Косово и Србија постигнаа договор за регистарските таблички

„Имаме договор! Со големо задоволство можам да објавам дека главните преговарачи на Косово и Србија, со посредство на ЕУ, договорија мерки за избегнување на понатамошна ескалација и целосно да се концентрираат на предлогот за нормализација на нивната односи“, објави Борел на твитер.

Борел изјави дека Србија ќе престане да издава регистарски таблички со имињата на косовските градови и дека Косово ќе ги прекине понатамошните активности поврзани со пререгистрацијата на возилата.

Read Previous

Ковачевски: За 20 дена АНБ ќе има нов директор!

Read Next

Шолц: Путин веќе не може да победи во воната во Украина