1. Home
  2. MAIN MENU POST
  3. Blogs

Категорија: Свет

MAIN MENU POST
Опасен тренд се шири меѓу децата – снимаат напади врз други деца и ги споделуваат на интернет

Опасен тренд се шири меѓу децата – снимаат напади врз други деца и ги споделуваат на интернет

Опасен тренд меѓу децата. Девојче на возраст од 13 години било нападнато од нејзините врсници, додека се враќала од училиште. Децата ја влечеле по земја, ја удирале, други ја гледале. Овој нов опасен тренд кој…

MAIN MENU POST
Спасени 37 лица откако туристички брод се преврти кај Египет во Црвеното Море

Спасени 37 лица откако туристички брод се преврти кај Египет во Црвеното Море

Спасени 37 лица откако туристички брод се преврти кај Египет во Црвеното Море Најмалку 37 лица се спасени откако брод со туристи потона недалеку од брегот на Египет во Црвеното Море, соопшти египетската армија, пренесува…

MAIN MENU POST
Најмалку 10 загинати во руските ракетни напади врз украинските градови во текот на ноќта

Најмалку 10 загинати во руските ракетни напади врз украинските градови во текот на ноќта

„Десет лица, меѓу кои и деца, ги загубија животите во нападите, а 9 лица се хоспитализирани“ Бројот на загинати во серијата руски ракетни напади врз украинските градови се искачи на 10, соопшти денес украинскиот министер…

MAIN MENU POST
Џо Бајден објави кандидатура за втор мандат

Џо Бајден објави кандидатура за втор мандат

Американскиот претседател Џо Бајден најави дека повторно ќе се кандидира на претседателските избори во 2024 година. Тој ова го соопшти преку промотивно видео. Во триминутното видео, Бајден, 46-тиот претседател на САД, вели дека правото на…

MAIN MENU POST
ОН им изразија загриженост на САД поради написите за „надзорот“ на комуникациите на Гутереш

ОН им изразија загриженост на САД поради написите за „надзорот“ на комуникациите на Гутереш

Обединетите нации официјално им „изразија загриженост“ на САД поради написите за „надзорот“ на комуникациите на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изјави денеска неговиот портпарол, жалејќи се на „активности кои се во спротивнсот со обврските…

MAIN MENU POST
На средбата на Г7 во Сапоро формиран нов сојуз против Русија

На средбата на Г7 во Сапоро формиран нов сојуз против Русија

На средбата на министрите за енергетика и екологија на Групата седум индустриски најразвиени земји во светот (Г7), што се одржа во Сапоро, Јапонија, постигнат е договор за формирање на сојуз од пет земји со цел…

MAIN MENU POST
Сунак под истрага поради евентуален судир на интереси

Сунак под истрага поради евентуален судир на интереси

Комесарот за стандарди на Парламентот на Обединетото Кралство отвори истрага против премиерот Риши Сунак поради евентуален конфликт на интереси. Истрагата е отворена на 13 април поради уделот на сопруга на Риши во компанијата за згрижување…

MAIN MENU POST
Полска и Унгарија забранија увоз на жито од Украина, ЕУ реагира: Тоа е неприфатливо!

Полска и Унгарија забранија увоз на жито од Украина, ЕУ реагира: Тоа е неприфатливо!

Едностраните трговски акции на земјите-членки на Европска Унија се неприфатливи, изјави денеска портпаролот на Европската комисија, откако Полска и Унгарија забранија увоз на жито и други земјоделски производи, со цел да го заштитат националниот земјоделски сектор. –…

MAIN MENU POST
Земјотрес со интензитет од 6 степени по Рихтер ја погоди Канада

Земјотрес со интензитет од 6 степени по Рихтер ја погоди Канада

Земјотрес со интензитет од 6 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди подрачјето на канадската покраина Британска Колумбија, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на земјотресот бил на 233 километри југозападно од градот Порт Мекнил, на…

MAIN MENU POST
Германија го одобри барањето на Полска за извоз на МиГ-29 во Украина

Германија го одобри барањето на Полска за извоз на МиГ-29 во Украина

Германија го одобри барањето на Полска за извоз на стари германски борбени авиони МиГ-29 во Украина, соопшти денеска германското Министерство за одбрана. Полска побара одобрение од Берлин за извоз на пет стари германски авиони МиГ-29…