Бугарија и Црна Гора категорично ја осудуваат руската агресија во Украина, рече Румен Радев

Бугарија и Црна Гора категорично ја осудуваат руската агресија во Украина, изјави претседателот на Бугарија, Румен Радев на заедничката прес-конференција во Претседателството со шефот на државата на Црна Гора Мило Ѓукановиќ, кој на покана на Радев престојува во официјална посета. „Оваа брутална војна доведе до немерливи жртви, страдања и уништувања, ја поддржуваме Украина на нејзиниот легитимен пат и во нејзината борба за суверенитет, независност и територијален интегритет“, додаде тој.

Ова е веста на денот од Република Бугарија, избрана на Бугарската телеграфска агенција (БТА) за објавување од МИА, согласно Договорот за размена на информации и професионална соработка, кој предвидува секој ден националните информативни агенции на Северна Македонија и Бугарија да разменуваат директно избрана од другата агенција вест на денот на соодветната земја, а другата агенција да ја објави на својот интернет сајт без промени со изрично посочување и цитирање на партнерот како извор.

Според Радев, мора да се направат сите дипломатски напори војната да заврши што поскоро за да се избегне ризикот, не само за нашиот регион, туку и на глобално ниво. Румен Радев и Мило Ѓукановиќ разговарале и за можностите за надминување на последиците од војната.

Радев ја поздрави одлуката на Црна Гора да испрати свој контингент во мултинационалната борбена група во Бугарија со Италија како рамковна земја. Тој додаде дека Бугарија и Црна Гора се пред склучување на вистински договори за размена на полето на воена обука, воени вежби и вежби.

Според него, денешната посета е јасен израз на одличниот дијалог меѓу двете земји. Бугарија отсекогаш била особено силен поддржувач на европскиот пат на Црна Гора, рече Румен Радев.

„Црна Гора, со која сме поврзани со длабоки историски врски и заеднички вредности, е овој важен пријател и партнер на Бугарија и сојузник во НАТО, со кој делиме заеднички одговорности, но имаме и заеднички можности да работиме заедно за безбедноста. мир и просперитет на нашиот регион“, коментира Радев.

„Убедени сме дека Црна Гора ќе ја задржи својата водечка улога во процесот на интеграција и подготвени сме да ја продолжиме нашата поддршка и во иднина, а тоа е особено јасно од бугарската официјална програма за помош“, посочи претседателот.

Според Радев, интеграцискиот процес бара секоја од земјите од Западен Балкан, која тргна по својот европски пат, да ги почитува преземените обврски и утврдените критериуми во Европската унија (ЕУ). Многу е важно сите регионални формати и иницијативи да работат, да бидат доследни на принципите на добрососедство, сеопфатност и работата за почитување на човековите права во секоја земја, коментира шефот на државата.

Главниот проблем и предизвик пред нас е транспортната поврзаност, смета Радев. Според него, тоа може да отклучи многу подлабока соработка во сите области. Убедени сме дека се уште не ги искористивме сите можности, вклучително и европските алатки и механизми, за да можеме многу побрзо да имаме копнено и воздушно поврзување меѓу двете земји, објасни претседателот. Двајцата претседатели оддадоа почит на Споменикот на непознатиот воин, а потоа одржаа средба во „четири очи“.

Read Previous

Пендаровски на пречекот на припадниците на АРМ: Македонскиот народ помогна и ќе помага на Турција

Read Next

Нови рекорди во европскиот фудбал