јули 15, 2024
  1. Home
  2. MAIN MENU POST

Категорија: Здравје

MAIN MENU POST
Невакцинирани деца со ДТП од денеска нема да се примаат во градинките

Невакцинирани деца со ДТП од денеска нема да се примаат во градинките

Од денеска Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) ќе почне со вонредни инспекциски надзори и издавање решенија за забрана на прием на деца во градинките кои не се целосно имунизирани со вакцината ДТП против голема…

MAIN MENU POST
Во Скопје 120 случаи на голема кашлица, утре ќе заседава Комисијата за заразни болести

Во Скопје 120 случаи на голема кашлица, утре ќе заседава Комисијата за заразни болести

Од почетокот на годината, заклучно со петок, 1 март, вкупно 120 случаи на голема кашлица се регистрирани на територија на Скопје, изјави денеска за МИА доктор Лулзиме Бајрами од Центарот за јавно здравје. На Универзитетска…

MAIN MENU POST
За 40,8 отсто е помал бројот на заболени од грип во однос на минатата недела, покажува Извештајот на ИЈЗ

За 40,8 отсто е помал бројот на заболени од грип во однос на минатата недела, покажува Извештајот на ИЈЗ

Во текот на осмата недела од 2024 година (19-25.02.2024), пријавени се 820 случаи на заболени од грип/заболувања слични на грип, што е за 40,8% помалку во споредба со претходната седмица. Бројот на пријавени лица оваа…

MAIN MENU POST
13-годишната Стефанија и 15-годишната Хатиџе примија „трикафта“

13-годишната Стефанија и 15-годишната Хатиџе примија „трикафта“

Министерот за здравство Илир Демири денеска посети две пациентки со цистична фиброза кои во примија лекот Трикафта на Клиниката за детски болести, информира Министерството за здравство.фото: Министерство за здравство Досега, 32 пациенти имаат примено Трикафта…

MAIN MENU POST
Над 580 случаи на голема кашлица во Црна Гора

Над 580 случаи на голема кашлица во Црна Гора

Во Црна Гора се регистрирани 586 случаи на голема кашлица, а најголем дел од заболените има во возрасната група од 11 до 15 години – вкупно 232, соопшти Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Најголем број…

MAIN MENU POST
Штрајк во Прилепската болница

Штрајк во Прилепската болница

Стотина ангажирани со договор на дело во Прилепската болница денеска излегоа на едночасовен штрајк барајќи Министерството за финансии итно да ги потпише согласностите за нивно вработување. Тие велат дека во моментов нивниот статус никако не…

MAIN MENU POST
Детска клиника: Извештајот на ДЗР се однесува на 2022 и првиот квартал од 2023 година

Детска клиника: Извештајот на ДЗР се однесува на 2022 и првиот квартал од 2023 година

Извештајот на ДЗР за ЈЗУ Универзитетска клиника за детски болести, Скопје, се однесува на работењето на Клиниката за 2022 година и првиот квартал од 2023 година. Условниот буџет кој Клиниката за детски болести го доби…

MAIN MENU POST
Досега 22 случаи на голема кашлица, здравствените власти апелираат децата да се вакцинираат

Досега 22 случаи на голема кашлица, здравствените власти апелираат децата да се вакцинираат

Во земјава досега се евидентирани 22 случаи на голема кашлица, најмногу во Скопје. Од Министерството за труд вчера најавија дека инспекциски служби ќе проверуваат во градинките во Скопје дали децата се вакцинирани со вакцината ДТП…

MAIN MENU POST
Медицинскиот персонал во Прилепската болница со договор на дело бара решавање на статусот

Медицинскиот персонал во Прилепската болница со договор на дело бара решавање на статусот

Медицинскиот персонал во Прилепската градска болница ангажиран со договор на дело  на денешната прес-конференција упати барање и апел до Министерството за здравство да го реши нивниот статус. Велат дека со години работат, и тоа во…

MAIN MENU POST
Штрајкот во ФЗО ставен во мирување

Штрајкот во ФЗО ставен во мирување

Штрајкот во Фондот за здравствено осигурување се става во мирување, соопшти Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани на РМ (УПОЗ). Одлуката, како што информираат, е донесена по денешната седница на…