јули 15, 2024
  1. Home
  2. MAIN MENU POST
  3. Blogs

Категорија: Здравје

MAIN MENU POST
Д-р Стевановиќ: Без разлика на моменталната состојба со КОВИД-19 мора да продолжиме да бидеме одговорни

Д-р Стевановиќ: Без разлика на моменталната состојба со КОВИД-19 мора да продолжиме да бидеме одговорни

Состојбата со коронавирусот во земјава остава впечаток дека работите се мирни. Во моментов, во регионот состојбата со КОВИД-19 е стабилна, но во Кина минатата недела беа регистрирани 32.695 случаи на инфекција со коронавирус. Иако е…

MAIN MENU POST
Луѓето кои не ја јадат оваа храна живеат пократко, вели диететичар

Луѓето кои не ја јадат оваа храна живеат пократко, вели диететичар

АКО сте фокусирани да правите се што можете за да останете здрави, веројатно веќе вежбате, јадете урамнотежена исхрана и се обидувате да управувате со нивото на стрес. Но, меѓу популарните работи што луѓето ги прават…

MAIN MENU POST
„Политико“: СЗО ќе ги преименува мајмунските сипаници за да ја намали стигматизацијата на болеста

„Политико“: СЗО ќе ги преименува мајмунските сипаници за да ја намали стигматизацијата на болеста

Светската здравствена организација (СЗО) планира да ги преименува мајмунските сипаници во „сипаници“ во обид да ја намали стигматизацијата за оваа болест, јави Политико. Според весникот, што се повикува на познати извори, одлуката би можела да…

Здравје
Прескокнување јаже или трчање? – Експертите пресметаа кое вежбање троши повеќе калории

Прескокнување јаже или трчање? – Експертите пресметаа кое вежбање троши повеќе калории

Кога ги избирате најдобрите кардио вежби со главна цел согорување на калории и намалување на поткожното масно ткиво, трчањето и прескокнувањето често се на врвот на листата. Двете опции имаат многу придобивки за вашето здравје,…

Балкан
Одбележување на Светскиот ден на хронична миелоидна леукемија

Одбележување на Светскиот ден на хронична миелоидна леукемија

Здружението за помош на заболени од хронична миелоидна леукемија (ХМЛ) – Македонија и Здружението за помош и поддршка на пациенти со хематолошки заболувања и нивни негуватели (ХЕМА), како полноправни членки на глобалната мрежа на пациентски…

Здравје
И мажите доживуваат постпородилна депресија

И мажите доживуваат постпородилна депресија

Новопечен татко откри дека страдал од постпородилна депресија по раѓањето на своето прво дете. Тој тврди дека постојано плачел затоа што не можел емотивно да се поврзе со својот син. Џек Пост (34) вчера говореше…

Здравје
„Создавање надеж преку акција“ – Светски ден за превенција од самоубиства

„Создавање надеж преку акција“ – Светски ден за превенција од самоубиства

Секоја година на 10 септември се одбележува Светскиот ден за превенција од самоубиства што има за цел да ја зголеми свеста дека самоубиството може да се спречи. „Создавање надеж преку акција“ е тригодишна тема за…

Здравје
Откријте дали претерано се потите – дали е нормално или е симптом на здравствен проблем?

Откријте дали претерано се потите – дали е нормално или е симптом на здравствен проблем?

Кога е нормално многу да се потите, а кога тоа е симптом на здравствен проблем? Потењето е природен процес на нашето тело, кој игра голема улога во неговото ладење, но и во исфрлањето на токсините…

Здравје
Што се случува во телото доколку јадете сладолед секој ден?

Што се случува во телото доколку јадете сладолед секој ден?

Сладоледот е омилено и идеално уживање за време на топлите летни денови, но фактите за тоа како влијае на здравјето би можеле да не натераат да размислиме за секојдневната навика за консумирање сладолед. Научниците велат…

Здравје
Правилото со три минути, против чешање на кожата по капење

Правилото со три минути, против чешање на кожата по капење

Најголемиот орган на нашето тело – кожата бара постепена нега, од миење до хидратација. Правилната нега е исклучително важна, особено ако човек има дерматолошки проблеми. Во тој случај, понекогаш секојдневните „ритуали“ може и да ѝ…