јули 15, 2024
Северна Македонија
Водата во Скопје e безбедна за пиење

Водата во Скопје e безбедна за пиење

Водата за пиење во Скопје е безбедна, покажуваат резултатите од направените физичко-хемиски и микробиолошки испитувања од 42 мерни места во градот. -Секторот за санитарна контрола во периодот од 1-ви до 5 јули зема 194 примероци…

Балкан
Валбон Лимани избран за В.Д. градоначалник на Гостивар

Валбон Лимани избран за В.Д. градоначалник на Гостивар

Со 22 гласа „за“ од 31 советник на Советот на Општина Гостивар, Валбон Лимани е одбран за нов вршител на должноста градоначалник на Гостивар. Лимани доаѓа на местото на Арбен Таравари, кој стана министер за…

Балкан
На Табановце за влез и излез од земјава се чека околу 45 минути до 1 час

На Табановце за влез и излез од земјава се чека околу 45 минути до 1 час

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Табановце времето на чекање за влез и излез од државата е…

Северна Македонија
Споменикот На Ослободителите На Скопје Ќе Биде Ограден , Од Владата Велат Дека Портите Ќе Бидат Отворени За Да Може Да Се Поцетува

Споменикот На Ослободителите На Скопје Ќе Биде Ограден , Од Владата Велат Дека Портите Ќе Бидат Отворени За Да Може Да Се Поцетува

Споменикот на ослободителите на Скопје кој се наоѓа во дворот на Владата ќе биде заграден со оградата која од вчера повторно се поставува. Од Владата велат дека оградата ќе се поставува на постојните бетонски столбови,…

Северна Македонија
Патничкиот воз Скопје – Гевгелија удрил во возило во Драчево

Патничкиот воз Скопје – Гевгелија удрил во возило во Драчево

Регионалниот ЦУК Скопје, информира дека од Македонски железници известиле дека во 17.15 часот, патничкиот воз што сообраќа на релација Скопје – Гевгелија, на излезот од станицата „Драчево“ на патничкиот премин, што е обележан со светлосна…

Северна Македонија
Општина Центар доделува субвенции за купување нов велосипед, електричен велосипед и електричен тротинет

Општина Центар доделува субвенции за купување нов велосипед, електричен велосипед и електричен тротинет

Општина Центар денеска го објави јавниот повик за субвенции за купување нов велосипед, електричен велосипед и електричен тротинет, во рамки на проектот „Цел Центар на точак“. Финансиската поддршка изнесува 30 проценти од сумата на купениот…

Албанија
Герапетритис со порака до Скопје и Тирана: Дејствата со иредентистички тенденции не помагаат на патот кон европското семејство

Герапетритис со порака до Скопје и Тирана: Дејствата со иредентистички тенденции не помагаат на патот кон европското семејство

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, ги нападна Скопје и Тирана во средата, за време на состанокот со неговиот австриски колега, Александар Шаленберг, во Атина, пренесуваат грчките медиуми. Герапетритис, според написите, ги предупредил владите…

Северна Македонија
Назначени нови директори на ГОБ „8. Септември“ и на Институтот за јавно здравје

Назначени нови директори на ГОБ „8. Септември“ и на Институтот за јавно здравје

Синиша Стојаноски е назначен за нов директор на ГОБ „8. Септември“, додека нова директорка за Институтот за јавно здравје, Марија Андоновска. Стојаноски е Доцент на Институтот за Патолошка физиологија и Нуклеарна медицина, и пратеник во…

Северна Македонија
Според Транспаренси Интернешнл-Македонија во јуни повеќе „матни“ од „бистри“ случаи

Според Транспаренси Интернешнл-Македонија во јуни повеќе „матни“ од „бистри“ случаи

Транспаренси Интернешнл-Македонија по следење на случаи и дејствија поврзани со коруптивни однесувања и борбата против корупцијата ги соопшти актуелните за јуни 2024 година „бистри” и „матни” случаи. Во „бистри“ случаи Транспаренски Интернешнл-Македонија ги наведува реакцијата…

Северна Македонија
Собраниската Комисија за избори и именувања ги усвои барањата за апанажа на Маричиќ, Шаќири и Бајрами

Собраниската Комисија за избори и именувања ги усвои барањата за апанажа на Маричиќ, Шаќири и Бајрами

Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска, во рамки на 3. седница, со 10 гласови „за“ и еден „против“ ги поддржа барањата на Бојан Маричиќ, Јетон Шаќири и Наим Бајрами да добиваат апанажа…