MAIN MENU POST
Бугарското МНР ќе се жали во ЕУ за бришењето на клубот „Иван Михајлов“

Бугарското МНР ќе се жали во ЕУ за бришењето на клубот „Иван Михајлов“

Централниот  регистар го избриша клубот „Ванчо Михајлов“ од Битола, постапувајќи по новите законски измени и одлуката на Комисија за имиња на организации и здруженија, која даде негативно мислење. Следен на листата за бришење е охридскиот…

MAIN MENU POST
Шефицата на германската дипломатија: „Местото на Северна Македонија е во ЕУ“

Шефицата на германската дипломатија: „Местото на Северна Македонија е во ЕУ“

„Исто како нашите други партнери од Западен Балкан, местото на Северна Македонија е во ЕУ. Поради тоа сме сериозни во оваа насока, веќе не треба да има никакво сомнение во формалниот почеток на пристапните преговори…

MAIN MENU POST
Ковачевски: Не е точно дека пратеници од мнозинството нема да гласаат за уставните измени

Ковачевски: Не е точно дека пратеници од мнозинството нема да гласаат за уставните измени

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека не е точно оти има пратеници од владејачкото мнозинство, односно од СДСМ, кои се против уставните измени. Според него, тоа што го кажува опозицијата нема реална основа. Процесот на…

MAIN MENU POST
Бербок: Ако не сакате сите млади да одат во Европа, тогаш Европа треба да ја донесете овде

Бербок: Ако не сакате сите млади да одат во Европа, тогаш Европа треба да ја донесете овде

Ако не сакате сите млади да одат во Европа, тогаш Европа треба да ја донесете овде, порача денеска шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок, на заедничката прес-конференција со нејзиниот македонски колега Бујар Османи. – Сакам…

MAIN MENU POST
Амбасадорот на Северна Македонија во Анкара го предаде акредитивното писмо до Ердоган

Амбасадорот на Северна Македонија во Анкара го предаде акредитивното писмо до Ердоган

– Претседателот на Туркије, Реџеп Таип Ердоган, го прими акредитивното писмо на амбасадорот на Северна Македонија во Анкара, Јован Манасиевски Претседателот на Туркије, Реџеп Таип Ердоган, го прими акредитивното писмо на амбасадорот на Северна Македонија…

MAIN MENU POST
На денешен ден пред 19 години Македонија го поднесе барањето за членство во ЕУ, до каде стигнавме?!

На денешен ден пред 19 години Македонија го поднесе барањето за членство во ЕУ, до каде стигнавме?!

Јасно е и извесно дека Северна Македонија ќе стане членка на Европската унија. Со поднесувањето на барањето за членство во Унијата, во Даблин пред 19 години, македонската Влада избра европска иднина за земјата, со што…

MAIN MENU POST
Министерката за одбрана Петровска во Монс, Белгија ја посети Врховната сојузничка команда на НАТО

Министерката за одбрана Петровска во Монс, Белгија ја посети Врховната сојузничка команда на НАТО

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во Монс, Белгија ја посети Врховната сојузничка команда на НАТО и се сретна со нејзиниот командант, генералот Кристофер Каволи и старешините од Армијата на Република Северна Македонија позиционирани во…

MAIN MENU POST
Османи: Кога ќе се објават предлог -уставните амандмани, верувам дека ќе рефлектираат и тие што се против

Османи: Кога ќе се објават предлог -уставните амандмани, верувам дека ќе рефлектираат и тие што се против

Министерот за надворешни работи Бујар Османи во гостувањето на ТВ21 зборуваше за уставните измени. „Ме нема повеќе од 50 денови во медиуми. Тоа го правам за да не ги пренесат погрешно моите изјави во Бугарија.…

MAIN MENU POST
Потпишан Договорот за 70 милиони евра грант од ЕУ за пречистителната станица во Скопје

Потпишан Договорот за 70 милиони евра грант од ЕУ за пречистителната станица во Скопје

Третирана вода со врвен квалитет, според европските стандарди и заштеда од протекување до 70 отсто, ќе овозможи пречистителната станица во Скопје што ќе се гради со грант од ЕУ, вреден 70 милиони евра. Договорот за…

MAIN MENU POST
Јајцата и оризот со замрзната цена до 30 април

Јајцата и оризот со замрзната цена до 30 април

Владата  денеска ја замрзна цената на  јајцата и оризот и го ограничи извозот на јајцата. Највисоките цени на оризот и јајцата ќе останат на нивото од 15-ти овој месец и ќе важат до 30-ти  следниот…