Аваз. 

Read Previous

Маричиќ за „Политика“: Донесовме историска одлука, достоинствено чекориме кон членство во ЕУ

Read Next

Расте бројот новозаразени и хоспитализирани лица со коронавирус во Австрија